Jarmarki świąteczne w Europie. Wiemy, kiedy ruszają najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w 2023

Jarmarki świąteczne A.D. 2023 czas start! W większości miast europejskich jarmarki bożonarodzeniowe ruszają w drugiej połowie listopada i trwają aż do Świąt. Główne place miast wypełnia wtedy gwarny tłum, a na straganach świątecznych królują lokalne rzemiosło i pyszne jedzenie. Dla wszystkich, którzy kochają Boże Narodzenie, mamy subiektywny przegląd najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie.

Jarmark świąteczny w Berlinie jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Zdjęcie: Getty Images

Kolorowe, pełne światła i kolęd, pięknych zapachów, z roześmianym tłumem pomiędzy straganami kuszącymi świątecznymi prezentami i lokalnymi przysmakami - jarmarki świąteczne to jeden z elementów tradycji bożonarodzeniowej w całej Europie. Kochamy je za magię i wyjątkową atmosferę. Przedstawiamy listę najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie, które co roku zachwycają.

Zanim wybierzecie się na jarmarki świąteczne, zobaczcie 7 najpiękniejszych miast Europy, które warto odwiedzić jesienią.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strasburgu

Numerem jeden na naszej liście jest Jarmark Bożonarodzeniowy w Strasburgu, nazywany również Capital of Christmas - stolicą Bożego Narodzenia. Ma prawie 500-letnią tradycję, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych świątecznych wydarzeń w Europie. Odbywa się na przepięknym tle starego miasta z katedrą w tle.

Goście mogą tu znaleźć tradycyjne dekoracje, regionalne przysmaki i unikalne rękodzieło. Na ponad 300 straganach pojawią się wyjątkowe przedmioty symbolizujące alzackie tradycje bożonarodzeniowe. Drewniane zabawki wykonane w Alzacji, ceramika z Soufflenheim i Betschdorf, piwa rzemieślnicze, wianki adwentowe, stroiki bożonarodzeniowe i bombki świąteczne ze szkła dmuchanego z Meisenthal. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Eleganckie prezenty na Święta. Pięknie wydane książki, ciekawe gadżety i przyjemności do domowego SPA

Zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących Jarmarkowi - od warsztatów DIY dla dzieci i dorosłych po specjalne wystawy w miejskich muzeach czy koncerty muzyki świątecznej w Filharmonii Strasburgu i Konserwatorium. Uwaga! Część wydarzeń jest bezpłatna!

To właśnie świąteczna choinka na placu Klebera w Strasburgu jest jedną z najważniejszych w Europie. Ciekawi, dlaczego? Podążcie z nami szlakiem najpiękniejszych choinek na świecie.

Świąteczny jarmark w Strasburgu zaczyna się 24 listopada 2023 o godzinie 14 i potrwa do 24 grudnia do godziny 18. Otwarty codziennie od godziny 11.30 do 21.

jarmark bozonarodzeniowy strasburg rusza 24 listopada 2023

W Alzacji silna jest tradycja lokalnego rzemiosła. Będąc na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Strasburgu warto poszukać straganów regionalnych projektantów i rzemieślników. Zdjęcie: Getty Images

Szukacie pomysłów na prezent pod choinkę? Przejrzyjcie nasze propozycje najpiękniejszych kalendarzy adwentowych 2023 - w oczekiwaniu na Święta będzie można celebrować każdy dzień grudnia.

Jarmark świąteczny Wiedeń

Cały Wiedeń w listopadzie przekształca się w magiczne zimowe królestwo. Jarmark Bożonarodzeniowy na Rathausplatz jest jednym z najważniejszych punktów w mieście. Trafimy tu po przejściu przez kilkumetrową bramę w kształcie łuku ze świeczkami. Na amatorów sportów zimowych czeka ślizgawka Wiener Eistraum, a na dzieci - piętrowa karuzela, przejażdżka zabawnym pociągiem reniferów lub diabelskim młynem.

