Ponadczasowy design jest tu! 9 sklepów vintage, które odwiedzisz online

W tych sklepach vintage znajdziecie meble kultowe i egzemplarze ikoniczne. Ich wartość, mimo upływu lat, wciąż rośnie, a zainteresowanie nimi nie słabnie. 

Fotel Calipso to ikoniczny projekt Vittorio Introiniego z czasów mid-century modern. Zdjęcie: Retronauci

Meble i dodatki, które mają lat 50, 60 i więcej, to dziś egzemplarze mocno pożądane (ikeowskie meble z ubiegłego wieku licytowane są na aukcjach za potężne kwoty!). To też wybór nie tylko estetyczny, ale i ekologiczny, a styl vintage szturmuje współczesne wnętrza. Przygotowaliśmy listę 9 sklepów, w których zawsze można spodziewać się dostawy dobrego designu z drugiego obiegu. 

Retronauci 

Vintage sklep Retronauci tworzą pasjonaci dobrego wzornictwa. Oferują starannie wyselekcjonowane egzemplarze vintage, a ich autorskie wybory tworzą oryginalną kolekcję mebli z lat 60. i 70. minionego wieku. Sporo tu także designerskich perełek z lat 80. i coraz częściej także z lat 90.  

- Uwielbiamy skandynawski design, ale też włoski nadmiar. Kochamy przesadę Hollywood Regency oraz wszystkie przerysowania Memphis Style. Dla równowagi lubimy też zanurkować w minimalistyczną estetykę Bauhausu - mówią Retronauci.  

Gdzie stacjonują? W Poznaniu przy Składowej 8, można ich tu odwiedzić w każdą sobotę, a także w inne dni po uzgodnieniu terminu.

Nostalgia

W Nostalgii znajdziemy kultowe modele mebli sprzed lat, które zdobią wnętrza nie tylko w Polsce, trafiają do miłośników ponadczasowego designu z całej Europy, obu Ameryk i Azji. 

Nostalgię prowadzi Aleksandra Schmidt w Bytomiu, przy Ptakowickiej 1, to właśnie tu na przestrzeni wystawienniczej o powierzchni 200 m2 , można zobaczyć wartościowe egzemplarze vintage. Poza sprzedażą, Nostalgia oferuje wynajem mebli, to opcja, z której korzystają architekci, projektanci, agenci nieruchomości, a także osoby prywatne zainteresowane takim rozwiązaniem.

Lata 60-te 

Stacjonarnie do lat 60. przenieść możemy się w sklepie znajdującym się w Warszawie, przy ulicy 11 Listopada 54. Znajdziemy tu oryginalne meble vintage, oświetlenie, szkło, ceramikę i wszystko to, co ozdobi wnętrze niestandardowo. Właściciele butiku "Lata 60-te" wyszukują designerskie perełki wziętych projektantów minionego wieku. To egzemplarze rozchwytywane, a samym sprzedawcom trudno się z nimi rozstawać i wcale nas to nie dziwi!

Yesretro

Wrocławski vintage shop prowadzony jest jako sklep internetowy, a aktualną ofertę znajdziemy także na instagramowym profilu @yesretro.eu. Tutejsza vintage kolekcja jest esencją lat 50. - 70. ubiegłego wieku. Właściciele Yesretro poszukują wyjątkowych modeli, produktów autentycznych, ikonicznych i takich, które mają duszę. Cenią sobie połączenie schludnych proporcji i funkcjonalności.

vintage kolektyw

Pyszna kawa i wszystko to, co vintage - mieści się przy Al. Jerzego Waszyngtona 30/36 w Warszawie, a także na Instagramie i TikToku. Koncept kawiarni i sklepu vintage w jednym - to udany duet, bo decyzjom zakupowym, na który egzemplarz się zdecydować, towarzyszy dobra kawa. A mebel, który wpadnie w oko, można przy okazji na miejscu wypróbować. 

Miejsce Sklep

Czas na Kraków i Miejsce Sklep, czyli vintage shop z wzornictwem z połowy XX wieku. Mieści się przy ul. Miodowej 4 w pasażu. Sporo tu ikonicznych foteli, designerskich stolików, właściciele mają też ewidentną słabość do chromu i niebanalnych lamp, na szczęście swoimi znaleziskami bez problemu dzielą się z innymi. 

Sosenko Home Decor

Markę Sosenko Home Decor stworzyła Katarzyna Sosenko - historyczka sztuki, antykwariuszka, absolwentka Historii Sztuki i Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swoim butiku na krakowskim rynku oferuje wyselekcjonowane przedmioty vintage premium oraz antyki. Jednocześnie prowadzi tu galerię sztuki. Sosenko Home Decor specjalizuje się również w poradach i usługach dekoratorskich, oferuje także wynajem dodatków i mebli do wystroju oraz sesji fotograficznych i selekcję dodatków vintage premium do projektów wnętrz klasycznych i nowoczesnych.

Wyrobki

Historia Wyrobków zaczęła się w 2010 roku od odważnych i kolorowych metamorfoz mebli z PRL-u. Dziś w ofercie sklepu znajdziemy jednak klasyki wzornictwa lat 50. i 60. ubiegłego wieku, głównie z Czech. - Od kilku lat specjalizujemy się w renowacji czechosłowackich mebli i to one stanowią zdecydowaną większość naszej oferty. Sprowadzamy i odnawiamy meble zaprojektowane m.in. przez Miroslava Navratila, Frantiska Jiraka, Jindricha Halabalę, czy Antonina Sumana - podkreślają założyciele Wyrobków.

Stacjonarnie znajdziemy ich w Żorach, przy Pszczyńskiej 27.

wenus vintage

Meble, lampy, dekoracje z drugiej ręki znajdziemy też tu! Od wazonów i figurek, po konkretne gabaryty. Jeśli dobrze się rozejrzymy, to znajdziemy tu włoskie meble i design niemiecki. Nowości pojawiają się w odstępach tygodniowych, a polowanie zaczyna się o godzinie 20!

 


Czytaj więcej