Rzym na weekend. Nietypowy przewodnik po stolicy Włoch

Wieczne Miasto, odwiedzane przez 7,5 milionów turystów rocznie, potrafi zarówno zachwycać pięknem zabytków, wszechobecnej historii oraz sztuki, jak i przytłaczać ilością ludzi i atrakcji. Mając do dyspozycji weekend, warto zejść z utartego, turystycznego szlaku, odnaleźć Rzym nieznany i idąc za głosem mieszkańców, dać się porwać jego naturalnemu rytmowi. Podpowiadamy co robić, gdzie zjeść i co obejrzeć w stolicy Włoch.

Rzym na weekend. Nietypowy przewodnik po stolicy Włoch

Wieczne Miasto odwiedza 7,5 miliona turystów rocznie. Zdjęcie: Unsplash

Co robić w Rzymie?

Jeśli macie to szczęście i weekend w Rzymie rozpoczynacie już wczesnym rankiem, polecam zacząć zwiedzanie poranną kawą i cornetto w kultowej kawiarni z widokiem na samą Fontannę di Trevi, czyli l`Antico Forno.

Obserwowanie mieszkańców to jedna z najlepszych atrakcji Rzymu. Zdjęcie: Unsplash

Kawiarnia to dobry punkt widokowy, aby korzystając z porannego, rześkiego jeszcze powietrza i braku tłumów, rozkoszując się aromatem espresso, obserwować budzących się do życia mieszkańców Wiecznego Miasta. To także dobry moment, żeby wykorzystać ten słynny instagramowy spot i odhaczyć niezbędne zdjęcie dokumentujące wyjazd. 

Przestronny apartament w odcieniach rzymskiego nieba

Włosi dzień rozpoczynają filiżanką aromatycznego espresso i słodkim Cornetto w ulubionej kawiarni. Zdjęcie: Unsplash

Aby poczuć prawdziwego ducha Rzymu warto wybrać się na codzienny targ na placu Campo de`Fiori, w którego centrum znajduje się pomnik jednego z najbardziej niepokornych Włochów, filozofa Giordano Bruno. Na targu można znaleźć różnorodne, kolorowe kwiaty, świeże warzywa i owoce, a także lokalną ceramikę, przysmaki i przetwory, jak oliwę z oliwek, ocet balsamiczny, sery czy oliwki w ziołach. Poza turystami, robią na nim zakupy zwykli mieszkańcy miasta, co zapewnia nieformalną atmosferę, pełną lokalnego folkloru. 

Targi to ulubione miejsca na zakupy Rzymian. Zdjęcie: Unsplash

Kontynuując zwiedzanie Rzymu, polecam skierować się w stronę Tybru - rzeki przecinającej miasto na dwie części. Spacer wzdłuż bulwarów, w cieniu przepięknych, okazałych platanów, pozwoli złapać oddech i zapewni, romantyczne widoki. Stamtąd blisko już do Zatybrza, czyli artystycznej i najstarszej dzielnicy Rzymu. Dawniej zamieszkiwana przez najuboższych, teraz jest jednym z najmodniejszych miejsc w stolicy Włoch. Przepełniona kawiarniami, galeriami lokalnych rzemieślników, małymi księgarniami i sklepami ze skarbami vintage, roztacza niezwykły i niezapomniany urok

Urok kameralnego Trastevere, czyli artystycznej dzielnicy Rzymu, położonej na zachodnim brzegu Tybru. Zdjęcie: Unsplash

Nietypowym, ale zdecydowanie wartym odwiedzenia miejscem w Rzymie, jest mieszczący się na Zatybrzu Ogród Botaniczny Uniwersytetu La Sapienza, który jest jednym z największych tego typu obiektów we Włoszech. Ta zielona oaza mieszcząca się w centrum gwarnego miasta, to pozostałość po dawnym parku Willi Corsini, czyli rezydencji szwedzkiej królowej Krystyny Wazówny z XVII w. Wśród głównych kolekcji roślinnych znajdują się platany, dęby, cedry himalajskie, bambusy, sekwoje i wiele innych. Na terenie ogrodu znajdziemy też piękne, stare szklarnie z sukulentami i orchideami. 

Gdzie zjeść w Rzymie?

Weekend w Rzymie to idealna okazja, żeby spróbować słynnej lokalnej kuchni. Tradycyjne rzymskie dania to pasta Cacio e pepe - na bazie sera i pieprzu, Carbonara z guanciale i jajkiem, pomidorowa Amatriciana, grillowane karczochy i kawowe, kremowe Tiramisu.

Kierując się zasadą wybierania miejsc, w których jadają lokalni mieszkańcy, trafiłam do uroczej restauracji Mimi e Coco, z najlepszym Cacio e pepe. Na Carbonarę warto wybrać się do Tonnarello, w którym pasta podawana jest na surowych, metalowych patelniach. Na mniejszy głód, polecam natomiast dwustuletnią pizzerię Forno na Campo de`Fiori z wyśmienitą pizzą na kawałki.

Co warto kupić w Rzymie?

Rzym to jedna z bardziej luksusowych, europejskich stolic, pełna światowych marek i wyrafinowanych butików, jednak to co wyróżnia ją najbardziej, to szeroki wybór rzeczy dla miłośników vintage.

Rzym tętni targami i butikami vintage. Zdjęcie: Unsplash

W każdą niedzielę, na Trastevere odbywa się słynny vintage market Porta Portese. Pośród przekrzykujących się sprzedawców, można na nim znaleźć unikalną, starą biżuterię, idealnie zachowane kaszmirowe swetry, skórzane kurtki, liczące kilkadziesiąt lat retro futra czy stare książki i magazyny. Na Trastevere znajduje się również doskonale wyselekcjonowany butik vintage Twice Vintage Shop

Zagłębie wysmakowanych butików z ubraniami, biżuterią i dodatkami z drugiej ręki, mieści się natomiast obok słynnego Piazza Navona. Przy Via del Governo Vecchio znajdziecie klimatyczny second-hand Salvatore Michele Abiti Usati z ubraniami z lat 60-tych i Arsenico Vecchi Merletti SRL, nawiązujący nazwą do filmu "Arszenik i stare koronki". Właściciele tych sklepów są prawdziwymi pasjonatami, a sprzedawane przez nich przedmioty to nie tylko używane ubrania i dodatki, ale prawdziwe unikaty.


Czytaj więcej