Asortyment produktów oferowanych na straganach na wiedeńskim jarmarku bożonarodzeniowym jest także wyjątkowy: od zabawek, które uszczęśliwią dzieci, przez nastrojowe dekoracje, po dodatki odzieżowe na zimę.

Nie zapomnijcie o pysznych smakołykach, którymi delektować się można przy stolikach barowych z widokiem na bożonarodzeniowy park ratuszowy. Organizatorzy podkreślają, że 75 proc. oferowanych produktów na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Wiedniu pochodzi z upraw ekologicznych i zrównoważonych.

Tylko kilka kroków dalej leży wioska świąteczna na placu Maria Theresien Platz, ale warto zobaczyć też romantyczną wioskę świąteczną na kampusie Uniwersytetu Wiedeńskiego, wioskę bożonarodzeniową pod Pałacem Belweder, jarmark świąteczny na placu Freyung, jarmark Am Hof i pod zamkiem Schönbrunn. Jednym słowem - tu się dzieje!

Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym rusza 10 listopada, odwiedzać go można codziennie do 26 grudnia 2023 w godzinach od 10 do 22. W Wigilię jarmark będzie czynny do 18.30.

Jarmark bozonarodzeniowy Wieden

Jeden dzień na wiedeńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym zwykle nie wystarczy, aby w pełni doświadczyć ogromnej różnorodności bożonarodzeniowych atrakcji. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

Norymberga jest znana jako miasto zabawek i jej jarmark świąteczny nie zawodzi. Wizyta na jarmarku świątecznym jest jak podróż w czasie - można tu cieszyć się przejażdżką starym dyliżansem, a tradycyjne kolędy słychać na każdym rogu rynku.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze uroczyście otwiera anioł Christkind. Początkowo w tę postać wcielała się aktorka. Jednak w 1969 roku zdecydowano, że będzie to młoda kobieta, wybierana pośród mieszkanek miasta co dwa lata.

Z czego słynie Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze? Z ręcznie robionych drewnianych zabawek, a także tradycyjnych kiełbasek Rostbratwurst, norymberskich pierników Lebkuchen, Zwetschgenmännle, czyli tradycyjnych figurek z suszonych śliwek i orzechowymi głowami, do tego słynne, ze względu na specjalną, tajemniczą mieszankę przypraw, grzane wino Glühwein, oczywiście w wersji bezalkoholowej.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze zaczyna się 1 grudnia 2023 o godzinie 17.30 i potrwa do Wigilii. Otwarty codziennie od 10 do 21, krócej, bo do 14, tylko 24 grudnia.

jarmark bozonarodzeniowy w norymberdze

Kramy na jarmarku Bożonarodzeniowym w Norymberdze są zbudowane z drewna i pokryte płótnem w czerwono-białe pasy. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze

Stare Miasto w Pradze staje się jeszcze piękniejsze podczas jarmarku świątecznego na Staroměstské náměstí. Magiczne jarmarki bożonarodzeniowe z pięknie zaprojektowanymi drewnianymi straganami odbywają się także na innych praskich placach: Placu Republiki, Placu Wacława czy Placu Pokoju. Wszystkie oferują tradycyjne świąteczne smakołyki, rękodzieło i pyszne napoje, takie jak gorąca czekolada i grzane wino korzenne.

Centralne miejsce Jarmarku zajmuje scena, na której odbywają się przedstawienia, koncerty, występy zespołów dziecięcych i folklorystycznych.

Z ciekawszych wydarzeń towarzyszących praskiemu jarmarkowi warto wymienić: Festiwal Ceramiki i Rękodzieła, na którym będzie wystawiać się ponad 130 rzemieślników z całych Czech. Można tu będzie spotkać czeskich szklarzy, kowali, tkaczy i wiele innych mistrzów tradycyjnych, ale także nietypowych rzemiosł. Msza Bożonarodzeniowa Jakuba Jana Ryby z elementami teatralnymi w reżyserii Matěja Formana, która odbędzie się w kilku terminach w kościele św. Szymona i Judy oraz w Urzędzie Miejskim czy tradycyjne kolędowanie pod mostem Karola.

