Najciekawsze propozycje użycia książek we wnętrzu

Są takie książki, z którymi nie rozstajemy się tuż po ich przeczytaniu. Nie tylko długo mieszkają w naszych myślach, ale też wprowadzają się na stałe do naszych domowych biblioteczek. Tu zaczyna się ich kolejne życie - aranżują przestrzeń, a z odpowiednio wybranymi meblami tworzą duety wyjątkowe. Oto 12 propozycji na wykorzystanie książek, które upiększą każde wnętrze.

ZdjęciaGetty Images

Regały do ekspozycji książek mogą nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Zdjęcie: Getty Images

Regały, witryny i półki 

Każdy bibliofil z sukcesywnie rozrastającym się księgozbiorem w którymś momencie zdecyduje się na meble do ekspozycji książek. Pierwszym wyborem są zazwyczaj regały. Wypełnione książkami przywodzą na myśl biblioteczne wnętrza. Mogą to być wersje maksymalne z regałami, które pokryją całą ścianę od podłogi aż po sufit - w tej aranżacji książki staną się dominującym elementem dekoracyjnym. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w salonie, obszernej jadalni czy domowym gabinecie. Podobny efekt łatwo można osiągnąć decydując się na powieszenie półek. Jeśli będą przebiegać po całej szerokości ściany, staną się wyjątkowym tłem wnętrza. Książkom mogą towarzyszyć rzeźby, wazony, czy ramki na zdjęcia. 

Półki z książkami będą atrakcyjnym tłem dla domowego gabinetu. Zdjęcie: Getty Images

 

Książkom towarzyszy w tej aranżacji galeria zdjęć. Zdjęcie: Getty Iamges

Niższe regały na książki mogą stworzyć ciekawą kompozycję z galeriami ściennymi, usytuowanymi tuż nad meblami. W ten sposób powstanie inspirująca galeria obrazów, plakatów i zdjęć z domową biblioteczką w tle. Bibliotekę warto połączyć z aranżacją ściany telewizyjnej. Książki będą oryginalną i gustowną ramą dla telewizora, a przestrzeń, która często okazuje się aranżacyjnie problematyczna, nabierze charakteru.  Do książek umieszczonych wysoko, można dostać się po specjalnej bibliotecznej drabinie. Książki eksponowane w witrynach to również bardzo często wybierana opcja. Przeszklenia nie tylko będą chronić księgozbiór przed kurzem, ale też wprowadzą do wnętrza estetyczny ład. 

Jak eksponować książki na regałach i półkach?

Układanie książek to dziś już dyscyplina niemal olimpijska. Liczy się kreatywność, wygoda i łatwy dostęp do księgozbioru. Dla wizualnych efektów układa się książki kolorami, albo też odwracając je zupełnie, by uspójnić zbiór beżowym kolorem stron. W takich aranżacjach książka zyskuje walor przede wszystkim dekoracyjny. 

We wnętrzach o stonowanej kolorystyce dzięki odwróceniu książek brzegami można uzyskać spójny efekt. Zdjęcie: Getty Images

Niewidzialne półki

Książek lewitujące na ścianie? To możliwe. Wertykalne układnie książek, jedna na drugiej, przy wykorzystaniu tzw. niewidzialnych półek. W tej wersji nie potrzeba masywnych mebli, wystarczy montaż półek w odpowiednich odstępach, by stworzyć "książkowy" mebel.

Niewidzialne półki to też dobry pomysł do wykorzystania w niewielkich pomieszczeniach. Zdjęcie: Getty Images

Książki jak obrazy w galerii

Okładki książek to często małe dzieła sztuki. Takie wyjątkowe egzemplarze warto prezentować frontami. Trend frontalnej ekspozycji książek na stałe wpisał się już w aranżacjach biblioteczek małych czytelników w ich dziecięcych pokojach.Prezentacja książek w taki sposób stworzy też niezwykłą galerię w salonie. Wystarczy montaż półek przeznaczonych do ekspozycji ramek ze zdjęciami i obrazów. Ich konstrukcja pozwoli na ustawienie książek w delikatnym nachyleniu, co zabezpieczy je przed upadkiem. To idealne rozwiązanie pozwalające na częste modyfikacje i rearanżacje. Efektownie będą wyglądały: albumy fotograficzne, podróżnicze, modowe czy wnętrzarskie. Idealnie sprawdzą się wydania o sporych rozmiarach, w twardych oprawach o estetycznym designie. 

Dzięki takiej ekspozycji książki stworzą oryginalną galerię ścienną. Zdjęcie: Getty Images

Warto rozejrzeć się także za specjalnymi przezroczystymi półkami, przypominającymi ścienne kieszenie. A atrakcyjnym książkom mogą w tych aranżacjach towarzyszyć ulubione magazyny. Podobną galerię można zorganizować w kuchni. Okładki książek kulinarnych opatrzone pięknymi fotografiami będą wyjątkową ozdobą. 

Dzięki przezroczystym półkom magazyny i książki prezentowane są w pełnej krasie. Zdjęcie: Getty Images

Coffee table books

Dla książek w oprawach o szczególnych walorach wizualnych ukuto specjalny termin "coffee table books", czyli egzemplarze wystawiane na stolikach kawowych, w centrum salonowego życia.  To książki w głównej mierze do przeglądania, bogato ilustrowane i o różnej tematyce. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie estetycznych i kulturalnych doświadczeń. Jako element wystroju wnętrz cieszą oko. Idealnie będą się prezentować na stolikach minimalistycznych z blatami w kształcie prostokątów i kwadratów, a symetrycznie poukładane na nich książki pozwolą osiągnąć efekt ładu i harmonii.

Ekskluzywne wydania będą idealnym dodatkiem w aranżacji stolika kawowego. Zdjęcie: Getty Images


Czytaj więcej