Najlepsze koreańskie seriale romantyczne. 8 wciągających k-dram nie tylko na Netflixie

Rosnąca popularność Korei przekłada się nie tylko na wybór wakacyjnych destynacji. Korea Południowa to również cała jej oszałamiająca, jak neony na azjatyckich ulicach, oprawa: potrawy, moda, muzyka i koreańskie seriale, które wciągają fanów z całego świata. Przedstawiamy zestawienie 8 najlepszych k-dram, do obejrzenia nie tylko na Netflixie.

Najlepsze koreańskie seriale romantyczne. 8 wciągających k-dram nie tylko na Netflixie

K-drama to popularne określenie na serial produkowany w Korei Południowej. Zdjęcie: Unsplash

Co to jest k-drama?

K-drama to popularne określenie na serial stworzony w Korei Południowej. Tamtejsze produkcje łączą w sobie wiele gatunków - elementy komedii, dramatu, filmu obyczajowego czy sensacji, tworząc burzliwą, uzależniającą mieszankę, którą pokochali widzowie z całego świata. 

Jakie są najlepsze seriale koreańskie?

1. „Hotel del Luna” 

Ta estetycznie zrealizowana koreańska drama to jedna z najmocniejszych pozycji tego gatunku, której popularności dodaje fakt, że obsadzono w niej słynną koreańską piosenkarkę IU. Główny bohater, Koo Chan-sung, dostaje propozycję pracy na stanowisku menagera hotelu. Nie jest to jednak zwykły hotel, zamieszkują w nim bowiem dusze zmarłych. Miks horroru i komedii, ilość wątków i zawiłe historie bohaterów sprawiają, że jest to serial, od którego nie sposób się oderwać.

2. „Niezwykła Prawniczka Woo”

"Niezwykła Prawniczka Woo" to k-drama, w której fabułę, poza rozrywką, wpleciono także ważne obecnie tematy. Główna bohaterka to świetna prawniczka, będąca w spektrum autyzmu. Woo Young-woo jest nowicjuszką w znanej kancelarii prawnej i w każdym odcinku mierzy się z nowymi wyzwaniami. Kwestie społeczne, czy problemy środowiska osób LGBT, to jedne z przewijających się w serialu zagadnień, co szczególnie zwraca uwagę, ze względu na ciężką sytuację tych grup w Korei Południowej. 

3. „My Mister”

Kolejny koreański serial, który swoją grą uświetniła topowa piosenkarka IU. To dzięki niemu, koreańska gwiazda została zaangażowana do następnej swojej roli, tym razem w znanym filmie "Baby broker", słynnego reżysera Hirokazu Koreeda. "My Mister" wyróżnia się na serialowym rynku, ze względu na swój dramatyczny charakter. Emocjonalna fabuła, subtelne kadry, niezwykła muzyka i charakterystyczne dla azjatyckich produkcji powolne tempo, uzupełniają wciągającą historię żonatego inżyniera w średnim wieku i jego młodej współpracowniczki.

4. "Królowa łez"

Bardzo popularna w Korei Południowej komedia romantyczna o tajemniczym tytule "Królowa łez" opowiada historię mierzącego się z kryzysem małżeństwa i jego niezwykłego rozkwitu. Lekka, niewymagająca k-drama, idealna na relaksujący weekendowy wieczór.

5. "Crash landing on you"

Południowo-koreańska dziedziczka fortuny, rozbija się na terenie Korei Północnej, w skutek tragicznej wichury. Tam trafia na swojego wybawiciela - poznaje żołnierza, który postanawia jej pomóc. "Crash landing on you" to koreański serial romantyczny, który łączy w sobie komedię, wartką akcję, miłość i politykę, trudno się więc dziwić, że zdobył ogromną popularność w całej Azji, a hashtag #CrashLandingOnYouFinale znalazł się na szczycie, na kilka godzin przed emisją finałowego odcinka. 

6. "Uwieść króla"

"Uwieść króla" to nietypowy serial koreański, będący gratką dla wszystkich fanów kostiumowych tasiemców. Pomiędzy walkę o władzę i politykę, wpleciono płomienny romans króla z intrygującą kobietą. Niespodziewanie, pragnienie zemsty przeistacza się w prawdziwą miłość.  

7. "Trzydzieści dziewięć"

Melancholijna fabuła serialu "Trzydzieści dziewięć", twórcy Kim Sang-ho, opowiada o grupie zbliżających się do 40. przyjaciółek. Wspierające się w lepszych i gorszych momentach kobiety, razem poznają smak cierpienia, ale też miłości. Serial podejmuje przyziemne tematy przemijania i przyjaźni, skłania do refleksji nad życiem i koi nerwy.

8. "Pod parasolem królowej"

"Pod parasolem królowej" to jedna z najlepiej ocenianych koreańskich produkcji serialowych. Od 2022 roku, wciągająca, kostiumowa k-drama, ze zjawiskową scenografią, zyskała rzeszę fanów na całym świecie. W centrum fabuły wyreżyserowanej przez Syu-rub znajdują się intrygi, walka o rodzinne wpływy i władzę, oraz ekscentryczna królowa, która usiłuje okiełznać swoich nieposłusznych synów i umieścić jednego z nich na tronie dynastii Joseon.

Gdzie oglądać seriale koreańskie?

Większość z popularnych k-dram można obejrzeć na popularnych platformach streamingowych, między innymi na Netflixie. Znajdziemy tam takie seriale koreańskie, jak: "Hotel del Luna", "Królowa łez", "Uwieść Króla", "Trzydzieści dziewięć, "Crash landing on you" czy "Pod parasolem królowej".

 

Zobacz też:

Czytaj więcej