Najładniejsze parki w Warszawie. 9 miejskich parków, które musisz odwiedzić

Warszawa to jedna z najbardziej zielonych stolic Europy. Szacuje się, że na terenie stolicy znajduje się ponad 30 parków oraz dziesiątki skwerów i innych terenów zielonych. Zobacz naszą listę 9 najładniejszych parków Warszawy.

Najładniejsze parki w Warszawie. 9 miejskich parków, które musisz odwiedzić

Ogród Saski w Warszawie. Zdjęcie: Gettyimages

Warszawa – stolica zieleni

Jak wynika z rankingu przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska, Warszawa znalazła się na 10. miejscu najbardziej zielonych stolic Europy. Polskie miasto wyprzedziło tym samym takie metropolie jak Madryt czy Paryż.

W Warszawie około 40% powierzchni zajmują tereny zielone, a z każdym rokiem miasto jeszcze bardziej się zazielenia. Zarząd Miejskiej Zieleni m.st. Warszawy systematycznie modernizuje miejskie parki i skwery, tworzy parki linearne oraz zazielenia betonowe place.

Z informacji na stronie Urzędu Miasta Warszawy wynika, że obecnie w mieście znajdują się 32 parki, 74 skwery i zieleńce oraz ponad 1000 ha zieleni wzdłuż głównych ulic, 7 plaż oraz naturalny brzeg Wisły. Nie można zapomnieć również o Kampinoskim Parku Narodowym, który rozciąga się na północny zachód od Warszawy i jest jednocześnie jedynym parkiem narodowym w województwie mazowieckim.

Na terenie Warszawy znajdziemy liczne parki miejskie, ogrody przy pałacach, np. ogród w Wilanowie lub przy Zamku Królewskim. A jeśli szukamy bardziej „dzikiej” przyrody, warto udać się na spacer po Lesie Kabackim czy Lesie Bielańskim.

ok

Plakat - Warszawa Stolica Zieleni. Zdjęcie: UM Warszawa

Najładniejsze parki w Warszawie

Które parki w Warszawie są najładniejsze? Każdy z 32 parków ma swój urok i może być doskonałym miejscem na spacer, piknik czy jogging. Poniżej wybraliśmy 9 parków, które w naszym odczuciu są najpiękniejsze i które warto odwiedzić, będąc w Warszawie.

1. Pole Mokotowskie

Park Pole Mokotowskie, nazywany polskim Central Parkiem, ma aż 70 ha. Obejmuje trzy dzielnice: Mokotów, Ochotę i Śródmieście. Pod koniec 2023 roku park oddano do użytku po drobiazgowej modernizacji. Pole Mokotowskie to doskonała przestrzeń do spędzania wolnego czasu, spacerowania, pikników i uprawiania sportów.

2. Park Skaryszewski

Park Skaryszewski to nie tylko jeden z najpiękniejszych, ale i największych parków Warszawy. Na 58 hektarach zieleni znajdziemy różnorodną roślinność, niską i wysoką, jeziorka, wzgórza i ogród różany. Podczas spaceru po Parku Skaryszewskim można spotkać liczne rzeźby modernistyczne, m.in. „Rytm” Henryka Kuny czy „Tancerkę” Stanisława Jackowskiego. Warto wspomnieć, że Park Skaryszewski w plebiscycie uznano za najpiękniejszy park w Polsce (i trzeci najładniejszy park w Europie).

3. Park Kaskada

To najprawdopodobniej najstarszy park w Warszawie. Ulokowany w dzielnicy Żoliborz, między al. Armii Krajowej a ul. Słowackiego już od XVII wieku był częścią rezydencji, którą król Jan III Sobieski zbudował dla ukochanej Marysieńki. Nazwa parku pochodzi od nieistniejącego już wodospadu – obecnie w jego miejscu znajdziemy oczko wodne i fontannę.

4. Ogród Krasińskich

Ogród Krasińskich znajduje się przy Pałacu Krasińskich, XVII-wiecznej rezydencji uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Ogród z licznymi alejkami i ukwieconymi rabatami znajduje się na tyłach zabytkowego pałacu. To doskonałe miejsce do spaceru lub odpoczynku wśród zieleni.

5. Park Moczydło

Park Moczydło nazywany też Górką Moczydłowską od sztucznie usypanego wzniesienia to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Górka Moczydłowska jest jedną z najwyższych w mieście, dzięki czemu można z niej podziwiać panoramę Warszawy. Oprócz tego na terenie Parku Moczydło znajdziemy bezpłatne teleskopy astronomiczne, przez które w bezchmurne noce można oglądać niebo.

ok

Park Moczydło w Warszawie. Zdjęcie: Wikipedia / Adrian Grycuk

6. Park Kępa Potocka

To jeden z nowszych parków w stolicy powstały w latach 60. XX wieku. Znajduje się na terenie dwóch dzielnicy – Żoliborza i Bielan i liczy sobie 18 ha powierzchni. Główną część parku stanowi starorzecze Wisły, które przez okolicznych mieszkańców nazywane jest zdrobniale „kanałkiem”. To jeden z najładniejszych parków Warszawy. Liczna zieleń zachęca do spacerów i pikników, utwardzone alejki do biegania oraz podróży rowerem. W parku Kępa Potocka znajdziemy również przestrzeń dla kajaków.

7. Park Dreszera

Modernistyczny park o powierzchni 2.8 ha powstał w 1938 roku na terenie fosy dawnego Fortu Mokotowskiego. To kameralny park, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku wśród kasztanowców.

8. Park Praski

Park Praski znajdujący się w dzielnicy Praga Północ jest najstarszym publicznym parkiem Pragi. Znajdziemy tu nie tylko wiekowe drzewa i mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, ale również bliskie sąsiedztwo ogrodu zoologicznego.

9. Łazienki Królewskie

Będąc w Warszawie nie można pominąć wizyty w Łazienkach Królewskich. Założony w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zespół pałacowo-parkowy to prawdziwa perła w koronie warszawskich terenów zielonych. Oprócz na poły dzikiej roślinności i pięknych kwiatowych rabat można tu również podziwiać zabytkowe klasycystyczne budynki – w tym Pałac Na Wyspie, Starą Pomarańczarnię czy amfiteatr. To właśnie na terenie Łazienek znajduje się słynny pomnik Fryderyka Chopina wg projektu Wacława Szymanowskiego.

ok

Park Łazienki Królewskie - pomnik Chopina. Zdjęcie: Unsplash


Czytaj więcej