To już oficjalne. Obraz z warszawskiego muzeum faktycznie namalował Vincent van Gogh

Od lat podejrzewano, że autorem obrazu „Wiejskie chaty pośród drzew”, który znajduje się w zbiorach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie jest Vincent van Gogh. Dopiero teraz, po licznych badaniach i analizach udało się ostatecznie potwierdzić te tezę. To jedyne dzieło van Gogha w Polsce.

To już oficjalne. Obraz z warszawskiego muzeum faktycznie namalował Vincent van Gogh

Vincent van Gogh "Wiejskie chaty pośród drzew", 1883. Zdjęcie: materiały prasowe

Jedyny obraz van Gogha w Polsce

Jak ustalili eksperci, obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzi z wczesnego okresu twórczości holenderskiego malarza. Najprawdopodobniej powstał w Nuenen, niedaleko Eindhoven, około 5 lat przed „Słonecznikami” czy „Pokojem w Arles”.

„Wiejskie chaty” poddano wnikliwej analizie z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i technik jak promieniowanie UV, RTG, specjalistyczne skanery oraz mikroskopy. Badania przeprowadzili specjaliści z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych z krakowskiego Muzeum Narodowego, a także pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz eksperci ze słynnego Van Gogh Museum w Amsterdamie.

Oprócz badań potwierdzających autentyczność, obraz van Gogha przeszedł skomplikowany i kompleksowy proces konserwacji. Usunięto zanieczyszczenia, wzmocniono dębowe podobrazie, a także dodano nową ramę.

vincent

Vincent van Gogh "Wiejskie chaty pośród drzew", 1883. Zdjęcie: materiały prasowe

Dzieło holenderskiego artysty trafiło do Polski w latach 80. XX wieku i przez ostatnie lata było przechowywane w galerii Porczyńskich w Warszawie. Od 26 kwietnia 2024 obraz „Wiejskie chaty” będzie można oglądać na wystawie w Muzeum im. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie.

Będąc w Warszawie w tym czasie, warto również odwiedzić Zamek Królewski i wystawę „Matejko nieznany”, na której zobaczymy ponad 50 prac Matejki, z których większość pochodzi z prywatnych kolekcji. Z kolei w Domu Spotkań z historią do 8 września można oglądać zdjęcia słynnego fotografa stolicy Zbyszka Siemaszki. Na ekspozycji znajdziemy ponad 200 zdjęć Warszawy z lat 50. i 60. XX wieku.

A jeśli w tym roku planujemy wizytę w Londynie, warto zajrzeć do National Gallery, gdzie 14 września będzie mieć miejsce otwarcie wielkiej wystawy prac Vincenta van Gogha. To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i twórczości holenderskiego artysty.

 

Czytaj więcej