Weekend z kulturą w Krakowie. Przegląd najciekawszych wydarzeń

Co robić w Krakowie podczas najbliższego weekendu 10-12 maja? Warto odwiedzić m.in. kina studyjne i wyruszyć  z przewodnikiem na spacer szlakiem krakowskiej kuchni. Zobaczcie, jak spędzić interesujący weekend w Krakowie. 

Weekend z kulturą w Krakowie. Przegląd najciekawszych wydarzeń

Co robić w weekend w Krakowie? 11 maja odbędzie się m.in. kulminacyjne wydarzenie projektu „Makkabi // Still Standing. Zdjęcie: Klaudyna Schubert

Jak spędzić najbliższy weekend w Krakowie? Oto nasz miniprzegląd wydarzeń i interesujących wystaw zaplanowanych w dniach 10-12 maja.

W krainie Ghibli: Spirited Away. W krainie bogów w Kinie Pod Baranami

  • Kiedy? Od 10 maja
  • Gdzie? Kino Pod Baranami

Nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Animowanego i Złotym Niedźwiedziem festiwalu w Berlinie, "Spirited Away: W krainie bogów" to arcydzieło światowego kina stworzone przez jednego z najbardziej cenionych twórców animacji, Hayao Miyazakiego. Niezwykle szybko film zyskał status dzieła kultowego, skutecznie popularyzując anime na całym świecie.

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego w Kinie Pod Baranami

  • Kiedy? 10-12 maja
  • Gdzie? Kino Pod Baranami

Podczas 14. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie powróci Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego w Kinie Pod Baranami. W dniach 10-12 maja zostaną pokazane cztery filmy – m.in. "Drukowanymi literami" nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem Radu Jude. Będzie też można zobaczyć zestaw rumuńskich filmów krótkometrażowych.

Wystawa „Po północy” – spotkanie z twórcami wystawy

  • Kiedy? Do 18 maja
  • Gdzie? ZPAF Gallery

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego zaprasza na spotkanie z autorami i kuratorkami wystawy zbiorowej „Po północy”. 

Jest to wystawa fotograficzna, na której 21 twórców prezentuje swoje negatywy. Autorzy zaproszeni przez kuratorkę i koordynatorkę projektu Katarzynę Łatę korzystają ze światłoczułych materiałów. Założeniem ekspozycji jest pokazanie pierwszego etapu zapisu fotograficznego, który „dla świata” zwykle prezentowany jest już w przetworzonej, następnej formie.

Na wystawie to właśnie „pierwotna forma” będzie najistotniejsza. Autorzy symbolicznie zapraszają widza do swoich pracowni, do uczestniczenia w chwili, która zwykle jest przeznaczona tylko dla nich – a to spotkanie odbywa się w prywatnej przestrzeni, w nocy.

Dobry Wieczór Filmowy: Ken Loach w Kinie Agrafka

  • Kiedy? 10 maja
  • Gdzie? Kino Agrafka

Najbliższe spotkanie z cyklu Dobry Wieczór Filmowy w Agrafce upłynie pod znakiem twórczości Kena Loacha. W programie dwa obrazy wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach.

Przed projekcją o 19.00 prelekcję na temat twórczości brytyjskiego reżysera wygłosi Jan Sławiński ( Anonimowy Grzybiarz).

MAKKABI. Still Standing

  • Kiedy? 11 maja o godz. 17

11 maja odbędzie się kulminacyjne wydarzenie projektu „Makkabi // Still Standing” z udziałem tancerek Weroniki Pelczyńskiej i Moniki Szpunar oraz uczestniczek warsztatów. Działania choreograficzno-performatywne to kontynuacja powstałego w 2020 roku „Still Standing” – projektu upamiętnienia miejsc związanych z polsko-żydowską historią poprzez ruch i taniec. Tegoroczna odsłona koncentruje się na przestrzeni boiska KS Nadwiślan, dawnej siedzibie klubu sportowego Makkabi.

