Co zobaczyć w Łebie? Muzeum Motyli to gratka nie tylko dla miłośników owadów

Spędzając czas nad polskim morzem, warto zajrzeć do Łeby oraz pobliskiego Władysławowa, by zwiedzić Muzeum Motyli. Działająca od 25 lat placówka ma w swoich zbiorach tysiące insektów, m.in. egzotyczne motyle, chrząszcze, gigantyczne pająki i skorpiony. Niektóre z nich można nawet zobaczyć pod mikroskopem.

Co zobaczyć w Łebie? Muzeum Motyli to gratka nie tylko dla miłośników owadów

Muzeum Motyli w Łebie i Władysławowie w swoich zbiorach ma ponad 8000 owadów. Zdjęcie: Unsplash

Muzeum motyli Łeba i Władysławowo

Prywatne Muzeum Motyli w Łebie powstało w 1999 roku i początkowo mieściło się przy ul. Morskiej 3. Od 2016 roku placówka ma swoją siedzibę w centrum miasta, przy ul. Wojska Polskiego 5. Niedaleko znajduje się Muzeum Figur Woskowych i słynny Dom Do Góry Nogami.

Muzeum Motyli w Łebie powstało w oparciu o dar dwóch prywatnych kolekcjonerów. Najstarsze obiekty pochodzą z 1937 roku. Kolekcja licząca ponad 8000 egzemplarzy owadów była zbyt obszerna, by zmieścić ją w jednym miejscu, więc zbiory podzielono na dwie części – jedna znajduje się w Łebie (4500 okazów), druga w filii muzeum we Władysławowie (3500 okazów). Muzeum Motyli we Władysławowie mieści się na trzeci piętrze Wieży Widokowej w Domu Rybaka – najbardziej rozpoznawalnego punktu widokowego na Półwyspie Helskim.

W Muzeum Motyli można zobaczyć egzotyczne motyle (w tym pawicę atlas, należącą do największych motyli świata), ćmy, chrząszcze, patyczaki, straszyki, pluskwiaki, gigantyczne pająki ptaszniki, a także jadowite skolopendry i skorpiony.

W Muzeum Motyli w Łebie na najmłodszych czeka Owadzie Kino z Pszczółką Mają, a dla starszych gości stanowiska obserwacji owadów pod mikroskopem.

Muzeum Motyli Łeba – godziny otwarcia

Muzeum Motyli w Łebie jest czynnie codziennie. Godziny otwarcia mogą ulec zmianie w zależności od pory roku, ale zazwyczaj placówka jest czynna od 11 do 18. W lipcu i sierpniu, czyli szczytowym okresie sezonu wakacyjnego, Muzeum Motyli w Łebie jest otwarte w godzinach 10:00 – 21:00.

Muzeum Motyli Łeba – cennik

Ile kosztuje bilet wstępu do Muzeum Motyli w Łebie? Za bilet normalny musimy zapłacić 25 zł, natomiast za ulgowy 19 zł. Bilet rodzinny 2+1 to koszt 55 zł, za bilet rodzinny 2+2 kosztuje 71 zł. W przypadku dwóch dorosłych i trójki dzieci za wstęp do muzeum zapłacimy 89 zł.

Gdy planujemy wizytę w muzeum w większym gronie (do 20 osób), możemy zakupić bilet grupowy – jego koszt to 15 zł za osobę.

Zobacz też inne mniej znane muzea w Polsce:

Czytaj więcej