Teatr Wybrzeże w Gdańsku po modernizacji. Uroczyste otwarcie już 6 października

Budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeża powstał w 1967 roku. Po prawie 60 latach doczekał się modernizacji. Wymieniono frontową fasadę, przebudowano scenę i widownię, a także cały parter teatru. Na dachu budynku Teatru Wybrzeże powstał taras widokowy.  

ZdjęciaNate Cook / Urząd Miejski w Gdańsku

Budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże ma modernistyczną formę z dużymi przeszkleniami od strony Targu Węglowego. Zdjęcie: Nate Cook / Urząd Miejski w Gdańsku.

Teatr Wybrzeże przeszedł modernizację

Budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże wybudowano w 1967 roku w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych XX. wieku i zniszczonego pod koniec II wojny światowej.

Budynek charakteryzuje się modernistyczną bryłą z dużymi przeszkleniami od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie bieżące prace remontowe. Z upływem lat stan techniczny teatru znacząco już odbiegał od współczesnych standardów.

Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego. Ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym, co zapewnia doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich 341 miejsc.

Przebudowana została ponadto strefa wejścia i holu, z szatnią i toaletami, oraz strefa kas biletowych. Teraz cały parter teatru jest do dyspozycji widzów.

Wymieniona została frontowa fasada. Teraz przez szklaną elewację podziwiać można Wielką Zbrojownię i Katownię.

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Przez duże przeszklenia fasady teatru podziwiać można panoramę Gdańska. Zdjęcie: Nate Cook / Urząd Miejski w Gdańsku.

Teatr wyposażono w nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta, a także fotele teatralne. We wnętrzu króluje biel, czerwień i złoto.

11 najwspanialszych teatrów na świecie.

Uroczyste otwarcie Teatru Wybrzeże

Modernizacja teatru trwała 3 lata i kosztowała około 60 mln złotych. Uroczyste otwarcie Dużej Sceny Teatru Wybrzeże nastąpi 6 października 2023. Pierwsza premiera w zmodernizowanym teatrze odbędzie się 14 października.

Spektaklem otwierającym nową Dużą Scenę Teatru Wybrzeże będzie „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty, jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Na kolejne spektakle teatr zaprasza 15, 17, 20, 21 i 22 października.

Teatr Wybrzeże Gdańsk

We wnętrzach zmodernizowanego budynku Teatru Wybrzeże architekci postawili na biel, czerwień i złoto. Zdjęcie: Nate Cook / Urząd Miejski w Gdańsku.

Projekt przebudowy przygotował Warsztat Architektury Krzysztofa Kozłowskiego. Generalnym wykonawcą modernizacji był Budimex.


Czytaj więcej