7 błędów w urządzaniu małego mieszkania. Jeden z nich popełniany jest najczęściej

W małym mieszkaniu zdecydowanie łatwiej popełnić błędy w urządzaniu wnętrz. Większe przestrzenie więcej wybaczają. Czego wystrzegać się w projektowaniu mieszkania o niewielkim metrażu? 

7 błędów w urządzaniu małego mieszkania. Jeden z nich popełniany jest najczęściej

Jak urządzić małe mieszkanie? Przede wszystkim postaw na przestrzenie otwarte. Projekt: Le Folie Studio. Zdjęcie: Mood Authors

Kilka błędów popełnianych jest już na początku urządzania małego mieszkania. To te błędy, które zostają z nami na dłużej, bo żeby je wyeliminować potrzebny byłby kolejny remont. Inne zaś naprawić można w każdym momencie. Które z nich są popełniane najczęściej? 

Największych modyfikacji nie odkładaj na później

W małym mieszkaniu podzielonym dodatkowo na małe klitki uczucie ciasnoty może być przytłaczające. Zasada w takich mieszkaniach jest prosta: otwieramy przestrzeń, gdzie to możliwe i to od razu. Odkładanie decyzji dotyczących układu funkcjonalnego mieszkania będzie utrudniało stworzenie w małym mieszkaniu komfortowej przestrzeni. 

- Jeśli to możliwe - wyburzamy ścianki działowe i likwidujemy drzwi, a na uzyskanej powierzchni organizujemy strefę wielofunkcyjną. Kuchnię łączymy z jadalnią i salonem, a w lokalach typu studio także z sypialnią. Otwarta przestrzeń sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się większe, bardziej przestronne i jaśniejsze, dzięki lepszemu dostępowi do światła naturalnego - podkreśla Dominika Supel-Ziemiańska z pracowni projektowania i aranżacji wnętrz Fizis Studio. 

Może przyda się więcej praktycznych wskazówek przy urządzaniu: 

W małym mieszkaniu otwarta przestrzeń wizualnie powiększa wnętrze, a lustro nad biurkiem dodaje mu dodatkowej głębi. Projekt: bo/sko studio. Zdjęcie: Tom Kurek

Kolorystyczny bałagan 

W małym mieszkaniu kolory dozować należy ostrożnie. Zdecydowanie łatwiej będzie działać na neutralnej bazie, umieszczając w przestrzeni jedynie akcenty kolorystyczne za pomocą dekoracji, takich jak poduszki, zasłony, dywany czy dodatki.

Sprawdzi się tu także strategia "ton w ton" - wybierz kilka kolorów o zbliżonym odcieniu i różnej intensywności. To stworzy spójną i subtelnie zróżnicowaną paletę kolorów, która nie przytłoczy małej przestrzeni.

Kombinowanie z malowaniem ścian - każdej na inny kolor, już w chwilę po metamorfozie może okazać się dużym błędem. Wnętrza każde w innej stylizacji i innych barwach będą przyciężkie w odbiorze. 

- Kolorem i materiałem można osiągnąć spektakularne efekty. Jasnymi barwami ścian i mebli oraz delikatnymi, naturalnymi tekstyliami, najłatwiej można powiększyć każde wnętrze. Sprawdzą się jasne zasłony przepuszczające światło zamiast tych masywnych i zacieniających. Ściany i meble w neutralnych tonacjach też optycznie powiększą pomieszczenie, nie trzeba jednak rezygnować z odważniejszych kolorów - warto je wprowadzić punktowo, dzięki dodatkom - poduszkom, pledom, czy wazonom - podpowiada architektka Weronika Fortecka z pracowni projektowej Fortecka Studio.

Zobacz subtelne muśnięcia kolorem i starannie zaaranżowany design w niewielkich mieszkaniach:

Zbyt masywne i kanciaste meble 

Nawet najbardziej stylowe meble, jeśli będą zbyt duże i kanciaste, w małej przestrzeni zdecydowanie nie będą wyglądać atrakcyjnie, a potykanie się i obijanie o ostre kąty stolika kawowego - nie będzie należało do przyjemnych. Gabaryty mebli muszą więc idealnie wpisać się w plan dostępnej przestrzeni. 

