Noc Muzeów 2024 w Krakowie. 8 najlepszych wydarzeń dla miłośników architektury, designu i sztuki

Noc Muzeów 2024 w Krakowie będzie wielkim świętem kultury i sztuki. 20. edycja wydarzenia odbędzie się w Krakowie tradycyjnie w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów, tak, by umożliwić zwiedzającym uczestnictwo w nocach organizowanych w innych polskich miastach. Z bogatej oferty Nocy Muzeów 2024 w Krakowie wybraliśmy 8 wydarzeń dla miłośników architektury, designu i sztuki. 

Noc Muzeów 2024 w Krakowie. 8 najlepszych wydarzeń dla miłośników architektury, designu i sztuki

Plakat Nocy Muzeów 2024 w Krakowie, mat. prasowe

Kiedy Noc Muzeów 2024?

Wieczorem i nocą z 17 na 18 maja w Krakowie odbędzie się Noc Muzeów 2024. W wydarzeniu weźmie udział ponad 50 jednostek muzealnych. Wyjątkowe spotkania, spacery historyczne, wystawy z oprowadzeniami autorskimi staną się idealną okazją, by poznać bogate zbiory krakowskich instytucji kultury i sztuki i wziąć udział w zaplanowanych wydarzeniach towarzyszących i warsztatach. 

Noc Muzeów tradycyjnie obejmie całą Polskę:

Noc Muzeów w Krakowie 2024

Noc Muzeów w Krakowie jest częścią większego projektu o wspólnej nazwie "Krakowskie Noce", który składa się z siedmiu odsłon: wspomniana już Noc Muzeów, a także: Noc Kin Studyjnych (która w tym roku odbyła się 9 kwietnia), Noc Teatrów (w tym roku odbędzie się 11 czerwca), Noc Tańca (18 czerwca), Noc Jazzu (16 lipca), Noc Cracovia Sacra (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (7-9 października).

Szczegóły dotyczące programu Krakowskich Nocy (w tym także Nocy Muzeów 2024 w Krakowie) można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl

Które wydarzenia przypadną do gustu osobom zainteresowanym sztuką, designem i architekturą? Polecamy 8 wydarzeń. 

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Start zwiedzania zaplanowano na godzinę 18. Dlaczego warto? W przestrzeniach Muzeum Inżynierii i Techniki zobaczyć można wystawę „Miasto. Technoczułość” - to największa w Polsce wystawa o tym, jak kolejne wynalazki inżynierii i techniki wpływały na rozwój miast i życie mieszkańców. Opowieść ekspozycyjna toczy się tu na powierzchni 3000 metrów kwadratowych, na dwóch poziomach i obejmuje: 600 zabytków techniki, strefę LAB oraz 23 modele interaktywne. Wszystko to w całości daje obraz tego, jak kiedyś żyło się w mieście. 

Ponadto w programie kreatywne zabawy dla dzieci, nocna strefa rodzinna „zrób to sam” i rodzinna gra w przestrzeni wystawy „Miasto. Technoczułość”.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie Cricoteka zaprasza do dwóch lokalizacji: Cricoteki, przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 oraz Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, przy ul. Siennej 7/5 (bilet na wystawy, wspólny dla obu lokalizacji, w cenie – 5 zł).

W godzinach od 19:00 do 24:00 będą dostępne w budynku Cricoteki, przy ul. Nadwiślańskiej, wystawy: stała „Widma. Korekta” i wystawy czasowe „Bereś” oraz – w Galerii Szatnia – „Homo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan”. O godzinach 20:00 i 21:00 oprowadzanie po wystawach „Widma. Korekta” i „Bereś”. Od godz. 20:00 do 23:00 koncert „Kwadrofonik gra Feldmana”

W Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, przy ul. Siennej, w godzinach od 19:00 do 24:00, będą dostępne wystawy: stała – Pokój Tadeusza Kantora i Interwencja Bartosza Muchy w Pokoju Tadeusza Kantora oraz wystawa czasowa Bereś/Kantor.

Warto zobaczyć tu wystawę „Człowiek połknięty przez tapczan” - opowieść o skomplikowanej relacji użytkownika ze sprzętami domowymi, głównie z meblami, ale też z drobiazgami, które zazwyczaj są anonimowe i zdegradowane w hierarchii przedmiotów codziennego użytku. Ze stoickim spokojem godząc się ze swoim statusem, milcząco czekały na moment, w którym zamanifestują swoją niezależność. W niepokojącej rzeczywistości wystawy, domowe otoczenie wreszcie emancypuje się i zaczyna dominować nad człowiekiem, w zasadzie w jakiś sposób go konsumując. To rzeźby/hybrydy, surrealistyczne figury trochę z innego, równoległego świata.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym w Krakowie będzie niezwykłą podróżą w przeszłość. 17 maja o godz. 20 wykład „Na skróty przez tysiąclecia. Pradzieje i średniowiecze Małopolski” wygłosi dr hab. Jacek Górski, archeolog, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Co jeszcze w programie?

