9 prawdziwych skandynawskich wnętrz, które warto obserwować

Skrzypiące drewniane podłogi, piękne, wpuszczające do domu nadprogramową ilość światła okna, ciepłe wełniane koce i wszechobecne świece. Skandynawskie wnętrza urzekają prostotą i w magiczny, natychmiastowy sposób, pozwalają swoim gospodarzom poczuć się luźno i swobodnie. Poczuć hygge.

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby stylu skandynawskiego. Ten osławiony, powtarzany na całym świecie wystrój wnętrz, urzeka przytulną atmosferą i uniwersalnością. Zdjęcie: materiały prasowe www.westwing.pl

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby stylu skandynawskiego. Ten osławiony, powtarzany na całym świecie wystrój wnętrz, urzeka przytulną atmosferą i uniwersalnością, a w księgarni lub Internecie z łatwością znajdziemy poradniki, jak w prosty sposób stworzyć przestrzeń w skandynawskim klimacie.

Dziś jednak, nie chcemy jedynie oglądać wymuskanych zdjęć z katalogu. Interesuje nas prawdziwe życie, w surowym świetle poranka, z nieładem w salonie, piekącymi się w ubrudzonym piekarniku chrupiącymi cynamonkami i biegającymi wokół stołu rozkrzyczanymi dziećmi.

Z pomocą przychodzi Instagram i influencerki, które zapraszają nas do swojego życia, rodem z mroźnej Skandynawii. Na fali popularności kopenhaskiego Fashion Week`a, oglądamy oświetlone ciepłym światłem mieszkania ze Szwecji, Danii czy Norwegii, niemalże czując rozchodzący się od wejścia zapach cynamonu. Słyszymy trzeszczenie ognia w kaflowym piecu i zatapiamy wraz z ich właścicielami w miękkich, sztruksowych kanapach, przykrytych stylowymi, wełnianymi kocami. 

Zapraszamy w kojącą i przytulną podróż w stylu hygge po prawdziwych skandynawskich wnętrzach, które warto śledzić.

1. Artystyczny nieład

Obserwując artystyczny nieład w salonie Katariny Matsson, nie wiemy, czy to precyzyjny, godzinami układany kadr, czy faktycznie właśnie wróciła z pracy i w biegu zrobiła małą sesję swojemu przytulnemu mieszkaniu. Te niedopowiedzenia, czynią jej profil jeszcze bardziej interesującym, a traktowanie stylowego wnętrza z odpowiednim dystansem, każdemu wyjdzie na zdrowie.

2. Przytulne mieszkanie w kamienicy

Mimo, że Lene na codzień żyje w Niemczech, wnętrze jej przestronnego mieszkania w kamienicy, idealnie oddaje skandynawską atmosferę. W salonie króluje ogromna, sztruksowa kanapa, która zachęca do wylegiwania się pod kocem, na ścianie widnieją modne grafiki w stonowanej kolorystyce a cała przestrzeń wypełniona jest światłem stojących świec.

Dodatkowo, Lene wraz ze swoim partnerem są właścicielami tradycyjnego, czerwonego domu w sercu Szwecji, który sami odnawiają. Rewitalizację budynku na bieżąco pokazują na swoim profilu.

 

3. Luksusowa Skandynawia

Arijana Henrici pokazuje styl skandynawski w zupełnie nowej, luksusowej odsłonie. W swoim mieszkaniu miksuje elementy vintage, jak zieloną duńską lampę, z najnowszymi trendami, designerskimi meblami i nowoczesnymi sprzętami. 

4. Królestwo bieli i beżu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @faringsohuset

Niezwykły dom w Färingsö w Szwecji, z zapierającym dech w piersiach przeszkleniem i widokiem na ośnieżone pola. Królestwo bieli i beżu, ocieplone światłem wpadającego przez okna słońca, zachwyca designerskimi meblami i minimalistycznymi dodatkami.

5. Mieszkanie duńskiej it-girl

Pernille Teisbaek to znana na całym świecie duńska it-girl. Jej nonszalancki styl i łatwość, z jaką wykorzystuje ikoniczne, luksusowe marki w codziennym życiu, przekłada się również na wnętrze, w którym mieszka wraz z rodziną. 

6. Minimalizm z nutą ekstrawagancji

Mieszkanie Kristin Rodin to pochwała minimalizmu z nutą ekstrawagancji. Czyste, białe przestrzenie, nieskazitelny porządek (przynajmniej na zdjęciach) i umiar w dodatkach powodują, że to stylowe skandynawskie wnętrze w sercu Sztokholmu, przypadłoby do gustu (prawie) każdemu. 

7. Skandynawska bajka

Dom Kristin to magiczna, skandynawska bajka, z trzeszczącą pod stopami podłogą, kredensami odziedziczonymi po babci, otulającymi tapetami i pachnącymi cynamonkami w piekarniku. Przytulna opowieść, która w zabieganym, nowoczesnym świecie, działa jak miękki plaster.

8. Światowej klasy design

Jeśli myślicie, że Skandynawia to tylko kontrolowany nieład i hygge, jesteście w błędzie. To również istotna część światowego designu, a co za tym idzie, nowoczesne rozwiązania wsparte innowacyjną technologią, najwyższej klasy projektanci wnętrz oraz ikoniczne meble i dodatki. Znajdziecie je na profilu Caroline Bahrenscheer.

9. Pop of color

Mieszkanie Stephanie Friedrich to skandynawska klasyka przełamana kolorem. Właścicielka łączy w nim meblowe klasyki ze szwedzkiej sieciówki, z designerskimi fotelami, grafikami lokalnych artystów i dodatkami vintage. Całość tworzy niezwykle smaczną kompozycję, która zaprasza do relaksu i rodzinnego spędzania czasu.


Czytaj więcej