Performens eksploruje ciało jako nośnik pamięci tworzące żywą rzeźbę specyficzną dla danego miejsca. Jego twórczynie – Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska oraz Monika Szpunar – angażują kolejne osoby do działania. Antropolożka i dwie tancerki łączą kulturowo-ruchową perspektywę w wydarzenie, będące nie tylko artystycznym widowiskiem, ale również aktywistyczną wypowiedzią ruchową wobec stanu dzisiejszej pamięci.

Kraków na okrągło – spacery z przewodnikami

  • Kiedy? Od 11 maja

Wracają do Krakowskiego Forum Kultury cieszące się ogromną popularnością spacery z cyklu „Kraków na okrągło”, a do grona cenionych i lubianych przewodników dołączają nowi. Pięć majowych wędrówek tematycznych nawiązuje i do Miesiąca Równości, i do Dnia Matki. Motywy przewodnie spacerów zadowolą smakoszy, miłośników średniowiecza, pasjonatów tajemnic, amatorów odczytywania symboli i tropicieli rodzinnych powiązań.

  • 11 maja (sobota), 11.30-13.00 

Smacznego w Krakowie – o smakach i kuchni krakowskiej (zbiórka: 11.15, Hotel Wyspiański), zaprasza Aleksandra Biela

  • 12 maja (niedziela), 15.00-17.00

Kod symboliczny w Krakowie (zbiórka: 14.45, pl. Mariacki, fontanna Żaka), zaprasza Agnieszka Kuźma

  • 17 maja (piątek), 17.30-19.30

Równość po krakowsku (zbiórka: 17.15, Barbakan), zaprasza Alicja Zioło (wydarzenie w ramach Maja Równości organizowanego przez UMK. Więcej informacji: krakow.pl) 

  • 18 maja (sobota), 11.00-12.30

Średniowieczne miasto – spacer dla dzieci i rodziców (zbiórka: 10.45, Wawel, pomnik Jana Pawła II), zaprasza Ewa Kaczmarczyk

  • 24 maja (piątek), 18.00-19.30

Krakowskie mamy – spacer z okazji Dnia Matki (zbiórka: 17.45, Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska), zaprasza Zofia Gnoińska

Nocne zwiedzanie Kopca Kościuszki

Od maja do końca sierpnia, w każdy piątek i sobotę, Kopiec Kościuszki można zwiedzać nocą. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 15 zł można kupić na miejscu, w kasie zlokalizowanej w kaplicy bł. Bronisławy pod Kopcem Kościuszki. W ramach biletu będzie można zwiedzić odrestaurowane niedawno wnętrze kaplicy, a także wejść na szczyt Kopca i podziwiać nocną panoramę miasta. Oferta nocnego zwiedzania będzie obowiązywać w piątki i soboty w godzinach 19.30–22.00 (kasa czynna do 21.45, na kopcu można przebywać maksymalnie do 22.00).

Wystawa „Lokacja” w Pałacu Sztuki

  • Kiedy? Od 9 maja

Wystawa w Pałacu Sztuki stanowi przekrój różnych postaw i zjawisk artystycznych podejmujących temat architektury oraz miasta.

Na wystawie prezentowane są dzieła, których celem jest dokumentacja i utrwalenie obrazu miejskich aglomeracji, budynków, czy wydarzeń. Towarzyszą im prace tworzące fikcyjne miejsca, mistyfikacje, ukazujące współczesne życie w mieście i relacje jego mieszkańców. Zaproszeni artyści oraz zaprezentowane prace, z obszaru różnych mediów, dotykają istotnych wątków interpretacyjnych, m.in.: architektury rozumianej jako obraz człowieka, czasów i kondycji społeczeństwa, będącej nośnikiem emocji. Jak również architekturę tożsamą z człowiekiem, spersonifikowaną, symboliczną, przywołującą wspomnienia, czy rekonstruowaną artystycznymi działaniami.

Zobacz też:

Czytaj więcej