Noc Muzeów 2024 w Warszawie. 5 wydarzeń, których nie możesz przegapić

Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa, bo jubileuszowa. Po raz 20 muzea, galerie, instytucje kultury i nie tylko otworzą swoje podwoje dla odwiedzających. Kiedy dokładnie będzie Noc Muzeów 2024? Które miejsca w Warszawie warto wtedy odwiedzić? Podpowiadamy!

Noc Muzeów 2024 w Warszawie. 5 wydarzeń, których nie możesz przegapić

Plakat Nocy Muzeów 2024 w Warszawie. Zdjęcie: UM Warszawa

Kiedy Noc Muzeów 2024

W 2024 roku Noc Muzeów odbędzie się z soboty na niedzielę, 18-19 maja. Wiele instytucji będzie czynnych do późnych godzin nocnych. Noc Muzeów to doskonała okazja, by zobaczyć ciekawe miejsca, zbiory i wystawy za darmo. Wiele z nich na co dzień jest niedostępna dla odwiedzających.

Warto też zaznaczyć, że podczas trwania Nocy Muzeów w Warszawie zostanie uruchomiona bezpłatna linia muzealna. Autobusy i tramwaje będą kursować wyznaczonymi trasami między instytucjami. By nocne zwiedzanie było wygodniejsze i bezpieczniejsze, czas kursowania komunikacji miejskiej zostanie wydłużony. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny 2:30. Jak zapewnia stołeczny ratusz, częstotliwość kursowania autobusów nocnych również zostanie zwiększona.

Sprawdź, kiedy odbędzie się Noc Muzeów 2024 w Krakowie i co planują krakowskie instytucje kulturalne.

Noc Muzeów 2024 Warszawa

W tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie bierze udział aż 312 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Oprócz muzeów czy miejsc kojarzonych z kulturą, są to również miejsca na co dzień niedostępne, np. Ministerstwo Sprawiedliwości, gabinet Premiera czy sala obrad rządu. Na oficjalnej stronie warszawskiej Nocy Muzeów znajdziemy szczegółową listę placówek, które można odwiedzić 18 maja. Dla wygody, każda z nich została przypisana do konkretnej dzielnicy i opatrzona odnośnikiem do strony www lub social mediów.

Gdzie warto wybrać się, spędzając Noc Muzeów 2024 w Warszawie? Oto nasza subiektywna lista 5 atrakcji, które warto odwiedzić podczas Nocy Muzeów w stolicy.

1. Rozmowa z androidem w Centrum Nauki Kopernik

Oprócz wystaw stałych i pokazów w Planetarium, będąc w CNK 18 maja będzie można skorzystać z okazji i porozmawiać z niezwykłą kuratorką wystawy „Przyszłość jest dziś”. Kuratorka Ameca jest zaawansowanym humanoidalnym robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i plastyczną twarzą, która doskonale imituje ludzkie miny. Oprócz rozmowy z androidem, odwiedzający będą mogli posterować robotycznym psem.

Do wstępu na wystawy w CNK oraz na pokazy Planetarium uprawniają bezpłatne wejściówki, które można rezerwować na stronie bilety.kopernik.org.pl.

2. Spacer po przedwojennej Warszawie w Fotoplastikonie Warszawskim

„Warszawa: Ostatnie spojrzenie” to wystawa przygotowana specjalnie na Noc Muzeów 2024. Odwiedzający na chwile przeniosą się do Warszawy z lat 1920-39, dzięki trójwymiarowym fotografiom. Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 19 i potrwa aż do 1 w nocy.

3. Wizyta na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej do swojej nowej siedziby przeniesie się 25 października tego roku. Z okazji Nocy Muzeów będzie można zajrzeć na budowę i dowiedzieć się kilku ciekawostek o nowym gmachu MSN-u.

Ze względu na przepisy BHP w oprowadzaniu po budowie mogą wziąć udział tylko osoby dorosłe. Niezbędne będzie też korzystanie z zapewnionych przez MSN środków ochrony osobistej. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 13 maja o godz. 12:00 na stronie artmuseum.pl.

4. Zwiedzanie Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy

Podczas Nocy Muzeów 2024 udostępniony zostanie również gabinet, w którym na co dzień urzęduje prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Do gabinetu prezydenta Warszawy w Ratuszu będzie można zajrzeć w godzinach od 18:00 do 1:00.

5. Wizyta w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki

To jedyna okazja, by dowiedzieć się, co kryje się w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki. Podczas wycieczki po podziemiach, odwiedzający będą mieli szansę zobaczyć wyjątkowe artefakty pochodzące z początku istnienia budynku, które zostały zachowane przez pracowników Pałacu oraz zabezpieczone przez konserwatora zabytków, a więc m.in. fotele z Sali Kongresowej, makieta Pałacu z 1955 roku czy mównica z Sali Warszawskiej pochodząca z lat 70.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Bezpłatne bilety można odebrać w Holu Głównym PKiN (wejście od ul. Marszałkowskiej) 6 maja od godziny 8:00 i 7 maja od godziny 16:00. Liczba wejściówek jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.

ok

Plakat 20. edycji Nocy Muzeów Warszawa 2024. Zdjęcie: UM Warszawa

Noc Muzeów tradycyjnie obejmie całą Polskę:

Czytaj więcej