Krzesło CH24 Wishbone Carl Hansen & Søn. Jak powstaje ikona designu?

Krzesło CH24 Wishbone, zaprojektowane w 1949 roku, jest jednym z pierwszych krzeseł, którym Hans J. Wegner zapoczątkował współpracę z marką Carl Hansen & Søn. Od tego czasu jego produkcja odbywa się nieprzerwanie.

AutorMATERIAŁ SPONSOROWANY

Krzesło CH24 Wishbone Hansa J. Wegnera – ikona współczesnego designu. Zdjęcie: materiały prasowe

Od samego początku Wegnerowi przyświecała idea zaprojektowania krzesła nadającego się do produkcji seryjnej. Marka Carl Hansen & Søn miała odpowiedni warsztat, ale i odwagę, aby podjąć się produkcji  awangardowego – jak na tamte czasy – krzesła.

Krzesło Wishbone - ikona designu

Hans J. Wegner zrobił niezwykły zabieg w projektowaniu mebli w tamtych czasach, łącząc górną ramę oparcia z ramionami w jedną całość. Aby zapewnić stabilność i wygodę, Wegner opracował charakterystyczne oparcie w kształcie litery Y.

krzeslo carl hansen ch24

Krzesło Carl Hansen, CH24, olejowany buk. Zdjęcie: materiały prasowe

Siedzisko z tkanego sznurka papierowego zostało pierwotnie wybrane przez Wegnera jako materiał zastępczy, kiedy po II wojnie światowej brakowało materiałów. Jednak później projektant docenił papierowy sznurek ze względu na jego wytrzymałość, dostępność oraz naturalny wygląd.

Choć Wegner zrobił imponującą karierę projektanta, a jego portfolio liczy ponad 500 projektów krzeseł, to krzesło Wishbone zajmuje szczególne miejsce w świecie designu i osiągnęło status ikony. Charakteryzuje się wręcz artystycznym połączeniem funkcji i ponadczasowej estetyki.

carl hansen krzeslo

Krzesło CH24 Wishbone Carl Hansen & Søn. Zdjęcie: materiały prasowe

Jak powstaje krzesło Carl Hansen & Søn?

Każde krzesło Wishbone składa się z 14 drewnianych części wykonanych z dębu, buku, orzecha, mahoniu, jesionu lub teaku. Całe drewno wykorzystane do produkcji krzesła Wishbone Carl Hansen & Søn jest certyfikowane i/lub pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej.

krzeslo ch24 carl hansen

Krzesło CH24 dostępne jest w różnych wersjach: drewno wykorzystane do produkcji, rodzaj wykończenia, kolor. Zdjęcie: materiały prasowe

Większość z ponad 100 etapów powstawania krzesła Wishbone Chair wykonywana jest ręcznie.

Krzesło jest ręcznie szlifowane, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Drewno zabezpieczane jest olejem, mydłem, lakierem lub farbą.

Siedzisko krzesła CH24 jest ręcznie tkane przez doświadczonego tkacza z 150 metrów sznurka papierowego. Po utkaniu siedziska, pod siedzeniem umieszcza się małą płytkę potwierdzającą autentyczność wraz z unikalnym numerem seryjnym krzesła.

Podczas produkcji krzesło CH24 przechodzi przez osiem zespołów doskonałych rzemieślników. Aż w końcu jest gotowe opuścić fabrykę na duńskiej wyspie Fionia.

carl hansen krzesla

Krzesło CH24, buk, w kolorze czarnym. Zdjęcie: materiały prasowe

Kultowe krzesło CH24 WISHBONE CHAIR wciąż się zmienia

Carl Hansen ciągle zaskakuje miłośników CH24, wprowadzając z okazji kolejnych jubileuszy, nowe kolory lub nowe wykończenia krzesła. Obchodzenie urodzin Hansa J. Wegnera stało się w Carl Hansen & Son tradycją. Każdego roku marka tworzy wersję, która dodaje coś nowego do krzesła Wishbone, bez uszczerbku dla oryginalnego projektu Wegnera.

W 2023 było to CH24 w wersji olejowanego dębu i podwójnie tkanego papierowego sznura. Pierwotnie krzesło Wishbone zostało zaprojektowane i utkane z siedziskiem we wzór koperty, ale w tej specjalnej edycji  został stworzony wzór o podwójnym splocie, którego wykonanie zajmuje doświadczonemu tkaczowi dwa razy więcej czasu. Podwójnie tkane siedzisko dodaje zupełnie nowego wyglądu kultowemu krzesłu Wishbone.

Obecnie krzesło CH24 dostępne jest już w 33 wersjach. Każda z wersji w różnych rodzajach wykończenia ramy i siedziska. Możliwości, więc, na dopasowanie krzesła Carla Hansena do naszego wnętrza jest naprawdę wiele.

krzeslo carl hansen

Nowy podwójny splot w krzesle CH24 Carl Hansen. Zdjęcie: materiały prasowe

Krzesło Wishbone zyskało uznanie jako krzesło idealne. Od lat oddaje istotę duńskiego designu. Kupując krzesło Carl Hansen & Søn, otrzymujemy więcej niż tylko mebel. Stajemy się częścią długiej i dumnej tradycji pięknego i charakterystycznego rzemiosła, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi.

W Warszawie sklep firmowy Carl Hansen & Søn znajduje się przy Placu Powstańców Warszawy 9.

Carl Hansen & Søn Flagship Store Warsaw, Plac Powstańców Warszawy 9, Warszawa; tel:  +48 534 933 920.

 


Czytaj więcej