Muzeum Witrażu Kraków. Zobacz dzieła Wyspiańskiego, Mehoffera i Matejki

Będąc w Krakowie, warto odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu. W zabytkowej kamienicy z początku XX wieku można nie tylko zobaczyć witraże najwybitniejszych młodopolskich artystów, ale również podejrzeć współczesnych mistrzów przy pracy!

Muzeum Witrażu Kraków. Zobacz dzieła Wyspiańskiego, Mehoffera i Matejki

Stanisław wyspiański "Apollo", witraż w Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Zdjęcie: Wikimedia Commons / Zygmunt Put

Pracownia i Muzeum Witrażu Kraków

Muzeum Witrażu w Krakowie to instytucja kultury, która działa w systemie „żywego muzeum”. Oznacza to, że oprócz działalności muzealnej, funkcjonuje tu również pracownia witraży. Można więc obserwować tu artystów przy pracy i poznać proces tworzenia monumentalnych witraży, a przy tym zapoznać się z bogatym zbiorem szkiców, projektów i szklanych dzieł, które wyszły spod ręki wybitnych artystów Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Wojciecha Jastrzębowskiego i Stefana Matejki (bratanka Jana Matejki).

Muzeum Witrażu Kraków swoją działalność rozpoczęło w 2004 roku, ale historia zakładu produkujących witraże sięga początku XX wieku. W 1902 roku brat Tadeusza „Boya” Żeleńskiego, Stanisław Gabriel Żeleński założył pierwszą znaczącą pracownię witrażu na ziemiach polskich. Żeleński, z zawodu architekt, zaprojektował kamienicę, która była specjalnie przystosowana do projektowania i produkcji szklanych witraży. Współpracownikami krakowskiej pracowni witrażu byli m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Jan Bukowski, Karol Frycz i Wojciech Jastrzębowski.

Muzeum Witrażu Kraków – bilety

Zwiedzanie Muzeum Witrażu w Krakowie możliwe jest tylko z przewodnikiem i w określonych godzinach ze względu na konwencję „żywego muzeum”. Warto wspomnieć, że muzeum można zwiedzać z czworonożnymi pupilami.

Bilety są dostępne do zakupu w kasie muzealnej lub online. Bilet indywidualny kosztuje 40 zł, natomiast rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci do lat 16) 120 zł.

Zwiedzanie w języku polskim odbywa się w godzinach 12:30 i 15:30 od wtorku do soboty. W soboty dodatkowo o 13:30 i 16:30. Zwiedzanie w języku angielskim w te same dni w godzinach 12:00 i 15:00.

Muzeum Witrażu Kraków jest nieczynne w poniedziałki, niedziele i święta kościelne oraz państwowe.

Muzeum Witrażu Kraków – warsztaty

Muzeum Witrażu w Krakowie oferuje trzy rodzaje warsztatów indywidualnych: warsztaty witrażowe, warsztaty tworzenia biżuterii oraz kilkudniowe kursy witrażowe.

Warsztaty witrażowe

Warsztaty trwają 2 lub 3 godziny. Uczestnicy warsztatów przechodzą przez wszystkie podstawowe etapy tworzenia witrażu: od cięcia szkła, po oprawianie i lutowanie, pracując pod czujnym okiem doświadczonego artysty. Wykonany obiekt każdy zabiera ze sobą w bezpiecznym opakowaniu. Warsztaty witrażowe dostępne są w języku polskim i angielskim. Grupa liczy od 1 do 5 uczestników, a koszt to ok. 350 zł. Cena zawiera również zwiedzanie wystawy stałej w muzeum.

Warsztaty tworzenia biżuterii

Podczas warsztatów można własnoręcznie wykonać witrażowe kolczyki lub wisior, lub jedno i drugie. Pierwszym etapem pracy jest wybór własnego projektu spośród kilkunastu przygotowanych przez Pracownię. Projekty można dowolnie modyfikować i samodzielnie dobierać kolory szkiełek. Wszystkie elementy poza szklanymi wykonane są ze srebra. Warsztaty trwają ok. 3.5 h, odbywają się w języku polskim i angielskim. W ramach warsztatów uczestnicy mogą zwiedzić wystawę stałą Muzeum Witrażu. Cena warsztatu zależy od rodzaju biżuterii: za wykonanie wisiora, 290 zł, za wykonanie kolczyków, 390 zł, a za komplet, 690 zł.

Kursy witrażowe

Udział w dwu lub czterodniowych warsztatach pozwala na wykonanie od podstaw własnego witrażowego dzieła. To doskonała okazja, by zrealizować własny witrażowy pomysł! Kurs dwudniowy dostępny jest w dwóch opcjach: po 6 lub 10 godzin. Cena za 6 godzin to 2000 zł, a za 10 godzin, 3500 zł. Z kolei czterodniowy kurs z malaturą kosztuje 6000 zł za osobę. Kursy obejmują również zwiedzanie Muzeum Witrażu.

Czytaj więcej