Najlepsze filmy kostiumowe. 8 tytułów, które wciągają od pierwszych minut

Filmy kostiumowe cenione są za swoją wizualną wierność i szczegółowość w odwzorowywaniu różnych epok historycznych. Są dla widza jak wehikuł czasu, pozwalają poczuć klimat minionych lat. Do tego zachwycają rozmachem, oczarowują kostiumami i scenografią. Witajcie w świecie mezaliansów, romansów i intryg, w szatach tylko z pozoru nieaktualnych. Filmy kostiumowe podsuwają nam tematy ponadczasowe, estetycznie opakowane w inne epoki.

Najlepsze filmy kostiumowe. 8 tytułów, które wciągają od pierwszych minut

Kadr z filmu kostiumowego „Małe kobietki”. Zdjęcie: Materiały prasowe

Film kostiumowy

Filmy kostiumowe to gatunek odwzorowujący daną epokę historyczną, ale ich bohaterowie niekoniecznie muszą być postaciami historycznymi - to odróżnia film kostiumowy od historycznego. 

O filmach kostiumowych mówi się, że to estetyczna ucieczka od tego, co tu i teraz. Piękne kostiumy, starannie odtworzone scenografie i miejsca, pozwalają widzom na chwilę oderwać się od codziennych problemów i zanurzyć się w innej epoce.

Wizualną ucztę fundują nam starannie wykonane stroje, bogate scenografie i realistyczne odtworzenia minionych czasów, ale to, co szczególnie pracuje na atrakcyjność filmów kostiumowych to uniwersalna tematyka - miłość, władza, zdrada i odkrywanie siebie - motywy bez daty ważności,  zrozumiałe i angażujące, nieustannie rezonujące z odbiorcą.

Jeśli saga kostiumowa "Bridgertonowie" dostępna w bibliotece platformy Netflix, wciągnęła Cię bez reszty, filmy kostiumowe z tej listy osłodzą oczekiwanie na czerwcową dokładkę odcinków nowego sezonu "Bridgertonów". Prezentujemy nasze subiektywne wybory - to filmy stosunkowo nowe, które warto zobaczyć, ale też klasyki kina kostiumowego.

Zobacz też: „Bridgertonowie” pokazali, kto rządzi na platformie Netflix

"Duma i uprzedzenie" (2005) 

Film kostiumowy "Duma i uprzedzenie" z 2005 roku jest uznawany za jedną z najbardziej udanych adaptacji powieści Jane Austen, łączącą wierne odtworzenie epoki z nowoczesnym podejściem do opowiadania historii. Obraz docenili zarówno krytycy, jak i widzowie. Film otrzymał liczne inne nagrody i nominacje za aktorstwo, reżyserię, kostiumy i muzykę​.

„Duma i uprzedzenie” rozgrywa się pod koniec XVIII wieku i koncentruje się na losach rodziny Bennetów, szczególnie na Elizabeth i jej skomplikowanych relacjach z aroganckim i przystojnym Panem Darcym. Elizabeth początkowo odrzuca jego zaloty, ale stopniowo odkrywa prawdziwe uczucia Darcy`ego oraz swoje własne.

Kostiumy do filmu zaprojektowała Jacqueline Durran, która starała się oddać realia epoki regencji, jednocześnie wprowadzając pewne nowoczesne elementy, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla współczesnych widzów.  Film kręcono w urokliwych lokalizacjach w Anglii, takich jak Chatsworth House (Pemberley), Groombridge Place (Longbourn), i Basildon Park (Netherfield).

Budżet tej produkcji zamknął się w 28 mln dolarów, a przychody na całym świecie przekroczyły 121 mln dolarów. 

Tytuł dostępny aktualnie w bibliotece platformy Netflix.

"Belle" (2013)

Film kostiumowy "Belle" z 2013 roku, wyreżyserowany przez Ammy Asante, to brytyjska produkcja oparta na prawdziwej historii o Dido Elizabeth Belle, mieszkance Brytyjskich Wysp Karaibskich w XVIII wieku. Dido Belle, uważana była za niezwykle kontrowersyjną postać w ówczesnym społeczeństwie, ze względu na swoje pochodzenie - jej matka była czarnoskóra, a ojciec był białym brytyjskim admirałem.

