Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend 14 - 16 czerwca

Co robić w Krakowie podczas najbliższego weekendu 14 - 16 czerwca? Nie przegap najciekawszych spotkań, nowych wystaw i wydarzeń. W ten weekend Kraków stanie się wielką sceną teatralną - zbliża się 17. edycja Nocy Teatrów - w programie aż 61 spektakli. Na przegląd nowego kina włoskiego „Cinema Italia Oggi” zaprasza z kolei Kino Pod Baranami. Ciekawie zapowiada się też pierwszy Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Open City”. 

Co robić w Krakowie? Pomysły na weekend 14 - 16 czerwca

Co robić w Krakowie w ten weekend? Polecamy nasz miniprzegląd wydarzeń. Zdjęcie: Getty Images

Jak spędzić najbliższy weekend w Krakowie? Oto nasz miniprzegląd wydarzeń i interesujących wystaw zaplanowanych w dniach 14 - 16 czerwca.

Noc Teatrów w Krakowie

 • Kiedy? W nocy z 15/16 czerwca
 • Gdzie? Krakowskie teatry

61 spektakli i wydarzeń teatralnych, w tym 8 przedstawień plenerowych. W wydarzeniu weźmie udział 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych. Wszystko to już w nocy z 15 na 16 czerwca, kiedy to cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną (od 12 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów można odbierać bezpłatne wejściówki, na część spektakli obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa - szczegóły na stronie krakowskienoce.pl

Jarmark Świętojański 

 • Kiedy? Od 13 do 23 czerwca, godz. 10 - 22
 • Gdzie? Bulwar Czerwieński

Jarmark Świętojański na bulwarze Czerwieńskim w nawiązaniu do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego, doskonale wpisuje się w nurt przywracania tradycyjnych zwyczajów oraz pielęgnowania lokalnego kolorytu Krakowa. Celem wydarzenia jest promocja lokalnego i regionalnego rzemiosła, unikatowego rękodzieła i autentycznej kultury ludowej. Szczegółowy program tego wydarzenia dostępny jest na stronie organizatora.

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City

 • Kiedy? Wernisaż 14 czerwca o godz. 17
 • Gdzie? „Kraków – Wesoła”, teren byłego Szpitala Uniwersyteckiego w dzielnicy Grzegórzki, ul. Kopernika 17

Już w ten weekend do Krakowa zawita nowy festiwal: Open City – Otwarte Miasto. Do połowy sierpnia, w kreatywnej dzielnicy Wesoła, każdy będzie mógł odwiedzać niezwykłą wystawę instalacji.

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej to prezentacja prac i obiektów artystycznych w przestrzeni miasta. Lubelski festiwal jako jedyny taki w Polsce działa nieprzerwanie od 15 lat zapraszając najlepszych kuratorów i gromadząc kolekcję dzieł wybitnych artystów. Open City w Krakowie dąży do tego, by sztuka współczesna stała się niezbywalnym składnikiem także krakowskiej codzienności – zadziwiała, zmuszała do refleksji, zostawiała trwałe ślady w przestrzeni, ale też w pamięci i mentalności mieszkańców oraz gości. Organizatorzy festiwalu za cel stawiają sobie, aby miasto i jego dzielnice stały się otwarte na przybysza, nowe idee oraz reinterpretacje starych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 czerwca o godz. 17. Wystawę będzie można oglądać do połowy sierpnia. Program dostępny na stronie festiwalu

Sztuka i nauka – nowy cykl w Muzeum Przyrodniczym

 • Kiedy? 15 czerwca o 18.30
 • Gdzie? Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie

„Motyle z Madagaskaru”  to tytuł pierwszego wydarzenia z nowego cyklu spotkań w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN, łączącego naukę ze sztuką. Już 15 czerwca muzealnicy zapraszają do swojej siedziby przy ul. św. Sebastiana 9 na wspólny spacer po muzeum, wykład i koncert.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmu dla Dzieci i Młodzieży „Kinolub”

 • Kiedy? Od 12 do 19 czerwca 
 • Gdzie? Kino Paradox

Od 12 do 19 czerwca kino studyjne Paradox zaprasza na 9. Międzynarodowy Festiwal Filmu dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć najlepsze kino z całego świata dla młodego widza: fabuły, animacje, dokumenty i historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata. Projekcjom potowarzyszą dyskusje i spotkania z twórcami. Program dostępny na stronie festiwalu.

„Cinema Italia Oggi” - przegląd nowego kina włoskiego w Kinie Pod Baranami

 • Kiedy? 14-20 czerwca
 • Gdzie? Kino Pod Baranami

Cinema Italia Oggi to przegląd produkcji filmowych z Półwyspu Apenińskiego, które zachwyciły nie tylko włoską publiczność, ale też zyskały uznanie na światowych festiwalach. To historie codziennie i nietypowe, różnorodność gatunkowa i ulubieni, włoscy aktorzy. W programie m.in. pełna gwiazd czarna komedia „A nie mówiłem?”, osadzony w czasach II wojny światowej film „Comandante” z Pierfrancesco Favino oraz dramat „El Paraíso”, który podbił konkurs „Horyzonty” ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji.

Kino Pod Baranami poleca również włoskie spotkanie z cyklu „Sztuka na ekranie”. W niedzielę, 16 czerwca, o godzinie 13 będzie można zobaczyć dokument „Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu”. Przewodnikiem po włoskiej kolekcji będzie profesor Antonio Natali, dyrektor muzeum.

Wystawy w Muzeum Fotografii

 • Kiedy? 14 i 15 czerwca
 • Gdzie? Muzeum Fotografii w Krakowie

14 czerwca, godz. 11 – „Czułym okiem” – „Być jak Adam Karaś: Fotoratury”

Uczestnicy wydarzenia oprócz możliwości poznania wystawy, zostaną zaproszeni do tworzenia własnych fotomontaży, inspirowanych tworzonymi przez Adama Karasia fotoraturami.

15 czerwca, godz. 16 – „Miejsca przejściowe” – wernisaż wystawy Rady Młodzieżowej MuFo

Będzie to otwarcie wystawy, której kuratorami po raz pierwszy w historii Muzeum są licealiści z Rady Młodzieżowej MuFo. Młodzi kuratorzy przygotowali pokaz, który zostanie zaaranżowany w miejscach „pomiędzy” faktycznymi salami muzealnymi: w szatni, w windach, korytarzach czy toaletach.

Urodziny pałacu Potockich

 • Kiedy? 14–16 czerwca
 • Gdzie? Rynek Główny 20

Minęły trzy lata, odkąd w pałacu Potockich zagościły sztuka, literatura, muzyka i film. W tym roku można celebrować tę rocznicę przez trzy dni – od 14 do 16 czerwca. Z tej okazji przygotowano mnóstwo wydarzeń – pięć premier literackich, dwudniowe warsztaty pisania, trzy spacery historyczne po pałacu Potockich z dr. Michałem Wiśniewskim i niedzielne Literackie Chwile, czyli kreatywne warsztaty dla najmłodszych. Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej Pałacu Potockich.

 

Na weekendy czerwcowe polecamy też:

Czytaj więcej