„Odkrywaj Pradzieje Małopolski: Zwiedzanie wystawy z archeologami”

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski” oraz porozmawiać z archeologami na temat prezentowanych eksponatów. 

„Przygoda z Archeologią: Archeologia doświadczalna”

Podczas nadchodzącej Nocy Muzeów, fani historii i archeologii będą mogli wziąć udział w warsztatach archeologii doświadczalnej, gdzie zobaczą, jak ludzie wytwarzali narzędzia, ozdoby oraz ceramikę w czasach prehistorycznych. Uczestnicy będą również mogli przyjrzeć się kopiom autentycznych ozdób brązowych i dowiedzieć się więcej o ich znaczeniu w ówczesnych społecznościach.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Noc Muzeów w Krakowie to też gratka dla miłośników sztuki. W Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można zobaczyć wszystkie wystawy stałe i czasowe. Poza tym objęte rabatem zostaną wszystkie publikacje i gadżety w sklepach stacjonarnych oraz księgarni internetowej. Zobaczymy tu:

  • wystawa czasowa „Złote runo. Sztuka Gruzji”, parter

  • wystawa czasowa „Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych”, II piętro

  • 19.30 „Najpiękniejsze witraże nowoczesne” - spotkanie na wystawie, Beata Studziżba- Kubalska

  • 19.00, 20.00, 21.00: „Biblioteka w muzeum? Dla kogo?” spotkanie w bibliotece. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja:  tel. +48 12 433 57 44 (czynne od pon. do pt., w godz. 9.00–16.00) lub email: rezerwacja@mnk.pl

  • 20.30, 23,15: Pokazy filmu „Wiejskie chaty wśród drzew`` - opowieść o konserwacji obrazu Vincenta Van Gogha w Muzeum Narodowym w Krakowie, której dokonał zespół konserwatorów z pracowni konserwatorskiej MNK oraz zespół badawczy z laboratorium LANBOZ MNK, którego prace przyczyniły się do potwierdzenia prawdziwości obrazu Van Gogha pod tytułem „Wiejskie chaty wśród drzew”.

  • 21.30 „Mumia u lekarza” czyli jak badania medyczne pomagają muzealnym pacjentom. Prowadzanie: dr Dorota Gorzelany - Nowak (parter sala Samurajów)

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zaplanowano spotkanie ze specjalistami w Pracowni Konserwacji "Pracownia konserwacji jako miejsce badań i analiz dzieł malarskich" i zwiedzanie Galerii z przewodnikiem.

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

Na miłośników designu w Kamienicy Szołayskich czekają wystawy: „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, wystawa czasowa „Moda i sport”, wystawa „Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”. Tym wydarzeniom towarzyszyć będzie specjalna strefa gry w Dixit. Kultowa gra karcianka Dixit ma wielu fanów, to wiemy na pewno, a podczas Krakowskiej Nocy Muzeów zobaczyć będzie można dodatek do Dixit stworzony w całości z reprodukcji dzieł sztuki należących do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum Politechniki Krakowskiej

Otwarcie Nocy Muzeów zaplanowano na godz. 19  od występu Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” –  pt. „W tę lśniącą noc – muzeum wyobraźni”. Później już w programie oprowadzanie kuratorskie Anny Pyrkosz po wystawie czasowej „Skazane na Piękno” - pierwszej z cyklu „Politechnika jest Kobietą”. Będzie to przestrzenna prezentacja autorskiej kolekcji ubiorów z wykorzystaniem techniki mappingu.

Z kolei Grażyna Schneider-Skalska zwiedzających oprowadzi po wystawie czasowej  „…tym co pod ręką”  - drugiej z cyklu „Politechnika jest Kobietą” - prezentującej prace plastyczne  inspirowane relacją: człowiek – architektura – natura. Ponadto w programie zwiedzanie z przewodnikiem budynku dawnego aresztu Koszar 13 Pułku Piechoty na Kleparzu.

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie

Po raz pierwszy od 2019 roku Noc Muzeów odbędzie się w głównej siedzibie Bunkra przy placu Szczepańskim 3a. W ramach biletu wstępu, od godz. 18.00 w piątek do godz. 1.00 w sobotę, będziecie można zwiedzić wystawę, posłuchać przewodnika i stworzyć coś plastycznie wyjątkowego.

Nocne spacery po Bunkrze przyjmą formę otwartych oprowadzeń po wystawie „Daj mi wszystko”. Młodszych zwiedzających z pewnością zainteresuje tu otwarta stacja plastyczna Bunkra - przestrzeń dla dzieci i młodzieży do pracy kreatywnej, inspirowanej pracami z wystawy „Daj mi wszystko”. Na stanowisku, z pomocą edukatora będzie można wykonywać prace artystyczne nawiązujące do dzieł Magdaleny Abakanowicz oraz do projektów Jerzego Nowosielskiego. Nie obowiązują zapisy – maksymalna liczba uczestników otwartej stacji plastycznej to 15 osób. 

Czytaj więcej