Wiedeń wciąż najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie. Vienna waits for you!

Billy Joel napisał piosenkę „Vienna” prawie 50 lat temu. Nie tak dawno znów każdy ją nucił, bo Gretta Ray z coverem „Vienna” wpadła w wirale w mediach społecznościowych. Jednym z wersów piosenki jest słynne... „Vienna waits for you”. Jeśli nadal szukasz wakacyjnej destynacji 2024, odwiedź Wiedeń i przekonaj się, jak żyje się w mieście uznanym za najbardziej przyjazne na świecie. Wiedeń na Ciebie czeka.

 Wiedeń wciąż najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie. Vienna waits for you!

W rankingu The Global Liveability Index 2024 Wiedeń trzeci rok z rzędu zajmuje 1. miejsce. Zdjęcie: Getty Images

W rankingach wszelakich stolica Austrii to europejska perełka - pojawiła się w pierwszej 10. miast idealnych na city break, na 8. miejscu rankingu miast najlepszych dla miłośników sztuki, a od 3 lat jest absolutnym tryumfatorem w prestiżowym rankingu najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie wg The Global Liveability Index 2024.

Coroczny raport opracowywany przez Economist Intelligence Unit analizuje jakość życia w 173 miastach na całym świecie. Miasta oceniane są w pięciu pojemnych kategoriach: stabilność i bezpieczeństwo, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura. Wiedeń uzyskał perfekcyjne wyniki w czterech kategoriach, eksperci ocenili niżej jedynie kategorię „kultura i środowisko”, zwracając uwagę, że w stolicy Austrii brakuje znaczących wydarzeń sportowych.

Jakie miasta pojawiły się w pierwszej 10. rankingu?

  1. Wiedeń (Austria)
  2. Kopenhaga (Dania)
  3. Zurych (Szwajcaria)
  4. Melbourne (Australia)
  5. Calgary (Kanada)
  6. = Genewa (Szwajcaria)
  7. Sydney (Australia)
  8. = Vancouver (Kanada)
  9. Osaka (Japonia)
  10. = Auckland (Nowa Zelandia)

Powyższe miasta oferują najbardziej komfortowe warunki do życia, są najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców i stanowią najlepszy wybór dla potencjalnych migracji.

Z czego słynie Wiedeń?

"Wiedeń jest światem samym w sobie” - mawiał Johann Wolfgang von Goethe. "Wiedeń to nie miasto, tylko sposób bycia”- pisał Karl Kraus. "Wiedeń, miasto marzeń" - mówił krótko Gustav Mahler.  A Billy Joel śpiewał, że Wiedeń na Ciebie czeka. Co dokładnie czeka na nas w Wiedniu? 

Magiczny Wiedeń uważany jest za jedno z najważniejszych centrów muzyki klasycznej w historii. W XVIII wieku miasto było domem dla wielkich kompozytorów jak Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart oraz Ludwig van Beethoven, którzy przyczynili się do rozwoju symfonii, kameralistyki, opery i koncertów fortepianowych.

Wiedeń znany jest również z gatunku operetki, lekkiej formy muzycznej łączącej elementy opery z muzyką rozrywkową. Operetki wiedeńskie były szczególnie popularne w XIX wieku i są nadal wykonywane na scenach operowych w całym mieście. A Opera Wiedeńska, czyli Wiener Staatsoper, jest jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie i oferuje możliwość oglądania swoich przedstawień za pośrednictwem transmisji online. Można je obejrzeć na platformie streamingowej Wiener Staatsoper Live, gdzie regularnie udostępniane są transmisje na żywo oraz nagrania archiwalne.

Taniec, a konkretnie walc i to szczególnie w formie jaką rozwijał Johann Strauss (syn), stał się symbolem wiedeńskiego życia towarzyskiego i kultury muzycznej. Ostatnio na oficjalnym profilu stolicy Austrii można było zobaczyć Wiedeń, który z pewnością urzeknie fanów serialu "Bridgertonowie".

Wiedeńska kultura kawiarniana rozwijana jest od stuleci. Już w XVII kawiarnie stały się tu popularnym miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy, artystów i filozofów. W XVIII wieku kawiarnie były już centralnymi punktami życia społecznego miasta. W Wiedniu do dziś funkcjonują słynne kawiarnie z długoletnią historią, jak Café Central, Café Sperl, Café Hawelka, Café Landtmann, czy Café Demel. 

Na wyjątkowy charakter miasta pracuje też architektura Wiednia, niezwykle różnorodna i odzwierciedlająca wielowiekową historię miasta, które było przez wiele stuleci jednym z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych Europy. Wiedeń ma wiele przykładów architektury gotyckiej, z których najbardziej znanym jest katedra św. Szczepana (Stephansdom), zbudowana w XIII wieku. Katedra ta jest jednym z symboli miasta.

W XVII i XVIII wieku Wiedeń był świadkiem rozbudowy i przebudowy wielu budynków w stylu barokowym. Pałac Belweder oraz Pałac Schönbrunn to doskonałe przykłady barokowej architektury w Wiedniu. Na przełomie XIX i XX wieku Wiedeń był centrum secesji, ruchu artystycznego, który wprowadził nowoczesne i innowacyjne podejście do architektury i sztuki. Przykładami są budynki takie jak Wiener Secession.

Wiedeń rozpieszcza też podniebienia. Wsród znanych na całym świecie rarytasów trzeba wymienić m.in. Sachertorte, czyli klasyczny austriacki tort czekoladowy, składający się z dwóch warstw ciasta czekoladowego przełożonego dżemem z moreli i polany gładkim lukrem czekoladowym. Słynny tort Sachera stał się nie tylko symbolem kuchni austriackiej, ale także ikoną kultury i turystyki Wiednia. Recepturę tortu opracował Franz Sacher w 1832 roku, młody kucharz miał wówczas zaledwie 16 lat. 

Zobacz też:


Czytaj więcej