9 najpiękniejszych księgarń na świecie

Te niezwykłe księgarnie to marzenie zarówno bibliofilów, jak i miłośników designu

Autor Katherine McLaughlin

9 najpiękniejszych księgarń na świecie

Księgarnia Dujiangyan Zhongshuge. Zdjęcie: Zhang Lang/China News Service/Getty Images

Dla bibliofila chyba najważniejsze jest przeglądanie tytułów królujących na listach „Top 10 książek do przeczytania”. Ale kolejnym obowiązkiem powinno być odwiedzenie najpiękniejszych księgarń na świecie – a nowa publikacja wydawnictwa Lanoo Publishers ma im w tym pomóc. 

W „150 Bookstores You Need to Visit Before You Die” (150 księgarń, które musisz odwiedzić, zanim umrzesz) autorka Elizabeth Stamp opisuje dziesiątki fascynujących księgarni na całym świecie, które warto odwiedzić ze względu na ich estetykę, wyjątkową historię lub nieprzeciętny asortyment.

Koniecznie zobacz też zdjęcia 11 budynków, które są jeszcze piękniejsze nocą.

AD wybrała spośród nich te najbardziej niesamowite – to prawdziwy „top do zobaczenia”.

Zdjęcie: Su Shengliang

1/9

Księgarnia Yanjiyou Capsule (prowincja Zhejiang, Chiny)

Według Stamp warto odwiedzić tę kapsułową księgarnię ze względu na to, że umieszczono ją w „perle architektury”. Atelier TAO+C przekształciło leżący wśród gór i lasów w rejonie Tonglu dom z gliny i drewna w hotel kapsułowy, bibliotekę i księgarnię. Całkowicie przeszklona ściana wschodnia i zagłębiony kącik do czytania to jedne z wielu wyjątkowych elementów projektu.

 

Zdjęcie: Costfoto/Future Publishing/Getty Images 

2/9

Księgarnia Dujiangyan Zhongshuge (Chengdu, Chiny)

Kiedy otwarto ją w 2020 roku, w mediach aż huczało o tym surrealistycznym arcydziele. To kolejna spektakularna księgarnia w portfolio firmy – w Dujiangyan Zhongshuge spiralne regały z rzeźbionymi półkami dzięki systemom luster zdają się biec w nieskończoność. W swojej książce Stamp zaleca wizytę w podobnie ekstrawaganckim siostrzanym sklepie, oddziale w mieście Taizhou.

 

Zdjęcie: Mauro Roll 

3/9

El Ateneo Grand Splendid (Buenos Aires, Argentyna)

„Nic dziwnego, że El Ateneo Grand Splendid w dzielnicy Recoleta w Buenos Aires była wielokrotnie uznawana za jedną z najpiękniejszych księgarń na świecie” – pisze Stamp o tym zabytkowym klejnocie. Bibliofilskie niebo mieści się w starym teatrze, w którym niegdyś odbywały się pokazy tanga, przedstawienia operowe i pokazy filmowe. Oryginalny budynek został zaprojektowany w 1919 roku przez Peró i Torresa Armengol.

 

Zdjęcie: James Martinez

4/9

The Last Bookstore (Los Angeles, Kalifornia)

Mieści się w dawnym budynku banku i zajmuje powierzchnię ponad 2000 metrów kwadratowych. Na półkach znajduje się blisko 250 000 książek, co czyni z The Last Bookstore największy w Kalifornii sklep z książkami nowymi i używanymi. Inne godne uwagi elementy w tej imponującej przestrzeni to mural i tunel wykonany z książek.

 

Zdjęcie: Michelle Rose

5/9

The Center for Fiction (Brooklyn, Nowy Jork)

Znajduje się w dzielnicy Fort Greene i należy do liczącej 200 lat organizacji non-profit, która rozpoczęła działalność jako Mercantile Library of New York. Oprócz dobrze zaopatrzonej księgarni, w tym literackim niebie znajduje się kawiarnia, bar i biblioteka tylko dla członków.

 

Zdjęcie: Ben Vulkers

6/9

Van der Velde in de Broeren (Zwolle, Holandia) 

Sklepione sufity i witraże to jedne z najbardziej przyciągających wzrok elementów, które czekają na klientów tej holenderskiej księgarni. Jednak z pewnością warto też przyjrzeć się bliżej historii budowli. Najpierw był to kościół (zbudowany przez dominikanów w latach 1466–1512), w 2013 roku został przekształcony w księgarnię. „Wielbicieli kryminałów zaintryguje starodawna chłodnia, odkryta w kryptach kościoła, w której można zobaczyć replikę ludzkiego szkieletu imieniem Herman, znalezionego przez archeologów w 2010 roku” – dodaje Stamp.

 

Zdjęcie: Naki Kouyioumtzis/Getty Images

7/9

Daunt Books (Londyn, Anglia)

Prawdopodobnie najpiękniejszy oddział londyńskiej sieci księgarni. Mieści się w przepięknym edwardiańskim budynku w Marylebone. Choć Daunt ma imponującą kolekcję beletrystyki, wyróżnia ją obszerna sekcja podróżnicza. Oczywiście we wnętrzu na uwagę zasługują także wspaniałe elementy architektoniczne, takie jak świetliki, dębowe balkony i witraże.

 

Zdjęcie: Camila Cossio

8/9

La Increíble (Miasto Meksyk, Meksyk)

Czytelnicy kochający wnętrzarski minimalizm koniecznie powinni odwiedzić La Increible w Mieście Meksyk. Półki, poprowadzone od podłogi do sufitu, wyznaczają przytulną przestrzeń. W księgarni odbywają się także wieczory poetyckie z otwartym mikrofonem i spotkania z autorami książek. Jest to godne uwagi miejsce dla miłośników designu, ponieważ większość sprzedawanych tu książek dotyczy projektowania.

 

Zdjęcie: Dzięki uprzejmości wydawnictwa Lannoo Publishers

9/9

Libreria Palazzo Roberti (Bassano del Grappa, Włochy)

Ta niezależna księgarnia, będąca własnością miejscowej rodziny, została otwarta w 1998 roku. Stamp pisze: „Pod względem lokalizacji trudno pobić Libreria Palazzo Roberti, która mieści się w XVII-wiecznym pałacu szlacheckim w Bassano del Grappa”. Wewnątrz odwiedzający znajdą trzy piętra mające bogatą  historię. Nie można przeoczyć oszałamiających, odrestaurowanych fresków.

W swojej podróży po najpiękniejszych księgarniach odwiedź 13 najpiękniejszych dworców na świecie.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US


Czytaj więcej