Jarmark świąteczny na Rynku Starego Miasta w Pradze zaprasza codziennie od 2 grudnia 2023 do 6 stycznia 2024. Kramy czynne są w godzinach od 10 do 22, a stragany z jedzeniem nawet do północy.

Jarmark bozonarodzeniowy Praga

Będąc na jarmarku świątecznym w czeskiej Pradze koniecznie spróbujcie lokalnych przysmaków i grzanego czeskiego piwa. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie

Striezelmarkt, czyli Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie, jest jednym z najstarszych w Europie. Odbywa się od 1434 roku. Każde stoisko tu ma indywidualny projekt.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie słynie z przepięknych, drewnianych ozdób bożonarodzeniowych, z których znani są rudawscy rzemieślnicy. Od drewnianych piramid po czarujące, ręcznie malowane aniołki czy gwiazdy morawskie – wszystkie te saksońskie ozdoby bożonarodzeniowe wyczarują prawdziwie świąteczny nastrój w każdym wnętrzu.

Tylko tu skosztujemy oryginalnego Stollen - drożdżowej strucli bożonarodzeniowej czy pierników z Pulsnitz, ciasto na które wyrabia się według średniowiecznej receptury, a także pączków Kräppelchen. Nad jarmarkiem unosi się zapach prażonych migdałów, symbolu Świąt Bożego Narodzenia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie zaczyna się od 29 listopada. Odwiedzać go można do 24 grudnia 2023, codziennie, od godziny 10 do 21. W Wigilię - do 14.

Jarmark swiateczny Drezno

Jarmark świąteczny Striezelmarkt odbywa się na drezdeńskim Starym Mieście, w centralnym punkcie, któremu zadaje szyku 15-metrowa choinka. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie

W Berlinie jednocześnie odbywa się około 60 jarmarków bożonarodzeniowych. Jednym z najpiękniejszych i najbardziej popularnych jest jarmark na Gendarmenmarkt, który ze względu na remont placu, odbędzie się w tym roku na Bebelplatz, z którego spacerując trafimy też na jarmark na Alexanderplatz i przy Czerwonym Ratuszu.

W Berlinie także zobaczymy mistrzów tradycyjnego rzemiosła i ich wyroby: rzeźby z kości słoniowej, hafty, przepiękne ręcznie robione kapelusze. Tu podziwiać możemy szklane dzieła sztuki i unikatową biżuterię ze złota i srebra.

Akrobaci, anioły na szczudłach, chóry, grupy muzyczne i taneczne ze znanymi artystami będą bawić berlińczyków i turystów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie odbywa się w dniach 27 listopada - 31 grudnia 2023.

Jarmark bozonarodzeniowy Berlin

Jarmark świąteczny na Alexanderplatz w Berlinie odbywa się w dniach 27 listopada - 26 grudnia 2023. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Colmar

Jarmark Bożonarodzeniowy w Colmar przeniesie nas do świata baśni. Magia Świąt Bożego Narodzenia w Colmar, to przede wszystkim atmosfera Starego Miasta, gdzie zabytkową architekturę i ulice miasta zdobią bożonarodzeniowe iluminacje.

Dominujący na rynku kościół dominikanów z witrażami z XIV wieku jest pięknie oświetlony. Tuż obok tłoczą się kramy, oferujące dekoracje, choinki i świąteczne smakołyki dla wszystkich bywalców jarmarku bożonarodzeniowego.

