Kraków na weekend: Targi mody vintage, a dla miłośników wnętrz spotkanie z założycielem sklepu vintage „Szpeje”

Co robić w Krakowie podczas najbliższego weekendu 26-28 kwietnia? Warto odwiedzić modowe targi vintage i zobaczyć najnowsze wystawy w krakowskich muzeach. W kinie czeka na Was najgorętsza premiera kwietnia - film „„Challengers”. Dla miłośników tematyki wnętrzarskiej polecamy spotkanie z Łukaszem Baruchą w ramach cyklu „Pracownia Urządzania Wnętrz”. Co jeszcze ciekawego wydarzy się w Krakowie?

Kraków na weekend: Targi mody vintage, a dla miłośników wnętrz spotkanie z założycielem sklepu vintage „Szpeje”

Zobacz, co robić w weekend 26-28 kwietnia w Krakowie. Zdjęcie: Getty Images

Jak spędzić najbliższy weekend w Krakowie? Oto nasz miniprzegląd wydarzeń i interesujących wystaw zaplanowanych od 26 do 28 kwietnia. 

Kwiecień już się kończy, warto więc nadrobić zaległości - w kwietniu sporo nowości pojawiło się w bibliotece platformy Netflix, w repertuarze teatrów też nie brakuje interesujących premier.

Film „Challengers” w kinach od 26 kwietnia

Najgorętsza filmowa premiera kwietnia! Wizjonerski twórca Luca Guadagnino przedstawia Challengers z Zendayą w roli Tashi Duncan, która jako złote dziecko tenisa została potem trenerką, bezkompromisową na korcie i poza nim. Jej mąż (Mike Faist – West Side Story) jest mistrzem, który przeżywa zawodowy kryzys. Tashi postanawia przywrócić mu dawną chwałę, ale oboje czeka niespodzianka, kiedy przeciwnikiem okazuje się inny przebrzmiały czempion Patrick (Josh O’Connor – The Crown) - jego były najlepszy przyjaciel i dawny chłopak Tashi. Kiedy przeszłość zderza się z teraźniejszością, a napięcie sięga zenitu, Tashi musi zapytać samą siebie, jaka będzie cena wygranej.

Targi vintage w Galerii KSA

  • Kiedy? 26-27 kwietnia, w godz. 15.00 - 19.00
  • Gdzie? w Galerii KSA (Galeria Bronowice, 1 piętro)

W Galerii KSA, w dniach 26 i 27 kwietnia, odbędzie się kolejna odsłona targów vintage. Entuzjaści mody z drugiej ręki będą mieli szansę upolować prawdziwe perełki, a dodatkowo bezkosztowo odświeżyć garderobę - wymieniając się ubraniami w kąciku „clothes swapping”. Na uczestników wydarzenia czekać będą również warsztaty upcyclingowe i pokaz customizacji na żywo. Wstęp bezpłatny.  

III Maraton Fitness dla Kraków w Formie

  • Kiedy? 27 kwietnia, start o godz. 10.00 (rejestracja uczestników)
  • Gdzie? TAURON Arena Kraków, ul. Lema 7

III Maraton Fitness to wydarzenie dla osób początkujących i średnio zaawansowanych w treningu.. Maraton będzie świetną okazja do tego, by wzajemnie zmotywować się do aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.

W programie trzy energiczne treningi: 

Boot Camp Fitness - rodzaj treningu wytrzymałościowego, wzmacniającego całe ciało poprzez oddziaływanie na różne partie mięśni. Ta bardzo popularna w USA forma zajęć dopiero zaczyna rozwijać się w Polsce.

Strong Nation® – trening funkcjonalny, siłowy i cardio w połączeniu z elementami szutki walki karate do idealnie zsynchronizowanej muzyki.  

Pilates – rozciągnie mięśnie, pozwoli popracować nad oddechem.  Zmniejszy napięcie i poprawi regenerację po intensywnym treningu.

W czasie maratonu będzie możliwość skorzystania dla osób posiadających bilet VIP – z analizy składu ciała u dietetyczki klinicznej oraz z konsultacji u fizjoterapeuty.

Pracownia Urządzania Wnętrz - jak kolekcjonować przedmioty vintage?

