Noc Muzeów 2024 w Krakowie już w ten weekend! 20. edycja wydarzenia odbędzie się w Krakowie tradycyjnie w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów, tak, by umożliwić zwiedzającym uczestnictwo w nocach organizowanych w innych polskich miastach. Wybraliśmy 8 najlepszych wydarzeń dla miłośników architektury, designu i sztuki w ramach krakowskiej Nocy Muzeów.
Co ciekawego wydarzy się w innych miastach? Zobacz:
- Noc Muzeów 2024 w Malborku
- Noc Muzeów 2024 w Katowicach
- Noc Muzeów 2024 w Warszawie
- Noc Muzeów 2024 w Łodzi
- Noc Muzeów 2024 w Poznaniu
- Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu
Noc Muzeów to tylko jedna z propozycji na najbliższy weekend w Krakowie. Poniżej prezentujemy miniprzegląd innych wydarzeń.
„Późne życie”. Spotkanie z Ingą Iwasiów
- Kiedy? 17 maja o godz. 18
- Gdzie? Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, os. Szkolne 26
Powieść „Późne życie" (Wydawnictwo Drzazgi, 2023) Ingi Iwasiów diagnozuje nasze lęki i zaskakuje, podsuwając co chwilę inny punkt widzenia. Podczas spotkania w Domu Utopii będzie można przyjrzeć się opisywanym przez autorkę małym i wielkim apokalipsom, lokalnym i globalnym końcom – życia, przyrody, rzeczywistości w znanej dotąd postaci. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy z Ingą Iwasiów na temat jej najnowszej książki „Widok z okna w podróży służbowej".
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu herstorycznych spotkań literackich wokół książek z Czytelni Domu Utopii. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe. Te, które inspirują, tłumaczą, przecierają szlaki. Wybrane publikacje są punktem wyjścia do dyskusji wokół herstorii poszczególnych bohaterek literackich, a także realnych postaci.
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
- Kiedy? 16-18 maja
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie wraca po 5 latach. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą przekonać się na czym polega magia nauki i sztuki.
Tegoroczny, 20. już festiwal odbywa się pod hasłem „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Marian Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, doceniany także za ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli wziąć udział w ponad 300 wydarzeniach i odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. Na stronie internetowej wydarzenia dostępny jest cały program festiwalowy.
Kraków na okrągło – spacery z przewodnikami
Wiosną powróciły do Krakowskiego Forum Kultury cieszące się ogromną popularnością spacery z cyklu Kraków na okrągło. Motywy przewodnie spacerów zadowolą smakoszy, miłośników średniowiecza, pasjonatów tajemnic, amatorów odczytywania symboli i tropicieli rodzinnych powiązań. KFK przygotowało wycieczki dla dzieci, dla dorosłych oraz dla całych rodzin.
- 17 maja, 17.30-19.30
Równość po krakowsku (zbiórka: 17.15, Barbakan), zaprasza Alicja Zioło (wydarzenie w ramach Maja Równości organizowanego przez UMK)
- 18 maja, 11.00-12.30
Średniowieczne miasto – spacer dla dzieci i rodziców (zbiórka: 10.45, Wawel, pomnik Jana Pawła II), zaprasza Ewa Kaczmarczyk
Jadalny Kraków FEST
- Kiedy? 18 maja, godz. 10-16
- Gdzie? Polana przed Apteką Designu na Wesołej ul. Kopernika 19A
Tematem wiodącym tegorocznego Pikniku Jadalny Kraków Fest 2.0 jest „Wspólny stół i relacje”. Oba te tematy w naturalny sposób przenikają się. W programie:
- warsztaty sadzenia kompozycji roślin jadalnych wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej,
- warsztaty projektowania ogrodu przyjaznego dla klimatu wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
- zgłębianie dziedzictwa kulinarnego wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury
- nurkowanie w sztuce pełnej smakowitych doznać wspólnie z Muzeum Narodowym
- warsztaty literackie z Lotną Czytelnią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Rajskiej
- warsztaty muzyczne „Rytmiczne wierszowanki” poprowadzi Spółdzielnia Muzyczna
Spacery w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty
- Kiedy? 18 maja
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych, którzy pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, a także dla tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida zaprasza na wiosenną edycję spaceru szlakiem nowohuckich rzeźb plenerowych na osiedlach: Wandy, Willowym i Na Skarpie.Uczestnicy odwiedzą także Zalew Nowohucki, poznają genezę i historię wybranych realizacji, które będą pretekstem do szerszej opowieści o tym, jak wprowadzano rzeźby w przestrzeń Nowej Huty i jakie intencje kryły się za tymi działaniami. Spacer poprowadzi Monika Kozioł, historyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na temat sztuki po 1945 roku.
Szyldy, tablice upamiętniające, tabliczki z nazwami ulic, murale, sztuka uliczna, motta i sentencje wypełniają mniej lub bardziej dyskretnie fasady budynków, ulice, miasto. W ramach spaceru i wykładu prowadzonych przez Annę Zabdyrską uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak warstwa wizualna koreluje z danym miejscem, kto i jak korzysta, kształtuje te relacje i czy ducha danego miejsca da się przełożyć na konkretną formę alfabetu. Anna Zabdyrska to projektantka grafiki, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i ESAG Penninghen w Paryżu.
Zobacz też: