Weekend w Warszawie? Dzieje się także w innych miastach. Co robić w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku

Weekend to idealny czas na wizytę w muzeum lub galerii sztuki. Jeśli planujesz w najbliższą sobotę i niedzielę podróż do któregoś z największych polskich miast, koniecznie sprawdź naszą listę najciekawszych wystaw w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku.

Weekend w Warszawie? Dzieje się także w innych miastach. Co robić w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku

Weekend w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu to idealny moment na wizytę w muzem. Zdjęcie: Unsplash / Pauline Loroy

Co w weekend w Warszawie?

W Warszawie nie sposób się nudzić. Polska stolica oferuje szeroki wachlarz atrakcji i wydarzeń, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli w ten weekend masz ochotę spędzić trochę czasu ze sztuką, polecamy odwiedzić Zamek Królewski i wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”. Oprócz prac Jerzego Nowosielskiego znajdziesz tam dzieła innych artystów tworzących w 2 połowie XX w., m.in. Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego czy Marii Jaremy.

W weekend warto odwiedzić również Fabrykę Norblina. W tamtejszej galerii immersyjnej Art Box Experience można zanurzyć się w kolorowym i pełnym emocji życiu (i twórczości) Fridy Kahlo. W Tradycyjnym formom wystawienniczym towarzyszą pokazy audiowizualne i cyfrowe instalacje artystyczne. W ramach wystawy „Frida Kahlo. Życie ikony” można nawet doświadczyć wirtualnej rzeczywistości z goglami VR.

Jednym z najciekawszych muzeów w Warszawie jest bez wątpienia Muzeum Neonów na Pradze. Wystawa „Projektantki światła” umożliwia zapoznanie się z historią nie tylko neonów, ale również warszawskich artystek, które je projektowały.

Weekend w Krakowie

Wybierasz się na weekend do Krakowa? Koniecznie zajrzyj do naszej autorskiej listy miejsc, które warto odwiedzić w tym urokliwym mieście.

W przerwie między jednym obwarzankiem a drugim, warto odwiedzić Kazimierz i otwarte niedawno Muzeum Banksy’ego. Zgromadzono tam blisko 150 murali słynnego brytyjskiego artysty. To jedyne tego typu muzeum w Polsce.

Będąc w Krakowie, nie można ominąć też Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W najbliższą sobotę odwiedzający będą mogli zagłębić się w niezwykły świat wyobraźni Mateusza Kołka. Na wystawie „Stany splątane” zostaną pokazane prace nawiązujące do kultury, sztuki i tradycji Dalekiego Wschodu.

Doznania estetyczne dostarczy również wystawa „Memento vitae” w Muzeum Narodowym. To pierwsza prezentacja całej kolekcji malarstwa Józefa Czapskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jeśli zostanie ci trochę czasu (i energii), warto wspiąć się na Wzgórze Wawelskie i odwiedzić wystawę „Wawel podziemny”. Wizyta w zamkowych podziemiach będzie fascynującą podróżą przez historię siedziby królów polskich – w tym głośnej rekonstrukcji renesansowych krużganków.

Co zobaczyć w weekend we Wrocławiu?

Co robić w weekend we Wrocławiu? Zajrzyj na naszą listę miejsc godnych zobaczenia w tym magicznym mieście.

Zachęcamy też do wizyty w Muzeum Architektury – można tam zobaczyć dwie świetne wystawy czasowe. „Kształt marzeń” to prezentacja twórczości Witolda Lipińskiego, autora m.in. słynnego obserwatorium na Śnieżce. Druga wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” przedstawia fascynujące projekty i modele architektoniczne budynków, które planowano zbudować we Wrocławiu w okresie międzywojennym. Część z nich była bardzo nowatorska jak na swoje czasy.

Decydując się na wizytę w Muzeum Etnograficznym w ten weekend, przeniesiesz się na chwilę do pierwszych lat po II wojnie światowej. Wystawa „Rzeczy przysposobione” opowiada historię Polaków zasiedlających puste, poniemieckie mieszkania we Wrocławiu i Szczecinie. Głównymi bohaterami wystawy są przedmioty, które zostawili poprzedni właściciele.

Interesujesz się twórczością Beksińskiego? W takim razie musisz odwiedzić Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, gdzie do niedzieli można oglądać aż 45 obrazów Zdzisława Beksińskiego. Uzupełnieniem wystawy „Beksiński we Wrocławiu” jest wystawa multimedialna, która zabiera odwiedzających w klimatyczną podróż przez całokształt twórczości artysty.

Weekend w Gdańsku 

Trójmiasto to doskonała destynacja na krótki, weekendowy wyjazd. Będąc w Gdyni, warto odwiedzić Muzeum Emigracji, a potem pospacerować po plaży lub po molo w Sopocie. Na liście atrakcji nie może też zabraknąć Gdańska – w tym pięknym mieście jest mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić.

A jeśli szukasz wyjątkowych artystycznych doznań, polecamy wizytę w Muzeum Gdańska mieszczącym się w Ratuszu Miejskim. Do 16 maja można tu podziwiać ponad 50 prac Olgi Boznańskiej. Oprócz obrazów na odwiedzających czekają liczne pamiątki po artystce, m.in. sztaluga, paleta, pędzle czy tubki z farbą.

Będąc w Gdańsku na weekend, warto też udać się do Pałacu Opatów, gdzie na wystawie „Sainer. Kolor” prezentowane są prace Przemysława Blejzyka, znanego również jako Sainer. Artysta znany szerszej publiczności ze swoich oryginalnych murali pokazuje na wystawie nieco inne oblicze swojej sztuki – fascynację kolorem i pejzażem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Przemek Blejzyk (@sainer__)


Czytaj więcej