Styl hygge - 5 ważnych zasad, aby zaprosić hygge do swojego domu

Gotowi, by dostrzec hygge w najzwyklejszych domowych momentach? Nie potrzeba wiele, by wprowadzić do własnych wnętrz przytulność i ciepło w iście duńskim stylu.

Styl hygge - 5 ważnych zasad, aby zaprosić hygge do swojego domu

Czas spędzony przed kominkiem z kubkiem ulubionej gorącej herbaty - to hygge w najlepszym wydaniu. Zdjęcie: Getty Images

Co to hygge?

Duńczyków uznaje się za najszczęśliwszy naród na świecie. Na szczęściu mało kto zna się tak dobrze, jak oni. W Danii działa nawet Instytut Szczęścia (dokładnie w Kopenhadze), a jego dyrektorem jest Meik Wiking, autor m.in. książki "Hygge. Klucz do szczęścia" (2016), która stała się bestsellerem na całym świecie. Wiking podzielił się duńską receptą na szczęśliwe życie i zdobył dzięki niej międzynarodową sławę, a filozofia hygge stała się tak popularna, jak nigdy wcześniej.

Polki, Danuta Nierada oraz Renata Carenzo, udowodniają, że Polak to szczęśliwy człowiek. Aby się przekonać, wystarczy przeczytać ich książkę "Dobro".

Kiedy świat usłyszał o hygge, nikt nie potrzebował już wielu słów, by opisać wyjątkowość chwil. To duńskie słowo zamyka w sobie całą filozofię życia w szczęściu, osiągania duchowej równowagi, umiejętności cieszenia się codziennością i tworzenia przytulnej atmosfery. 

Choć dziś to słowo kojarzy chyba każdy, to kariera hygge poza Skandynawią jest stosunkowa krótka. Tymczasem hygge (pochodzące od norweskiego słowa `hugga`, które oznacza po prostu: `przytulić się`), było znane w Danii już w XVIII wieku. I już wtedy używano go w kontekście przytulności, wygody i czerpania przyjemności z codziennych chwil. 

Właśnie dlatego Duńczycy tak dużą wagę przywiązują do przestrzeni, w których przebywają i własnych domów, w których najistotniejsze jest to, by czuć się tu wyjątkowo i swobodnie.

To silne powiązanie hygge z domem, wpłynęło także na dizajn wnętrz - urządzanych w ciepłej kolorystyce i z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Hashtag #hyggehome dosłownie zalewa media społecznościowe, a ludzie na całym świecie chcą tworzyć i poczuć hygge we własnych domach. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek. 

Styl hygge - to wnętrza otulone tekstyliami

Duńczycy uwielbiają miękkie tekstylia. Poduszki, pledy, koce, narzuty uznają za synonimy ciepła, bliskości i przytulności. Nadają wnętrzom wyjątkowy charakter, zapraszając do komfortowego wypoczynku. Nie musi być ich wiele. Pamiętaj, że to Ty wyznaczasz standardy hygge we własnym domu. To Ty musisz się tu czuć przyjemnie i komfortowo. Hygge bliższe jest jednak minimalizmowi niż przepychowi i bardziej skupione na jakości  - królują tu materiały naturalne, jak len, wełna, bawełna, czy skóry.

Koce, dywaniki, wygodne poduszki i mnóstwo świec - tak zaprosisz hygge do własnego domu. Zdjęcie: Getty Images

Przytulne wnętrze dzięki lampom

Miękkie, delikatne światło, okalające wnętrze z różnych stron to kolejny element tworzenia przytulnego mieszkania. Mieszkańcy krajów skandynawskich krótkie, szare dni rozświetlają przytulnym, ciepłem kominkowym, światłem świec, lamp i… przede wszystkim pogodnym nastawieniem, wbrew pogodzie!

Jeśli w Twoim domu ma zapanować przytulny klimat, zapomnij o centralnej lampie sufitowej - niech służy pracy i aktywnościom, które wymagają lepszej widoczności. Ale kiedy odpoczywasz, zapalaj świece i otul pomieszczenie miękkim światłem lamp stołowych, podłogowych, włącz lampki ścienne i kinkiety. 

Coraz częściej niepowtarzalny charakter nadaje się wnętrzom, wybierając żarówki z funkcją zmiany kolorów i regulacją jasności światła - to znakomita opcja, kiedy kolorem światła chcemy zaakcentować np. dominujący kolor dekoracji, tekstyliów czy mebli. Wypróbuj i zobacz, jakie możliwości stworzy zabawa ze światłem. 

Żeby poczuć się naprawdę szczęśliwym wystarczy spędzić wieczór w przytulnym domu. Zdjęcie: Getty Images

Hygge klucz do szczęścia

Hygge to też umiejętność doceniania chwili i celebrowanie codzienności, tej zwyczajnej i bez okazji. Poczujesz to doskonale, kiedy wyjmiesz z kuchennej szafki tę zastawę, którą zapraszasz na stół kilka razy w roku, tylko od święta. Wyciągnij ją dziś, bo każdy dzień może być Twoim małym świętem. Kiedy odwiedzą Cię znajomi i rodzina, zaproponuj im wspólnie gotowanie. Kuchnia wypełniona gwarem, śmiechem i zapachami przygotowywanych posiłków to w myśl skandynawskiej filozofii - kuchnia najpiękniejsza i najszczęśliwsza, bo wypełniona radosnym czasem z najbliższymi. 

W hygge doceń powroty do domu

Twórz swój #hyggehome, ale nie zapominaj wychylić się poza próg swojego domu. Zażywaj świeżego powietrza i nie unikaj aktywności fizycznej. Nie uciekaj nawet przed deszczem i chłodem. Dla Skandynawów nie ma złej pogody. Wręcz przeciwnie - bez względu na warunki - spacerują, obserwują i doświadczają tego, co na zewnątrz, by później wrócić i rozkoszować się własnym przytulnym domem. Doceniają wówczas jeszcze mocniej ciepły koc, swój wygodny dres i fotel, w którym przyjemniej niż zwykle spędza się czas z kubkiem gorącej herbaty. 

Fotele, podnóżki i siedziska - muszą być wygodne. Komfort to jedno z kluczowych pojęć duńskiego hygge. Zdjęcie: Getty Images

Styl hygge - pozwól sobie na niedoskonałość

Już na koniec, to co najważniejsze w duńskim hygge: pokochaj swój dom właśnie teraz. Rozejrzyj się dookoła i łaskawszym okiem spójrz na to, co już masz. W hygge nie chodzi o to, by mieć coraz więcej, ale o to by być i cieszyć tym, co tu i teraz. To zdecydowanie bardziej doświadczanie niż nabywanie. Twój dom nie musi być idealny, by opowiadać najpiękniejsze historie. Hygge historie.

 

 

Czytaj więcej