Jak urządzić małą łazienkę? Nie popełnij tych 5 błędów!

Aranżacja łazienki, zwłaszcza o niewielkim metrażu, nie jest zadaniem prostym. By mieć pewność, że łazienka będzie nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna, lepiej unikać tych 5 błędów.

Jak urządzić małą łazienkę? Nie popełnij tych 5 błędów!

Urządzając małą łazienkę nietrudno o popełnienie błędu. Zdjęcie: Getty Images

Źle rozplanowana przestrzeń

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas aranżacji małej łazienki jest nieodpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Ponieważ mamy do czynienia z małym pomieszczeniem, powinno być ono możliwie jak najbardziej funkcjonalne, a rozkład poszczególnych elementów – dokładnie przemyślany. W łazience powinny znaleźć się strefy oraz ciąg komunikacyjny, który nie utrudni poruszania się po niewielkiej przestrzeni.

Zbyt ciemna kolorystyka

Jeśli urządzamy małą łazienkę samodzielnie, bez pomocy architekta wnętrz, istotnym aspektem jest dobór odpowiednich kolorów. W niewielkich pomieszczeniach zawsze sprawdzą się jasne i neutralne barwy, jak biele, beże i subtelne szarości. Nie tylko będą lepiej odbijać światło i w efekcie rozświetlać wnętrze, ale również optycznie je powiększą. Nieumiejętne zastosowanie w aranżacji małej łazienki zbyt ciemnych lub jaskrawych barw może sprawić kłopot. Ciemne kolory pochłaniają światło, przez co pomieszczenie wydaje się ponure, mniejsze niż jest w rzeczywistości i do tego przytłaczające.

Oprócz kolorów warto zwrócić uwagę również na płytki do małej łazienki. Wielkoformatowe płyty w kształcie kwadratu lub stojącego prostokąta optycznie powiększą nawet malutką łazienkę. Niewielkich rozmiarów kafelki lub drobne mozaiki w małych łazienkach najlepiej stosować na fragmentach ścian, a nie na całej ich powierzchni.

Stylistyczny miszmasz

Kolejnym błędem, który może zburzyć harmonię w małej łazience, jest łączenie ze sobą zbyt wielu stylów aranżacyjnych. Najkorzystniejszym będzie wybór jednego, dominującego stylu. W ten sposób unikniemy wrażenia chaosu i nieporządku. Łazienka w stylu skandynawskim będzie doskonale prezentować się w wersji kompaktowej ze względu na jasną paletę barw i ciepłe odcienie drewna, które wprowadzą do łazienki przytulną atmosferę. Szara łazienka w stylu nowoczesnym również będzie świetnym wyborem do małego metrażu. Warto jednak nieco ożywić szarość mocniejszymi dodatkami, np. w kolorze żółtym, błękitnym lub pudrowym różu.

ok

Prysznic zajmie w łazience mniej miejsca niż wanna. Zdjęcie: Getty Images

Duża wanna

Częstym błędem podczas urządzania małej łazienki jest montaż wanny, która zajmuje w pomieszczeniu zbyt dużo miejsca. Łazienka z prysznicem to w przypadku ograniczonego metrażu najkorzystniejsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Jeśli jednak koniecznie chcemy mieć w łazience wannę, wybierzmy kompaktową wersję i ustawmy ją wzdłuż krótszej ściany.

Źle rozmieszczone oświetlenie

Zróżnicowanie źródeł światła w łazience to kwestia niezwykle istotna. Najlepiej, by rozplanować oświetlenie poszczególnych stref – delikatne źródło światła przyda się nad sedesem, przy lustrze sprawdzi się punktowe oświetlenie, które ułatwi aplikację makijażu czy golenie, natomiast górne oświetlenie zapewni komfort podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie. Oprócz rozmieszczenia światła, istotna jest też jego temperatura – do łazienki najlepiej wybrać neutralne oświetlenie, zwłaszcza w strefie umywalki.

Przyda Ci się więcej przydatnych wskazówek o unikaniu błędów? Oto one:


Czytaj więcej