Co robić w weekend w Warszawie? Oto najciekawsze wydarzenia, których nie można przegapić

Nie masz pomysłu, jak spędzić nadchodzący weekend w Warszawie? Zobacz naszą listę ciekawych wydarzeń i wystaw, które odbędą się w dniach 17-19 maja w stolicy.

Co robić w weekend w Warszawie? Oto najciekawsze wydarzenia, których nie można przegapić

Soędzasz weekend w Warszawie? Z pewnością nie będziesz się nudzić! Zdjęcie: Unsplash

Co robić w weekend w Warszawie?

Spędzając ten weekend w Warszawie, nie sposób się nudzić. Jeśli interesują cię majowe premiery teatralne, koniecznie zajrzyj na naszą listę. A jeśli preferujesz srebrny ekran, sprawdź, na co warto pójść w maju do kina. Domatorzy z Netflixem również nie będą narzekać – oto, co platforma streamingowa przygotowała na maj.

Ten weekend zapowiada się również dość ciepły i słoneczny. Warto więc udać się na spacer do jednego z miejskich parków. Nie wiesz, do którego? By ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych parków w Warszawie.

Dla szukających oryginalnych sposobów na spędzenie weekendu w Warszawie polecamy naszą subiektywną listę, na której znalazły się wystawy, koncerty, spacery, projekcje filmowe itp.

NADA Villa Warsaw

  • Kiedy: piątek (12-19), sobota (12-19), niedziela (12-16)
  • Gdzie: Willa Gawrońskich, Al. Ujazdowskie 23

NADA Villa Warsaw to pierwszy projekt NADA (New Art Dealers Alliance) w Polsce. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć wystawy sztuki współczesnej przygotowane przez 44 galerie z całego świata. NADA Villa Warsaw odbędzie się w dniach 15-19 maja w neobarokowej Willi Gawrońskich. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa „Surrealizm. Inne mity”

  • Kiedy: piątek (10-20), sobota (10-18), niedziela (10-18)
  • Gdzie: Muzeum Narodowe, al. Jerozolimskie 3

Od 10 maja do 11 sierpnia w Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć przekrojową wystawę poświęconą surrealizmowi. Ekspozycję otwierają prace z dwudziestolecia międzywojennego, a kończą dzieła artystek i artystów związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Historyczną narrację uzupełniają prace współczesnych artystów. W niedzielę o 13:00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie.

Cykl filmowy „W krainie Ghibli”

  • Kiedy: piątek, sobota
  • Gdzie: Kino Muranów, ul. gen. W. Andersa 5

Japońskie studio Ghibli wyprodukowało wiele animacji, które zyskały status kultowych. W kinie Muranów od kwietnia do czerwca będą odbywać się seanse najsłynniejszych filmów Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego. W piątek 17 maja o godz. 21:45 zostanie wyświetlony film „Spirited Away: w krainie bogów”, natomiast w sobotę o 12:00 „Narzeczona dla kota”.

Wystawa „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”

  • Kiedy: piątek (12-20), sobota (11-20), niedziela (11-18)
  • Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

To ostatnia wystawa w Muzeum nad Wisłą przed planowanym na 25 października przeniesieniem muzeum do nowej siedziby. Na wystawie zobaczymy blisko 90 prac słynnej ukraińskiej artystki, głównie z lat 80. i 90. XX w. W niedzielę o 14:00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie.

Wystawa „Matejko nieznany”

  • Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 10 – 17
  • Gdzie: Zamek Królewski w Warszawie

Od 5 marca do 26 maja na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć wyjątkową wystawę prac Jana Matejki – obrazów olejnych, akwareli i rysunków. Większość prezentowanych na ekspozycji obiektów pochodzi ze zbiorów prywatnych, najczęściej niewystawianych publicznie.

Wystawa „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”

  • Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 12 – 20
  • Gdzie: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Wystawa prezentuje pond 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa Zbyszka Siemaszki. Oprócz zdjęć z lat 50. i 60. zobaczymy również archiwalne okładki magazynu „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki. 

Wystawa "Van Gogh. Historie jednego obrazu"

  • Kiedy: piątek 10-17, sobota i niedziela 12 – 19
  • Gdzie: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1

Od 26 kwietnia do 8 grudnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego można oglądać „Wiejskie chaty pośród drzew”, jedyne dzieło Van Gogha w Polsce. Wystawa została podzielona na dwie części: pierwsza skupia się na samym dziele holenderskiego artysty, natomiast druga opowiada o procesie konserwacji i badań nad obrazem, które pozwoliły ustalić jego autentyczność.

Targ Śniadaniowy

  • Kiedy: sobota 9-16, niedziela 10-17
  • Gdzie: Żoliborz, al. Wojska Polskiego, róg ul. Śmiałej (sobota); Mokotów, Skwer AK Granat (niedziela)
  • Link do wydarzenia na Facebooku - Targ na Żoliborzu oraz Targ na Mokotowie

Targ Śniadaniowy na Żoliborzu i Mokotowie to doskonała okazja, by spróbować lokalnej kuchni, ale również pysznych specjałów z różnych zakątków świata. W soboty Targ odbywa się na Żoliborzu, natomiast w niedziele na Mokotowie.

Noc Muzeów 2024

  • Kiedy: sobota / niedziela
  • Gdzie: całe miasto

W tegorocznej, jubileuszowej Nocy Muzeów w Warszawie bierze udział ponad 300 placówek. To doskonała okazja, by wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, zwiedzić za darmo muzea lub inne na co dzień niedostępne dla gości miejsca. W czasie trwania Nocy Muzeów zostaną uruchomione specjalne linie tramwajowe i autobusowe, które będą kursować nawet do 2:30 w nocy!

Spacer po osiedlu Jazdów

  • Kiedy: niedziela, 12:00 – 13:30
  • Gdzie (zbiórka): ul. Jazdów 10/5, domek najbliżej Ambasady Niemiec

Osiedle Jazdów to kolonia parterowych drewnianych domków fińskich znajdująca się na tyłach parku Ujazdowskiego. Podczas spaceru zajrzymy do ogrodów i samych domków, poznamy również historię tego niezwykłego miejsca i prowadzonych tu aktualnie inicjatywach.

Spacer z przewodnikiem po Starych Bielanach

  • Kiedy: niedziela 11-13
  • Gdzie: zbiórka przed wyjściem ze stacji metra Stare Bielany, zbieg al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza
  • Link do wydarzenia na Facebooku

Historia Starych Bielan sięga lat 20. XX wieku. Wtedy założono tu zieloną osadę na środku wydmowej pustyni dawnego poligonu. Podczas spaceru poznamy historię tego miejsca i przespacerujemy się klimatycznymi uliczkami.

Spacer z przewodnikiem po Grochowie

Podczas spaceru zwiedzimy Grochów, w tym okolice Bazaru Szembeka. Dowiemy się o historii Grochowa i jego mieszkańcach, a także poznamy ciekawostki, o których wiedzą tylko nieliczni.

Czytaj więcej