Mona Lisa zostanie przeniesiona. Obraz zniknie z sali w Luwrze

„Mona Lisa” Leonarda da Vinci to bez wątpienia najsłynniejszy portret na świecie. Obraz na co dzień znajduje się w Salle des Etats w Luwrze, ale niedługo się to zmieni. Władze muzeum podjęły bardzo ważną decyzję w sprawie renesansowego arcydzieła.

Mona Lisa zostanie przeniesiona. Obraz zniknie z sali w Luwrze

Leonardo da Vinci, "Mona Lisa" ("Gioconda"), 1503. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Co dalej z Mona Lisą?

Jak wynika ze statystyk, Luwr był najchętniej odwiedzanym muzeum na świecie w 2023 roku. Blisko 9 milionów osób przekroczyło progi paryskiego muzeum – a 80% z nich, jak szacuje dyrektor Luwru, Laurence des Cars – przebiwszy się przez tłum ludzi, stanęło przed najcenniejszym dziełem w zbiorach muzeum: „Mona Lisą” Leonarda da Vinci.

Renesansowy portret wisi w największej sali Luwru, Salle des Etats. Ze względu na akty wandalizmu i próby kradzieży (w tym jednej udanej), „Mona Lisa” jest schowana za szklaną gablotą. W sali oprócz dzieła Leonarda da Vinci wiszą inne renesansowe obrazy, w tym „Wesele w Kanie” Paola Venronese.

ok

Tłumy przed "Mona Lisą" w Luwrze. Zdjęcie: Unsplash

Jak donoszą media, władze muzeum planują przenieść „Giocondę” w inne miejsce – do podziemnej sali. Miałoby to rozwiązać problem niekończących się kolejek, które każdego dnia ustawiają się przed dziełem Leonarda da Vinci. Oprócz tego, w podziemnej sali obraz byłby bezpieczniejszy i miałby zapewnione sprzyjające warunki takie jak odpowiednia temperatura czy wilgotność powietrza.

Kiedy najsłynniejszy portret świata zmieni miejsce zamieszkania? Niestety władze Luwru nie podały jeszcze oficjalnej daty relokacji „Mona Lisy”. Możliwe, że nastąpi to w ciągu najbliższych kilku lat.

ok

Tłumy przed "Mona Lisą" w Luwrze. Zdjęcie: Unsplash

Jak Mona Lisa znalazła się w Luwrze?

Mona Lisa to obecnie najdrożej wyceniany obraz na świecie. Szacuje się, że gdyby Luwr chciał go sprzedać, mógłby żądać nawet 970 milionów dolarów! Na razie nie zapowiada się jednak, by francuskie muzeum planowało rozstać się ze swoim najsłynniejszym obrazem. W końcu „Mona Lisa” dziennie przyciąga do Luwru 25 tysięcy osób!

A jak to się stało, że dzieło włoskiego artysty znalazło się w paryskim muzeum? Musimy cofnąć się do XVI wieku. Leonardo da Vinci ostatnie lata swojego życia spędził we Francji na dworze króla Franciszka I. Po śmierci artysty, jego asystent sprzedał „Mona Lisę” francuskiemu królowi za 4 tysiące złotych monet i od tego czasu obraz pozostawał w ręku francuskich monarchów.

ok

Leonardo da Vinci "Mona Lisa", 1503. Zdjęcie: Wikimedia Commons

„Gioconda” wisiała w pałacu Fontainebleau do czasu, gdy król Ludwik XIV przeniósł obraz do Wersalu. Tam dzieło Leonarda zostało aż do wybuchu rewolucji francuskiej. W 1797 „Mona Lisa” trafiła do Luwru, który stał się jej permanentnym domem. Obraz chwilę wisiał też w sypialni Napoleona, a w czasie wony francusko-pruskiej (1870-1871) „Mona Lisę” przetrzymywano w zamku w Breście (północno-zachodnia Francja).

W 1911 roku „Mona Lisa” została skradziona z Luwru – była to jedyna udana kradzież tego arcydzieła. Sprawcą był pracownik muzeum, Vincenzo Peruggia, który chciał, by „Mona Lisa” wróciła do Włoch. Peruggię schwytano, gdy dwa lata później próbował sprzedać „Giocondę” dyrektorowi Galerii Uffizi we Florencji. „Mona Lisa” oficjalnie wróciła do Luwru 4 stycznia 1914 roku i jest tam do dziś.

Czytaj więcej