"Belle" porusza kwestie rasizmu, niewolnictwa i nierówności społecznych, a także odzwierciedla życie w ówczesnej angielskiej arystokracji. Jest to zarówno historia osobista Dido Belle, jak i szerzej - historia społeczna, która rzuca światło na trudne tematy związane z rasą i klasą społeczną w historii.

Kostiumy do filmu "Belle" zaprojektowała Anushia Nieradzik. Jej praca nad kostiumami do tego filmu została doceniona za dokładność historyczną oraz wyrazistość w oddaniu epoki i charakterów. Nieradzik wcześniej pracowała nad kostiumami do innych filmów, w tym: "The Duchess" (2008) i "A Royal Affair" (2012).

Film aktualnie dostępny na platformie Disney+

"Portret kobiety w ogniu" (2019)

"Portret kobiety w ogniu" to francuski dramat kostiumowy z 2019 roku, wyreżyserowany przez Céline Sciammę. Akcja filmu toczy się pod koniec XVIII wieku i opowiada historię miłości między młodą malarką Marianne (Noémie Merlant) a jej modelką, Héloïse (Adèle Haenel). Marianne zostaje wynajęta do namalowania portretu Héloïse, która ma zostać wydana za mąż, ale Héloïse nie chce pozować. Marianne musi więc malować ją potajemnie, obserwując ją w ciągu dnia.

Film został nakręcony głównie w Bretanii, w miejscowości Saint-Pierre-Quiberon oraz w pałacu La Chapelle-Gauthier. „Portret kobiety w ogniu” inspirowany był twórczością sióstr Brontë oraz estetyką filmów takich jak "Barry Lyndon" Stanley`ego Kubricka. 

Film zdobył szerokie uznanie krytyków za swoją głębię emocjonalną, piękne zdjęcia i nowatorskie podejście do opowiadania historii miłosnej z perspektywy kobiet. Zdobył również wiele nagród, w tym Złotą Palmę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Cannes. 

Kostiumy do filmu "Portret kobiety w ogniu" zostały zaprojektowane przez Dorothée Guiraud. Jej praca była kluczowa dla oddania realiów XVIII wieku, w którym rozgrywa się akcja filmu, oraz dla podkreślenia emocji i rozwoju postaci. Guiraud zadbała o wierne odwzorowanie mody tamtej epoki, pochylając się nad krojami, materiałami i technikami szycia stosowanymi w XVIII wieku.

Film dostępny na TVP VOD.

"Faworyta" (2018)

Czarna komedia kostiumowa osadzona w XVIII wieku w Anglii czasów panowania królowej Anny Stuart. Opowiada historię rywalizacji dwóch dam dworu - Lady Sarah Churchill i nowo przybyłej służącej, Abigail Masham, o względy królowej.

Kostiumy do filmu "Faworyta" zaprojektowała Sandy Powell, uznana brytyjska kostiumografka, zdobywczyni trzech Oscarów za kostiumy do filmów „Zakochany Szekspir" (1998), "Aviator" (2004) i „Młoda Wiktoria" (2009). 

Dostępny w bibliotece platformy Netflix.

"Małe kobietki" (2019)

Film kostiumowy "Małe kobietki" z 2019 roku, wyreżyserowany przez Greta Gerwiga, jest najnowszą adaptacją klasycznej powieści Louisy May Alcott. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern i Timothée Chalamet.

Film opowiada historię czterech sióstr March, które dorastają w czasach wojny domowej w Stanach Zjednoczonych. Każda z nich ma swoje marzenia, aspiracje i wyzwania do pokonania. "Małe kobietki" Gerwiga wyróżniają się nowoczesnym podejściem do klasycznej historii, a także wyrazistymi kreacjami aktorskimi i pięknymi zdjęciami. Film spotkał się z uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności.

Kadr z filmu "Małe kobietki". Zdjęcie: Materiały prasowe

Kostiumy do filmu "Małe kobietki" zaprojektowała Jacqueline Durran, doświadczona kostiumografka, dwukrotnie nagrodzona Oscarem za najlepsze kostiumy do filmów "Duma i uprzedzenie" (2005) oraz "Anna Karenina" (2012). 

Tytuł aktualnie dostępny w bibliotece platformy Netflix.

