Między realizmem a surrealizmem. Wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2024

Jaki program wystaw w 2024 roku przygotowało warszawskie Muzeum Narodowe? W tym roku stołeczna instytucja zaplanowała dwie wielkie wystawy. Jedna – przekrojowa, a druga – poświęcona twórczości genialnego artysty doby polskiego realizmu.

Między realizmem a surrealizmem. Wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2024

Józef Chełmoński "Babie lato", 1875, Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawy 2024 w Muzeum Narodowym w Warszawie

Surrealizm. Inne mity, 10 maja – 11 sierpnia

Przekrojowa wystawa „Surrealizm. Inne mity” planowana na pierwszą połowę maja to doskonała okazja, by przyjrzeć się bliżej tendencjom surrealistycznym w sztuce polskiej ostatnich stu lat. Twórcy wystawy porzucają ortodoksyjny sposób myślenia o surrealizmie jako historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe, a traktują go jako zjawisko globalne, inkluzywne i niezwykle różnorodne.

Na wystawie „Surrealizm. Inne mity” zostaną zaprezentowane prace pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego i te powstałe po wojnie - aż do końca lat 50. XX wieku. Zobaczyć będzie można więc dzieła takich artystów jak Erna Rosenstein, Marek Włodarski, Teofil Ociepka czy Zdzisław Beksiński. Historyczną narrację uzupełnią prace twórców współczesnych. Oprócz typowych technik surrealistycznych jak dekalkomania czy surrealistyczne przedmioty, na wystawie zobaczymy również szeroki wybór surrealistycznej fotografii.

Na ekspozycję złożą się nie tylko prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, ale również obiekty wypożyczone z innych muzeów – polskich i zagranicznych: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu, a także kolekcji prywatnych.

ok

Erna Rosenstein, "Po drugiej stronie ciszy", 1962. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie

Józef Chełmoński 1849-1914, 27 września 2024 – 26 stycznia 2025

Józef Chełmoński to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. Chełmoński odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie. Wykreowane przez malarza wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.

Wystawa w Muzeum Narodowym ukaże Józefa Chełmońskiego jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi – ich urodą, charakterem i dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Na ekspozycji zobaczymy między innymi takie prace Chełmońskiego jak: „Babie lato”, „Kuropatwy” czy „Kozacy”.

Warto wspomnieć, że wystawa stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego przez trzy muzea narodowe: w Warszawie, w Krakowie i w Poznaniu.

ok

Józef Chełmoński "Kuropatwy", 1891. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie

Najciekawsze wystawy w Polsce i Europie w 2024 roku

Jakie wystawy warto odwiedzić w Polsce w 2024 roku? Zachęcamy do zapoznania się z naszym subiektywnym wyborem najciekawszych wystaw w polskich muzeach i galeriach sztuki.

Oprócz tego, przygotowaliśmy harmonogram wystaw w 2024 roku, które będą mieć miejsce w takich instytucjach kultury i sztuki jak: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

A może planujesz wyjazd za granicę w ciągu nadchodzących miesięcy? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do naszej listy najciekawszych europejskich wystaw w 2024 roku.


Czytaj więcej