Styl vintage - retrospektywny i ponadczasowy. Szturmem podbija współczesne wnętrza

Moda na styl vintage nie słabnie, a dziś z wielką mocą, zdecydowanie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, wybrzmiewają jego proekologiczne aspekty. W kategorii urządzenia wnętrz vintage pozwala na wyrafinowane miksy z innymi stylami. Przeszłość romansuje tu z teraźniejszością, a efektem tych intrygujących napięć są wyjątkowe aranżacje.  

Styl vintage - retrospektywny i ponadczasowy. Szturmem podbija współczesne wnętrza

Wystarczy do wnętrza wprowadzić kilka elementów vintage, by pomieszczenie zyskało charakter. Zdjęcie: Getty Images

Styl vintage - co to znaczy?

Dziś kojarzony z modą i designem, termin vintage pochodzi od francuskiego słowa vendange, które oznacza zbieranie winogron. Do tego kręgu znaczeń dodano następnie kolekcjonowanie butelek wina z określonych roczników, a później zaczęto go stosować w odniesieniu do ubrań i akcesoriów, które pochodziły z konkretnych lat i miały wartość kolekcjonerską. 

W latach 80. i 90. XX wieku wyszukiwanie i kolekcjonowanie elementów z przeszłości zaczęło nabierać rozpędu, a styl vintage zyskiwał na popularności. Dziś jest już świadomym wyborem, nie tylko ze względu na oryginalną estetykę dawnych lat, ale też kwestie ekologiczne. Rzeczy z tzw. drugiego obiegu dziś coraz częściej stają się pierwszym wyborem świadomego konsumenta, który dając przedmiotom drugie życie, przyczynia się do redukcji odpadów i zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych rzeczy.

Vintage kusi też oryginalnością i unikatowością. Elementy z różnych okresów historycznych są często egzemplarzami wyjątkowymi, limitowanymi, trudno dostępnymi - już samo polowanie na takie przedmioty i wyszukiwanie ich jest fascynującym zajęciem. A wnętrza, którym charakteru dodają dekoracje i meble vintage, zdecydowanie wyróżniają się, wybiegając poza schematy. Przygotowaliśmy zestawienie sklepów vintage, w których zawsze można liczyć na dostawę dobrego designu z drugiego obiegu.

Poszukiwanie mebli i dodatków w stylu vintage to dla wielu osób prawdziwe hobby - zwiedzają targi staroci, hale z meblami używanymi i antykami, polują na wyjątkowe egzemplarze także w internetowych sklepach vintage. Zdjęcie: Materiały prasowe,   www.retronauci.pl

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Styl vintage to inspiracja estetyką, sposobem dekoracji i designem z przeszłości, w głównej mierze z lat 20., 30., 40., 50. i 60. XX wieku. Charakteryzuje go specyficzne podejście do wystroju wnętrz - to odwzorowywanie i odtwarzanie estetyki oraz unikalnych cech danego okresu z przeszłości. Styl vintage koresponduje z różnymi epokami i kierunkami, wykorzystując meble, dekoracje i kolory adekwatne do konkretnych okresów historycznych. Oto najważniejsze elementy wnętrz w stylu vintage.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Meble w stylu vintage

Meble w stylu vintage

Meble vintage często mają wyjątkowe kształty i detale. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od epoki i stylu będą to meble drewniane, szklane, metalowe, rattanowe i z tworzyw sztucznych (mogą być to krzesła, stołki, stoły, szafki, komody czy sofy). Meble vintage często posiadają ślady upływu czasu, dzięki nim wyglądają autentycznie. Wszelkie zadrapania, niewielkie ubytki, odbarwienia i inne ślady użytkowania to niedoskonałości, które nie są jednak traktowane jako wady, wręcz przeciwnie - sprawiają, że meble te postrzegane są jako przedmioty z duszą o wyjątkowym uroku.

Meble z ubiegłego wieku cieszą się dużą popularnością, szczególnie na fali są egzemplarze z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Zdjęcie: Getty Images

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez THE MILLIE VINTAGE (@themillievintage)Jakie kolory pasują do wnętrza vintage?

Jakie kolory pasują do wnętrza vintage?

Kolory w stylu vintage mogą być stonowane, z beżem, pudrowym różem, miętą, bielą i pastelami w roli głównej, ale tłem dla tego stylu mogą być też brązy, czerwienie czy odcienie złotej barwy. Kombinacji kolorystycznych może być sporo, bo wszystko zależy od tego, jaki okres historyczny stanie się inspiracją dla aranżacji w stylu vintage i jakie palety kolorów były popularne dla danej epoki. Na przykład meble z lat 50. często mają pastelowe lub jasne kolory, podczas gdy meble z lat 70. wyróżniają się wzorzystością czy metalowymi detalami ( powszechne były metalowe nóżki, uchwyty, elementy chromowane i ze stali nierdzewnej).

Dodatki w stylu vintage

Dodatki w stylu vintage  to np. zasłony z kwiatowymi wzorami, lustra w ozdobnych ramach, lampy w stylu Tiffany`ego, ceramika z retro wzorami, obrazy z minionych epok, vintage plakaty i tekstylia z charakterystycznymi dla wybranych okresów - wzorami. 

Zasłony, które ubierają okna w nowoczesnych salonach

Tapety i wzorzyste tkaniny idealnie budują we wnętrzu klimat w stylu vintage - mogą być to wzory kwiatowe, geometryczne, czy pasy. Dzięki tapecie w stylu vintage można stworzyć unikalną i nostalgiczną atmosferę.

