23 najlepsze miasta w Europie dla miłośników sztuki. Ranking 2024

Które z europejskich stolic dostarczą najwięcej wrażeń miłośnikom sztuki? Ubuy France stworzyło ranking 23 najlepszych miast europejskich, w których sztuka i kultura stanowią niezwykłą wartość. Twórcy zestawienia pod lupę wzięli wszystkie stolice krajów europejskich - policzyli galerie sztuki, muzea (także te, które oferują bezpłatne wejście), rzeźby, pomniki i dzieła sztuki ulicznej.

23 najlepsze miasta w Europie dla miłośników sztuki. Ranking 2024

Paryż i Londyn to miasta, które znalazły się na pierwszym miejscu w rankingu. Zdjęcie: Getty Images

Sztuka może zachwycać i oburzać. Może też rozśmieszyć, rozczulić, zaskoczyć. Z pewnością intryguje i wywołuje emocje. Nasz mózg w kontakcie ze sztuką pracuje niesamowicie, a jej doświadczanie bez wątpienia kształtuje osobowość. Nic dziwnego, że podróżujemy szlakiem miast, które oferują możliwość obcowania ze sztuką. Wracamy z nich zainspirowani i natchnieni.

Ranking najlepszych europejskich miast dla miłośników sztuki

W zestawieniu znalazły się 23 miasta. Na pierwszym miejscu ex aequo znalazły się stolice: Londyn i Paryż.

1. miejsce - Londyn i Paryż to najlepsze miasta w Europie

W Londynie znajduje się aż 259 galerii sztuki (spośród nich 29 jest bezpłatnych). Londyn jest też domem dla 347 pomników i rzeźb, a w całym mieście można znaleźć 441 dzieł sztuki ulicznej.

W Londynie znajdują się niezwykle znane i długo istniejące galerie, takie jak Tate Modern, Saatchi Gallery, National Gallery, National Portrait Gallery.

W Londynie można znaleźć kilka dzieł sztuki ulicznej autorstwa światowej sławy Banksy`ego. Nowy mural Banksy`ego powstał w Finsbury Park na północy Londynu w tym roku w marcu, zobacz: Banksy potwierdził, że to jego mural. Kamienica od razu zyskała na wartości.

W Paryżu znajduje się 198 galerii (11 oferuje bezpłatne wejście). W mieście znajduje się ogromna liczba pomników i rzeźb - 796, oraz 637 dzieł sztuki ulicznej do odkrycia.

Luwr w Paryżu zasługuje tu na szczególne wyróżnienie - ta paryska galeria jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Luwr posiada światowej klasy kolekcję klasycznych dzieł sztuki, w tym naprawdę ikoniczne dzieła.

Zobacz: Mona Lisa zostanie przeniesiona. Obraz zniknie z sali w Luwrze

2. miejsce - Praga w rankingu najlepszych miast dla miłośników sztuki

W stolicy Czech znajduje się 236 galerii, z których do 9 można wejść za darmo. Miasto jest domem dla 268 pomników i rzeźb, oraz znajduje się tu 311 dzieł sztuki ulicznej.

Praska Galeria Narodowa jest drugą najstarszą galerią sztuki w Europie, po Luwrze. Można tu znaleźć zarówno sztukę współczesną, jak i dzieła mistrzów dawnych czasów. Jest to największa kolekcja sztuki w Czechach, rozlokowana w 7 budynkach w centrum miasta.

3. miejsce w rankingu zajmuje Berlin

Berlin ma 98 galerii, z których 8 można odwiedzić za darmo. W mieście znajduje się także 169 pomników i rzeźb, oraz 618 miejsc, gdzie można zobaczyć dzieła sztuki ulicznej.

W Berlinie East Side Gallery to niesamowita przestrzeń na świeżym powietrzu. Kilometrowy odcinek muru berlińskiego prezentuje dzieła sztuki 105 artystów, w tym niektóre rekonstrukcje prac namalowanych w 1990 roku po upadku muru.

4. miejsce dla Amsterdamu

Amsterdam uplasował się na czwartym miejscu rankingu. W mieście znajdują się 103 galerie, z których 12 można odwiedzić za darmo, a także 164 rzeźby i pomniki oraz 290 dzieł sztuki ulicznej.

Muzeum Modern Contemporary (Moco) ma kilka różnych lokalizacji w Europie, w tym w Amsterdamie. Stała kolekcja zawiera prace Andy`ego Warhola, Yayoi Kusamy, Jean-Michela Basquiata i Keitha Haringa - udaj się do Moco, aby znaleźć inspirujące dzieła sztuki XX wieku, a także nowe prace wschodzących artystów. 

5. miejsca dla stolicy Portugalii, Lizbony

Stolica Portugalii jest domem dla 66 galerii, z których 6 można odwiedzić za darmo. W mieście znajdują się także 154 rzeźby i pomniki, oraz 637 dzieł sztuki ulicznej.