"Kochanek Lady Chatterley" (2022)

Film na podstawie powieści "Kochanek Lady Chatterley" autorstwa brytyjskiego pisarza D.H. Lawrence’a. Książka opublikowana została po raz pierwszy w 1928 roku. Opowiada historię nieszczęśliwego małżeństwa między Constance (znanej jako Lady Chatterley), a jej sparaliżowanym mężem, Sir Cliffordem Chatterleyem. W związku z brakiem fizycznej bliskości między nimi, Constance zaczyna odczuwać samotność i tęsknotę. Gdy spotyka Olivera Mellorsa, leśniczego pracującego na terenie majątku jej męża, zaczyna między nimi rozwijać się romans. Wkrótce potem bohaterka staje przed ważną decyzją: iść za głosem serca czy wrócić do męża i spełniać oczekiwania społeczeństwa. 

Powieść była kontrowersyjna w momencie swojego wydania ze względu na swoje otwarte podejście do tematów seksualności i klasy społecznej. Została zakazana w niektórych krajach przez wiele lat. "Kochanek Lady Chatterley" doczekał się kilku adaptacji filmowych. Najnowsza z nich to ta z 2022 roku, wyreżyserowana przez Laure de Clermont-Tonnerre. W rolach głównych zobaczymy tu Emmę Corrin i Jacka O’Connella.

Tytuł dostępny w bibliotece platformy Netflix.

"Rosalie" (2023)

Film najnowszy w tym zestawieniu - premiera kinowa odbyła się w Polsce w kwietniu tego roku. „Rosalie” to kolejny po docenionej przez krytyków „Tancerce” film Stéphanie Di Giusto, francuskiej reżyserki. Di Giusto pracowała także nad scenariuszem filmu wraz z Sandrine Le Coustumer. 

W roli głównej zobaczymy tu aktorkę polskiego pochodzenia - Nadię Tereszkiewicz, która swoją karierę rozwija we Francji. W „Rosalie” partneruje jej gwiazda francuskiego kina - Benoît Magimel.

Film kostiumowy porusza ponadczasowy temat odmienności i samoakceptacji, ale historię osadzono we francuskim krajobrazie lat 70. XIX w., a całość dopełnia muzyka autorstwa polskiej kompozytorki, laureatki Paszportu Polityki - Hani Rani.

Rosalie to młoda kobieta inna niż wszystkie, obdarzona wyjątkową tajemnicą - jej twarz i ciało pokrywają włosy. Przez całe życie ukrywała prawdę, aby zachować bezpieczeństwo i dopasować się do otoczenia. Aż do czasu, kiedy na swojej drodze spotka Abla, nieświadomego jej sekretu zadłużonego właściciela baru, który bierze z nią ślub dla posagu. Czy Abel będzie w stanie pokochać Rosalie i dostrzec w niej kobietę, gdy pozna prawdę?

"Przeminęło z wiatrem" (1939)

Zestawienie zamykamy tytułem wszech czasów. Film „Przeminęło z wiatrem” stał się najbardziej dochodowym filmem i utrzymał ten rekord przez ponad ćwierć wieku. Po uwzględnieniu inflacji, wciąż jest jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii. Mimo kontrowersji związanych z przedstawieniem niewolnictwa i mitologizacją Konfederacji, film jest uważany za jedno z największych osiągnięć kinematografii, także w kategorii filmów kostiumowych. 

Akcja filmu rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej i okresu rekonstrukcji. Opowiada historię Scarlett O’Hary (w tej roli Vivien Leigh), córki plantatora z Georgii, która zmaga się z miłością do Ashley`a Wilkesa (Leslie Howard) oraz jej burzliwym związkiem z Rhettem Butlerem (Clark Gable). 

Adaptacja powieści Margaret Mitchell z 1936 roku została wyprodukowana przez Davida O. Selznicka i wyreżyserowana przez Victora Fleminga, choć nad produkcją pracowało kilku reżyserów, w tym George Cukor i Sam Wood​.

Kostiumy do filmu "Przeminęło z wiatrem" zaprojektował słynny kostiumograf Walter Plunkett. Jego praca nad kostiumami do tego filmu zyskała wiele pochwał za dokładność historyczną oraz wyrazistość w oddaniu charakterów postaci i epoki.

Zobacz też: 

 


Czytaj więcej