Kiedy sadzić pelargonie na balkonie? Eksperci wymieniają konkretną datę

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów na balkon i taras. Nie tylko są łatwe w uprawie, ale również odznaczają się długim okresem kwitnienia. Kiedy najlepiej sadzić pelargonie na balkonie, by cieszyć się pięknymi kwiatami? Ogrodnicy wskazują na konkretny dzień maja.

Kiedy sadzić pelargonie na balkonie? Eksperci wymieniają konkretną datę

Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Zdjęcie: Getty Images

Kiedy sadzić pelargonie na balkonie?

Jeśli szukamy kwiatów balkonowych, które są wytrzymałe, odporne na suszę, łatwe w uprawie i długo kwitną – pelargonie (nazywane też geranium) będą doskonałym wyborem. By posadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych lub tarasowych, najlepiej kupić gotowe sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Jeśli kwiecień jest ciepły, można zacząć sadzić pelargonie pod koniec miesiąca, ale większość ogrodników zaleca poczekać z tym do „Zimnej Zośki”, czyli 15 maja. Po tym czasie znacznie spada ryzyko przymrozków, więc bez obaw można sadzić pelargonie na balkonie i tarasie.

pela

Kwitnące pelargonie. Zdjęcie: Unsplash / Stefek Chmielewski

Jak sadzić pelargonie na balkonie?

Pelargonie dobrze rosną w przepuszczalnym podłożu o neutralnym pH. W sklepach ogrodniczych dostaniemy też specjalną mieszankę do kwitnących roślin balkonowych – ma ona w składzie perlit i keramzyt, które zadbają o odpowiedni drenaż. Sama skrzynka lub doniczka powinna mieć od spodu otwory umożliwiające swobodny odpływ wody. To bardzo ważne, ponieważ przelanie rośliny może skutkować gniciem korzeni i pojawieniem się pleśni.

Pelargonie dobrze czują się na słonecznych balkonach, ale poradzą sobie również w półcieniu. Latem, gdy temperatury są wysokie i podłoże wysycha szybciej, pelargonie mogą potrzebować podlewania nawet 2 razy dziennie. Zanim jednak podlejemy roślinę, warto sprawdzić palcem lub patyczkiem, czy dolna warstwa podłoża już przeschła.

Gdy pelargonia zacznie już kwitnąć, należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów i uschniętych liści. Przycinanie kwiatostanów motywuje roślinę do tworzenia nowych pąków.


Czytaj więcej