Piękne i do tego najspokojniejsze na świecie. Ranking miast idealnych na city break

Krótkie wypady w stylu "city break" stały się niezwykle modne. Czasem wystarczy tylko weekend, by złapać trochę oddechu, przewietrzyć głowę i zwyczajnie zapomnieć o codziennych obowiązkach. Destynacje "city break" to jednak duże i popularne miasta, z bogatą ofertą kulturalną i rozrywkową, w których raczej trudno o prawdziwy spokój. Stąd ranking miast atrakcyjnych turystycznie  i przy okazji... najspokojniejszych, w których zwiedzanie i zakupy będą najbardziej relaksujące. 

Piękne i do tego najspokojniejsze na świecie. Ranking miast idealnych na city break

Wiedeń zajął 4. miejsce w rankingu miast idealnych na krótki wypad city break. Zdjęcie: Getty Images

"Serene Cities Index" to ranking platformy MoneySuperMarket, która przeanalizowała 75 najpopularniejszych destynacji na krótkie wypady do miast na całym świecie, by znaleźć wśród nich lokalizacje najbardziej relaksujące, w których wypoczynek i odprężenie to kolejna atrakcja oferowana turystom.

Oceniono popularne destynacje city break

Podstawą do sporządzenia listy najspokojniejszych miast na świecie było 9 kryteriów. Popularne destynacje oceniono ze względu na: obecne w nich natężenie hałasu i ruchu drogowego, ogólną czystość, poziom szczęścia mieszkańców, życzliwość lokalnej społeczności, ilość terenów zielonych, liczbę godzin nasłonecznienia, jakość powietrza, poziom sztucznego zanieczyszczenia świetlnego w nocy (m.in. oświetlenie uliczne, reklamy).

Reykjavik, Islandia

W kategorii relaksującego krótkiego wypadu do miasta - Reykjavik na Islandii zajął pierwsze miejsce. W uzasadnieniu pojawiły się takie czynniki, jak bardzo dobra, wysoka jakość powietrza, obfitość terenów zielonych, zadowolone społeczeństwo i niskie natężenie ruchu.

Bogate w dziedzictwo kulturowe, ale skromne pod względem wielkości miasto, jest destynacją niezwykle atrakcyjną i oferującą m.in. spektakularne widoki w okolicach Golden Circle i możliwość zaobserwowania zorzy polarnej.

Z minusów? Nie to jest miasto tanie, o czym przekonuje się każdy, kto chce doświadczyć islandzkiego życia nocnego - ceny alkoholu należą tu do najwyższych w Europie.

Tallinn, Estonia 

Tallinn zajął drugie miejsce w rankingu najspokojniejszych miast. Został oceniony tak wysoko, bo to czyste, ciche miasto, z bogatą ofertą kulturalną i dogodną infrastrukturą. W porównaniu z Reykjavikiem, Tallinn w Estonii to też destynacja bardziej przyjazna dla portfela turysty.

Bergen, Norwegia 

Bergen jest jednym z trzech krajów skandynawskich, które znalazły się w pierwszej piątce najspokojniejszych destynacji na krótki wypad do miasta. Oferuje najczystsze powietrze i najniższy poziom zanieczyszczenia świetlnego spośród wszystkich miast na liście "Serene Cities Index".

Bergen osadzone między górami i fiordami, oferuje też niesamowite widoki na morze. A atrybut, który powinien towarzyszyć każdemu, kto chce zwiedzić to miasto - jest oczywiście parasol. Bergen to "Miasto deszczu", słynie z częstych opadów i ma reputację jednego z najbardziej deszczowych miast w Europie. 

Europejskie miasta najwyżej w rankingu

W pierwszej 10. miast idealnych na relaksujący krótki wypad znalazły się także: Wiedeń, Sztokholm, Wilno, Lublana, Monachium, Zurych i Dubrownik.

Z rankingu jasno wynika, że to w Europie znajdziemy miasta atrakcyjne i przy okazji najspokojniejsze na świecie, a kraje skandynawskie zdecydowanie dominują w pierwszej 20. tej listy. 

Jeśli planujecie choćby krótki wypad do Sztokholmu, polecamy nasz przewodnik po wyjątkowych hotelach, restauracjach, butikach i galeriach. A dla wszystkich miłośników skandynawskiej kultury przygotowaliśmy zestawienie najlepszych seriali kryminalnych, wprowadzenie do szwedzkiego stylu życia  lagom i ciekawostki o bogatej kulturze kawowej Szwedów z fiką w roli głównej.

Najniższą pozycję w rankingu 75. miast zajął Nowy Jork, hałaśliwy, zatłoczony i o dużym wskaźniku zanieczyszczenia świetlnego (light pollution), czyli nadmiernym i niepotrzebnym oświetleniu, które prowadzi do zakłócenia naturalnej, nocnej ciemności w mieście. To miasto, które raczej nie sprzyja relaksowi, okazuje się, że nawet jego architektura może być odbierana jako stresująca, o czym rozmawialiśmy z fotografem miast Dariuszem Jasakiem.

W rankingu pojawiły się także dwa miasta polskie. Warszawa na 59. miejscu oraz Kraków na 60. pozycji. Co warto zobaczyć w Krakowie podczas wypadu "city break"? Polecamy nasz subiektywny przewodnik na weekend w Krakowie


Czytaj więcej