Mebel na każdej ścianie

Polowanie na kolejne szafki, półki i regały zdecydowanie lepiej zastąpić konkretnym planem na meble zabudowane, które wykorzystają w pełni dostępną przestrzeń, od podłogi do sufitu. Ściany obładowane meblami znacznie pomniejszą i zagracą przestrzeń.

W niewielkim przedpokoju dla efektu powiększonej przestrzeni zastosowano lustrzane fronty szafy. Projekt i zdjęcie: Fortecka Studio

Podłogowe wpadki

Różne podłogi w małym mieszkaniu to też nienajlepszy pomysł. Nawet przestrzeń uprzednio otwarta przy zastosowaniu różnych materiałów podłogowych znów stworzy efekt dzielenia pomieszczenia na strefy. W salonie łączonym z kuchnią idealnym sposobem na wyróżnienie strefy wypoczynkowej będzie zastosowanie dywanu. 

- Dzięki jednolitej i jasnej podłodze uzyskamy spójny wygląd mieszkania. Przestrzeń automatycznie będzie wydawała się większa i bardziej uporządkowana. Brak łączeń i fug ma walor nie tylko estetyczny, ale też pragmatyczny - zdecydowanie łatwiej będzie taką podłogę utrzymać w czystości, na łączeniach nie będzie gromadził się kurz i brud - mówi architektka Dominika Supel-Ziemiańska.

Źle doświetlone pomieszczenia

Dobrze doświetlone pomieszczenia to podstawa. Nie tylko w małych mieszkaniach. Ale właśnie w nich światło może skutecznie pomóc w uzyskaniu efektu przestronniejszych wnętrz. Ważne jest zadbanie o odpowiednio dostosowane światło do poszczególnych stref, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko oświetlenie główne, ale także dekoracyjne oraz nastrojowe. Duże znaczenie ma również dobór odpowiedniej barwy światła. Dzięki rozświetleniu pomieszczenia w kilku punktach i z różnych poziomów (lampy podłogowe, stołowe, ścienne i sufitowe), można stworzyć efekt oddający pełnowymiarowość wnętrza.

Zobacz: 

Dekoracyjny nadmiar i skłonności do zagracania przestrzeni

Kiedy oglądasz małe mieszkanie na sprzedaż czy wynajem, twoją uwagę przykują szczególnie te oferty, gdzie wnętrza są jasne i z niewielką ilością mebli, te elementy pracują na wizualne powiększenie przestrzeni i od razu wydają się atrakcyjniejsze. Dlatego przygotowaniem mieszkania na sprzedaż coraz częściej zajmują się specjaliści od home staginu (zobacz: Jak zmieniają się wnętrza po home stagingu? Masz tylko 7 sekund, by zainteresować nieruchomością potencjalnego kupującego) i declutteringu (zobacz:  Czym jest decluttering opowiada Dagmara Jaśkiewicz. Odgraceniem uwolnisz życiową przestrzeń).

Po brzegi wypełnione bibelotami półki i regały, obstawione dekoracjami komody, ściany obwieszone plakatami, sprawiają, że osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast uatrakcyjnienia przestrzeni zyskujemy chaos. Małe wnętrze wizualnie może nie poradzić sobie z takim nadmiarem i będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego. Zagracanie przestrzeni, brak umiaru w dozowaniu elementów dekoracyjnych to jeden z najczęściej popełnianych błędów w urządzaniu wnętrz. 

Minimalizm w małym mieszkaniu jest idealnym i coraz bardziej docenianym rozwiązaniem aranżacyjnym. Stał się odpowiedzią na nadmiar, którego dziś doświadczamy już we wszystkich aspektach życia. Zmęczeni kulturą konsumpcyjną i przebodźcowani natłokiem informacji, poszukujemy zdrowej równowagi - nadmiar wymieniamy na umiar. Także we wnętrzach. Minimalizm to dziś bez wątpienia jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich i nie tylko. 

Mała sypialnia w minimalistycznym stylu. Projekt wnętrz: Framework Studio. Zdjęcie: cafeine

Zobacz także:


Czytaj więcej