Lizbona to kolejne miasto, które, podobnie jak Budapeszt, zdobyło międzynarodowe uznanie za swoją sztukę uliczną. Artysta Vhils wykuwa bezpośrednio w ścianach, tworząc swoje dzieła. Jego ogromne rysunki często przedstawiają twarze, które spoglądają na każdego, kto spaceruje ulicami Lizbony. Vhils zajmuje się graffiti od czasów, gdy miał zaledwie 10 lat, a teraz, w wieku trzydziestu lat, jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych artystów ulicznych w Europie.

6. miejsce - Rzym 

Rzym w tym zestawieniu znalazł się poza podium. W mieście są 82 galerie, z których 15 można odwiedzić za darmo. A spacerując ulicami Rzymu spotkamy 139 pomników i rzeźb oraz 99 dzieł sztuki ulicznej.

Warto odwiedzić tu dzielnicę Quadraro, aby znaleźć M.U.Ro., Muzeum Sztuki Miejskiej Rzymu. Ogromne murale, w różnorodnych stylach, pokrywają ściany tych ulic. Niektóre z dzieł są bardzo zabawne, podczas gdy inne odzwierciedlają głębokie tematy polityczne.

7. miejsce - Ateny 

W stolicy Grecji znajdziesz 59 galerii, a 10 z nich jest dostępnych za darmo. W mieście znajduje się także 67 rzeźb i pomników, oraz 526 dzieł sztuki ulicznej.

Krajowa Galeria Grecji, znajdująca się w Atenach, jest domem dla ogromnych zbiorów greckiej i europejskiej sztuki od średniowiecza po współczesność. Instytut Sztuki Współczesnej Grecji poświęcony jest sztuce kraju od lat 40. XX wieku, prezentując bogactwo różnorodnych prac greckich artystów na przestrzeni lat - instytut prowadzi również warsztaty i seminaria, na których miłośnicy sztuki mogą uczyć się i brać udział w dyskusjach.

8. miejsce - Wiedeń 

W stolicy Austrii twórcy rankingu doliczyli się 55 galerii, z których do 2 można wejść za darmo. W mieście jest także 215 pomników i rzeźb, oraz 426 dzieł sztuki ulicznej.

MUMOK (Muzeum Sztuki Współczesnej) to naprawdę imponująca galeria sztuki współczesnej mieszcząca się w ogromnej czarnej bryle. Znajdziesz tu prace z XX wieku - lub jeśli wolisz klasykę, dlaczego nie wybrać się do Muzeum Sztuk Pięknych? Albertina to kolejny doskonały wybór, gdzie Zbiór Grafiki zawiera ponad milion rysunków i druków.

9. miejsce - Budapeszt

Stolica Węgier ma 60 galerii, z których 6 można odwiedzić za darmo, 248 pomników i rzeźb, a także 24 dzieła sztuki ulicznej.

Jednym z najciekawszych przykładów sztuki ulicznej w Budapeszcie są prace Mihály`ego Kolodko. Artysta umieszcza swoje miniaturowe rzeźby z brązu w miejskich przestrzeniach. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści uwielbiają je wyszukiwać.

10. miejsce ex aequo Madryt i Oslo

Kolejne miasto polecane wszystkim miłośnikom sztuki to Madryt, który wraz z Oslo, zamyka pierwszą dziesiątkę w rankingu. W mieście znajduje się 61 galerii, z których 5 oferuje darmowy wstęp. Stolica Hiszpanii posiada także 248 pomników i rzeźb oraz 4 dzieła sztuki ulicznej.

W Madrycie Muzeum Prado to obowiązkowy punkt dla miłośników sztuki. Pierwotnie miało ono gromadzić sztukę hiszpańską, ale z czasem rozrosło się, tworząc jedną z najbardziej obszernych i ważnych kolekcji sztuki europejskiej na świecie. 

Zobacz: Muzeum Prado. Niezwykłe miejsce, które każdy miłośnik sztuki musi odwiedzić w Madrycie

W Oslo, które również zajmuje 10. miejsce w rankingu znajduje się 59 galerii, z których 2 są dostępne za darmo. Ponadto, można tu znaleźć 84 rzeźby i pomniki, oraz 277 dzieł sztuki ulicznej.

W muzeum MUNCH znajdziesz prace Edvarda Muncha, które podarował miastu, w tym jego słynne obrazy Krzyk (technicznie rzecz biorąc, istnieje 8 różnych wersji tego obrazu w stałej kolekcji galerii). Lub odwiedź Henie Onstad Kunstsenter, aby zobaczyć dużą kolekcję sztuki współczesnej oraz ogród rzeźb, którym można spacerować.

Oto pełna lista rankingu 23. miast europejskich najlepszych dla miłośników sztuki:

 1. Londyn i Paryż
 2. Praga
 3. Berlin
 4. Amsterdam
 5. Lizbona
 6. Rzym
 7. Ateny
 8. Wiedeń
 9. Budapeszt
 10. Madryt i Oslo
 11. Dublin
 12. Kopenhaga
 13. Helsinki
 14. Belgrad i Sofia
 15. Tallin
 16. Bruksela
 17. Bukareszt
 18. Lublana
 19. Mińsk 
 20. Rejkiawik

Zobacz też: 


Czytaj więcej