Dekoracje w stylu vintage to oryginalne lampy sprzed lat, zegary ścienne i stołowe, lustra w finezyjnych ramach w stylu barokowym, wiktoriańskim czy art deco, ceramika i szkło z dawnych epok. Charakterystyczne dla stylu vintage są też stare obrazy, plakaty filmowe i reklamy z przeszłości. W kuchni charakter vintage stworzą akcesoria kuchenne z dawnych lat. Do skarbów vintage należą też stare aparaty fotograficzne, gramofony, książki i mapy.

Jakie podłogi pasują do wnętrz vintage?

Podłogi w stylu vintage to ważny element, który całemu pomieszczeniu może nadać określony charakter. Tradycyjne są tu stare drewniane podłogi, które po odrestaurowaniu zyskują nowe życie, jednocześnie przywołując we wnętrzu ducha minionej epoki - to parkiety w jodełkę lub inne wzory, czy drewniane deski podłogowe. Ale efekt vintage można też osiągnąć wybierając nowe materiały wykończeniowe - popularnym wyborem są deski podłogowe z prawdziwego drewna o ciepłych i naturalnych odcieniach, takie jak dąb, buk, orzech czy jesion. Z kolei w kuchniach i łazienkach odpowiednie będą kafelki ceramiczne z wzorami geometrycznymi lub kwiatowymi. 

Upcykling w stylu vintage

Upcykling w stylu vintage to kreatywny proces przekształcania starych lub nieużywanych przedmiotów w nowe dekoracje lub meble, które idealnie oddają we wnętrzu estetykę vintage. Jest to zrównoważony sposób na tworzenie unikalnych elementów wystroju wnętrza, dzięki wykorzystaniu już istniejących materiałów.

Z czym łączyć styl vintage?

Styl vintage w łatwy sposób nawiązuje udane relacje z innymi stylami, tworząc unikalne i interesujące wnętrza. Oto kilka możliwości łączenia vintage z innymi charakterystycznymi stylami w urządzaniu wnętrz:

  • Połączenie stylu vintage z nowoczesnym może stworzyć kontrastowe i interesujące wnętrze. Vintage meble, lampy czy dodatki świetnie sprawdzą się w minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeniach.

  • Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi kolorami, prostotą i funkcjonalnością. Możesz dodać elementy vintage, takie jak krzesła lub stoliki, aby dodać ciepła i charakteru tej estetyce.

  • Wnętrza w stylu industrialnym to dobra baza dla vintage mebli i dodatków. Metalowe i drewniane elementy vintage pasują doskonale do tego stylu.

  • Styl boho jest ekscentryczny i kolorowy. Elementy vintage, takie jak kolorowe dywany, lustra i tekstylia, mogą nadać wnętrzu charakteru i osobistego wyrazu. Jeśli chcesz vintage połączyć z boho, zapraszamy do przewodnika po stylu boho, pełnego twórczej swobody.

  • W połączeniu ze stylem rustykalnym, vintage dodatki i meble mogą stworzyć urokliwe i wiejskie wnętrze. Drewniane elementy i tekstylia z przeszłości doskonale pasują do tego stylu.

  • Styl art deco dobrze wygląda we wnętrzach w stylu vintage. Idealnie wkomponują się tu elementy charakterystyczne dla stylu art deco: geometryczne wzory, lustra i złocone dodatki. Zanim zdecydujecie się na taką fuzję, warto poznać fascynującą historię stylu art deco w architekturze i wzornictwie.

  • Elementy vintage, takie jak stare skrzynie lub meble z egzotycznego drewna, mogą być doskonałym uzupełnieniem stylu kolonialnego, nawiązującego do podróży i odkryć.

Czy retro i vintage to to samo?

Oba te style są często mylone, bo i retro i vintage czerpią z estetyki dawnych lat, z tą różnicą, że retro odnosi się do rzeczy, które są nowe, ale inspirowane lub stylizowane na konkretne okresy historyczne. Tymczasem produkty "vintage" są autentyczne i wiekowe, bo vintage egzemplarze mebli czy dodatków mają co najmniej 20-30 lat. Elementy "vintage" zachowują więc swój oryginalny charakter, stan i estetykę. Są to rzeczy używane lub kolekcjonerskie, które zachowały swoją wartość. Nawet meble Ikea sprzed lat są już uznawane za vintage perełki - tu zebraliśmy 10 wartościowych i bardzo pożądanych dziś okazów Ikea vintage.

Styl vintage - aranżacje

Aranżacje wnętrz w stylu vintage pozwalają stworzyć nostalgiczny i urokliwy wystrój, nawiązujący do minionych epok. Ale wiekowe meble z powodzeniem wprowadzane są do wnętrz nowoczesnych. Styl vintage jest różnorodny i pozwala na tworzenie wyjątkowych i oryginalnych aranżacji wnętrz. Nie ma jednoznacznych reguł, co do wyboru konkretnej epoki czy stylu vintage. Mile widziane są tu fuzje różnych stylów i elementów, a wyszukiwanie vintage perełek może być fascynującym procesem. Unikatowość i autentyczność przedmiotów vintage przyciągają miłośników tego stylu, którzy doceniają zarówno ich estetykę i historię. To też coraz częściej świadomy i ekologiczny wybór, wynikający z troski o środowisko.

 

Czytaj więcej