9 roślin na słoneczny balkon. Kwiaty i drzewka, którymi ozdobisz nawet niewielką przestrzeń

Rośliny na słoneczny balkon to gatunki, które do kwitnienia potrzebują sporej dawki promieni słonecznych. Jednocześnie są to rośliny bardzo wytrzymałe, którym nie przeszkadza okazjonalne przesuszenie lub mocniejsze słońce. Oto 9 roślin, które będą idealną ozdobą słonecznego balkonu.

9 roślin na słoneczny balkon. Kwiaty i drzewka, którymi ozdobisz nawet niewielką przestrzeń

Pelargonie to bez wątpienia jedne z najbardziej lubianych kwiatów balkonowych. Zdjęcie: Unsplash

Rośliny na słoneczny balkon – jak o nie dbać?

Gdy mówimy o roślinach na słoneczny balkon, zazwyczaj mamy na myśli gatunki, które poradzą sobie na balkonie południowym, do którego dociera najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia. Słoneczny jest też balkon zachodni i wschodni, choć ten ostatni jest oświetlony jedynie od wschodu słońca do południa.

Uprawiając na słonecznym balkonie rośliny, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy je regularnie podlewać, ponieważ wysokie temperatury i duże nasłonecznienie sprawiają, że podłoża w doniczce szybciej wysychają. By nieco spowolnić utratę wilgoci z doniczki, można wykonać ściółkowanie, czyli przykrycie podłoża np. korą. Ściółkowanie ogranicza również rozwój chwastów.

Uprawiając rośliny na balkonie, warto również zadbać o ich regularne nawożenie. Kwitnące rośliny mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, więc w okresie kwitnienia można je wspomóc dobrej jakości nawozem z potasem i fosforem.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Dysponując słonecznym balkonem, mamy do wyboru mnóstwo pięknych i oryginalnie wyglądających roślin doniczkowych. Do najpopularniejszych kwiatów na słoneczny balkon zaliczamy:

Pelargonie

Pelargonie to prawdziwe królowe polskich balkonów. Najczęściej wybieranymi rodzajami pelargonii na słoneczne balkony są zwisające pelargonie bluszczolistne, a także pelargonie rabatowe charakteryzujące się wzniesionym pokrojem. Oba rodzaje uwielbiają dobrze nasłonecznione stanowiska i kwitną bardzo długo.

Surfinie

Surfinie często mylone są z petuniami, które należą do tej samej rodziny. Jak rozróżnić surfinie od petunii? Surfinie charakteryzują się zwisającym pokrojem i wiotkimi pędami. Surfinie tworzą kwietne kaskady, dlatego świetnie sprawdzają się jako kwiaty na mały balkon – można je też sadzić w podwieszanych kwietnikach lub w pojemnikach zamontowanych na balkonowych barierkach.

Polegnatka

Polegnatka nazywana też sanwitalią będzie ozdobą każdego balkonu. Jej żółte lub pomarańczowe kwiaty wyglądem przypominają miniaturowe słoneczniki. Polegnatka jest rośliną płożącą i kwitnie od lipca do października.

Aksamitka

Ta popularna roślina kwitnąca swoją nazwę wzięła od żółtych i pomarańczowych płatków, które wyglądem i fakturą przypominają aksamit. Roślina ta jest bardzo prosta w uprawie i zakwita już w czerwcu. Przy odpowiedniej pielęgnacji może kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków.

Calibrachoa

Calibrachoa nazywana potocznie Milionem dzwonków to roślina, która przypomina miniaturową wersję petunii. Wypuszcza pędy pokryte małymi dzwonkowatymi kwiatami. Calibrachoa wymaga żyznego podłoża o lekko kwaśnym pH.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa rośnie w Nowej Zelandii i Ameryce Południowej, a więc w miejscach o ciepłym klimacie. Bylina niestety nie jest mrozoodporna i w polskim klimacie wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza zimą. Tę dekoracyjną bylinę zaleca się sadzić, gdy minie zagrożenie przymrozkami – optymalnym czasem jest wiosna, ale można robić to też latem i jesienią.

Lawenda

Lawenda to książkowy przykład rośliny na słoneczny balkon. Nie tylko jest łatwa w uprawie, ale również dobrze znosi długie godziny na słońcu, a przy tym pięknie pachnie i odstrasza różne insekty, w tym komary, muchy, a nawet kleszcze.

Oliwka

Rośliny na słonecznym balkonie to nie tylko kwiaty – zaliczamy do nich również różnego rodzaju drzewka. Jednym z najlepszych przykładów drzewek, które uwielbiają słońce jest oliwka. Wiosną i latem warto wystawić oliwkę na balkon lub taras, ale jesienią i zimą lepiej trzymać ją w pomieszczeniu, ponieważ roślina nie jest mrozoodporna.

Drzewka cytrusowe

Na słonecznych balkonach możemy z powodzeniem uprawiać drzewka cytrusowe – na przykład mandarynkę, cytrynę, limonkę, kumkwat czy grejpfrut. To świetny sposób na wprowadzenie na balkon egzotycznego klimatu.


Czytaj więcej