Trzeba się zatrzymać, żeby podziwiać szopkę. Trudno wyjść z tego targu bez wypicia gorącego soku jabłkowego, przejechania się na jednym z koni na karuzeli czy wrzucenia do olbrzymiej skrzynki listu do Mikołaja.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Colmar rozpocznie się 23 listopada 2023 i potrwa do 29 grudnia.

jarmark bozonarodzeniowy colmar

Wspaniałe dziedzictwo Colmar, piękna architektura i, oczywiście, moc świątecznych dekoracji zapewnią prawdziwie magiczne przeżycia. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rydze

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rydze zacznie się najpóźniej, bo dopiero 3 grudnia. Warto tu się wybrać ze względu na jego lokalizację - jarmark odbywa się na Placu Katedralnym wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Podobnie jak na jarmarkach świątecznych w innych miastach, również w Rydze znajdziemy własnoręcznie wykonane tradycyjne wyroby. Ale tylko w Rydze kupimy łotewskie świeczniki produkowane z drewna, świece z wosku pszczelego, wspaniałą biżuterię z bursztynem oraz skarpetki i rękawiczki wykonane z wełny.

Skosztujemy tradycyjnej kuchni łotewskiej, a także Clavis Riga - koktajlu na ryskim czarnym balsamie.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rydze rusza 3 grudnia 2023 i potrwa do 7 stycznia 2024. Zwiedzać go można codziennie w godzinach od 11 do 20.

jarmark bozonarodzeniowy w rydze

W Rydze, podobnie jak w innych miastach europejskich, na jarmarku świątecznym zabłyśnie choinka. Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie

W prestiżowym konkursie European Best Christmas Market to właśnie jarmark świąteczny w Budapeszcie zdobył w zeszłym roku 1. miejsce. Plac Węgierski to serce wydarzeń. Co 30 minut fasada Bazyliki św. Szczepana – największego kościoła w Budapeszcie – rozświetla się scenami religijnymi i opowieściami o świętach. Jarmark świąteczny odbywa się też na Placu Stefana, gdzie na chętnych czeka ślizgawka.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie to liczne stragany z ozdobami choinkowymi, rękodziełem, biżuterią, ręcznie wytwarzanymi instrumentami muzycznymi i tradycyjnymi węgierskimi przysmakami - langoszem i kurtoszkołaczem. Powinniście spróbować tradycyjnego ciasta Chimney o smaku cynamonu, jest pyszne!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie zacznie się 17 listopada 2023 i potrwa do końca tego roku.

jarmark swiateczny budapeszt

Jarmark świąteczny w Budapeszcie na Vörösmarty Tér (plac Vörösmarty). Zdjęcie: Getty Images

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to 2. miejsce w zeszłorocznym konkursie European Best Christmas Market. Poza Gdańskiem, najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce odbywają się w Krakowie i Wrocławiu.

Kraków na weekend: miejsca warte odwiedzenia

Historia jarmarku świątecznego w Gdańsku sięga XVII wieku. Maskotką Jarmarku są Państwo Orzechowscy, czyli jarmarkowe dziadki do orzechów, które swoimi strojami nawiązują do mundurów gdańskich żołnierzy miejskich z XVIII wieku.

Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w Gdańsku na terenie Targu Węglowego, Przedbramia, ul. Tkackiej, ul. Bogusławskiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych – w Wielkiej Zbrojowni.

Gdański jarmark świąteczny będzie pełen muzyki, a także świątecznego karaoke. W Zbrojowni będzie można własnoręcznie przygotować ozdoby świąteczne. Zobaczymy Teatr Ognia i świąteczną paradę. Małe i duże dzieci będą mogły zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. A dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku na pewno nie zabraknie śniegu!

Jarmark w Gdańsku będzie trwał od 24 listopada do 23 grudnia 2023. Stoiska będą otwarte w godzinach: od 12 do 20 (od niedzieli do czwartku) i od 12 do 21 (w piątek i sobotę).

jarmark swiateczny gdansk

Tradycją Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku są artystyczne iluminacje. W tym roku organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt instalacji. Zdjęcie: AMBEREXPO - Międzynarodowe Targi Gdańskie, organizator Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku

Jak już będziesz w Gdańsku, sprawdź koniecznie 7 polecanych miejsc, które warto odwiedzić w Gdańsku.

 

 


Czytaj więcej