Polscy architekci, którzy podbijają świat

Nasi rodzimi architekci i projektanci wnętrz coraz częściej spotykają się z uznaniem za granicą: realizują projekty, zdobywają nagrody, są prezentowani przez najpopularniejsze architektoniczne, wnętrzarskie i lifestylowe media. I warto podkreślić, że to zestawienie z pewnością nie wyczerpuje tematu!

ZdjęciaJakub Certowicz, Olo Studio, Jarosław Syrek, Tomek Kurek

From the Garden House, czyli dom w krajobrazie od KWK Promes

Paradowski Studio

Zanim Architectural Digest pojawił się w Polsce, Paradowski Studio pojawiło się w Architectural Digest: najpierw na liście New Talents, a potem dwukrotnie, w 2022 i 2023 roku na liście AD100 – globalnym zestawieniu najlepszych studiów projektowych.

W portfolio studia znajdziemy zarówno kameralne wnętrza mieszkalne, jak i restauracje, butiki czy projekty wnętrz hoteli. Charakter tych projektów wyraża się starannie dobranym oświetleniem i tekstyliami oraz różnorodnością kolorów, form i faktur, które razem tworzą niepowtarzalny klimat.

KWK Promes

Robert Konieczny

Studio Roberta Koniecznego zasłynęło przede wszystkim niezwykłymi, autorskimi projektami domów, na czele ze słynną Arką – prywatnym domem architekta, ulokowanym malowniczo na górskim stoku. Ale ma też na swoim koncie budynki wielorodzinne, muzea, instytucje kulturalne.

Projekty KWK Promes otrzymały wiele nagród i wyróżnień na arenie międzynarodowej, by wymienić choćby nominacje do nagród architektonicznych im. Miesa van der Rohe. Coraz częściej powstają też poza granicami Polski - tak jak galeria Plato w czeskiej Ostravie.

Arka Roberta Koniecznego

Dom Arka Roberta Koniecznego. Zdjęcie: Olo Studio.

Dom po drodze Roberta Koniecznego

Kształt i nazwa Domu po Drodze KWK Promes są widoczne z lotu ptaka. Zdęcie: Jarosław Syrek.

Piotr Wiśniewski / weStudio 

Piotr Wiśniewski

Od 2021 z Barbarą Elwardt współtworzy w Berlinie pracownię projektową weStudio. Specjalizują się w branży hotelarskiej i projektowaniu hoteli, restauracji oraz luksusowych rezydencji. Już ich pierwszy zrealizowany projekt, otwarty w 2023 roku hotel the cōmodo w austriackiej miejscowości Bad Gastein, zdobył ogromne zainteresowanie i trafił do finału konkursu AHEAD 2023 w kategorii najlepszej adaptacji istniejącego obiektu i najpiękniejszego lobby.

Z kolei hotel Mamula Island doceniono za najbardziej efektowną strefę SPA & wellness. Piotr Wiśniewski do swoich projektów chętnie wybiera polski design – zarówno vintage, jak i współczesny.

Wnętrze strefy SPA w hotelu Mamula Island projekt weStudio. Zdjęcie: materiały prasowe weStudio

Projekt weStudio. Zdjęcie: materiały prasowe weStudio

Colombe

Marta Chrapka

Eleganckie apartamenty zaprojektowane w studiu Marty Chrapki, zawsze miały w sobie wyczuwalny kosmopolityczny pierwiastek. Może dlatego bez kompleksów brylują na łamach międzynarodowych edycji Vogue Living, Elle Decoration czy Architectural Digest.

Styl Colombe wyróżnia niezwykła dbałość o detale i personalizacja – większość mebli i wyposażenia powstaje na zamówienie w należących do studio pracowniach stolarskich, tapicerskich i ślusarskich.

To, w połączeniu z antykami i dziełami sztuki, daje naprawdę niepowtarzalne wnętrza. 

Projekt wnętrza Marty Chrapki

Wnętrze projektu Marty Chrapki. Zdjęcie: materiały prasowe.

Projekt Marty Chrapki

Projekt Marty Chrapki. Zdjęcie: materiały prasowe.

Projekt Marty Chrapki

Projekt Marty Chrapki. Zdjęcie: materiały prasowe.

Supremati

Magda Gruszczyńska

Studio założone w 2017 roku w Londynie przez Magdalenę Gruszczyńską specjalizuje się w najwyższej klasy, luksusowych wnętrzach. Realizacje Supremati znajdziemy w najlepszych dzielnicach stolicy Anglii i nie tylko.

Długoletnie doświadczenia projektowe z pracy w Polsce, Holandii i Anglii sprawiają, że styl Supremati jest w każdym calu międzynarodowy, uosabiający fuzję różnych kulturowych wpływów.

Studio oferuje też projektowanie mebli i elementów wyposażenia na zamówienie oraz usługi art consultingu.

Supremati Albion Gate Development

Projekt Supremati dla Albion Gate Development. Zdjęcie: Nick Smith.

Apartament w Gdańsku projekt Supremati

Apartament w Gdańsku projektu Supremati. Zdjęcie: Tomek Kurek.


Czytaj więcej