  • Kiedy? 27 kwietnia o godz. 11.00
  • Gdzie? Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5

W ramach cyklu Pracownia Urządzania Wnętrz wszyscy zainteresowani skarbami vintage dowiedzą się jak skutecznie kolekcjonować i eksponować te przedmioty.

Prowadzący,  Łukasz Barucha — naczelny sklepikarz sklepu Szpeje, przedstawiciel pokolenia analogowo- cyfrowego, rupieciarz vintage, zbieracz przedmiotów różnej maści, miłośnik korzystania z rzeczy z drugiej ręki, podzieli się swoimi patentami na to, jak szukać i znajdować prawdziwe perły, przedmioty z historią i duszą. Opowie o swoich najciekawszych odkryciach, zdradzi miejsca, w których warto poszukiwać skarbów oraz przybliży historię swoich najcenniejszych znalezisk. 

Jeśli chcecie wiedzieć, jak skutecznie poszukiwać unikatowych przedmiotów i wzbogacić swoje życie o piękne używane rzeczy, to swoją przygodę z dizajnem warto rozpocząć od znajomości kolekcjonerskiego know-how. Macie w swoich domach stare rzeczy i jesteście ciekawi ich wartości? Zabierzcie je ze sobą na spotkanie, podzielcie się ich historią, a prowadzący odpowie na wszystkie pytania związane z przedmiotem. 

Nowe Horyzonty Tournée 2024. Pokazy w Kinie KIKA

  • Kiedy? 25-28 kwietnia
  • Gdzie? Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18

W ostatni weekend kwietnia widzowie Kina KIKA będą mogli odkryć cztery perełki wyłowione przez zespół programerów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty podczas najważniejszych światowych wydarzeń prezentujących znakomite kino – jak Cannes czy Berlinale.

Harmonogram projekcji filmów:

25.04 godz. 19.00 - SAMSARA
26.04 godz. 9.00 - DELIKWENCI
27.04 godz. 19.00 - EUREKA
28.04 godz. 17.00 - WŚRÓD WYSCHNIĘTYCH TRAW

Sploty. Współczesna tkanina artystyczna z Kolekcji MOCAK-u

  • Kiedy? Od 11 kwietnia
  • Gdzie? MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4

Na wystawie Sploty można obejrzeć pięć tkanin, które są wyraziste w sensie artystycznym. Są to dzieła Faiga Ahmeda, Rya Davida Bradleya, Emilii Bohdziewicz, Mony Hatoum oraz Małgorzaty Markiewicz.

Na wystawie będzie można zobaczyć takie tkaniny artystyczne jak kobierzec, gobelin, haft czy patchwork. Różnorodność technik i tematów ujawnia szerokie możliwości artystyczne tkaniny, która okazuje się uniwersalnym medium w mówieniu o współczesnych problemach społecznych i politycznych, a także jest obszarem otwartym na eksperymenty formalne.

Jedzenie w sztuce

  • Kiedy? Od 11 kwietnia
  • Gdzie? MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4

Jedzenie w sztuce to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której ważne obszary życia konfrontowane są z refleksjami artystów. Wcześniej wystawy dotyczyły takich tematów jak: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka, analizując zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 66 artystów z wielu krajów, w różnych mediach, takich jak malarstwo, fotografia, wideo, obiekt i instalacja. Jedzenie to czynność społeczna, podstawa tożsamości, a nawet narzędzie oporu. Współczesnych artystów niepokoi tak niedosyt, jak nadmiar żywności. W pierwszym przypadku głód, nierówność, kryzys humanitarny, degradacja społeczeństwa, upokorzenie, w drugim – konsumpcjonizm, marnotrawstwo, zdrowotne skutki źle zbilansowanej diety. Analizie zostanie poddany zarówno eksponowany w sztuce od wieków estetyczny potencjał jedzenia, jak i jego aspekty etyczne i światopoglądowe.

„Złote runo – sztuka Gruzji”

  • Kiedy? Do 15 września
  • Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa obejmuje sztukę od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.

Cracow Art Week Krakers

  • Kiedy? 19-26 kwietnia

Cracow Art Week Krakers przejmie przestrzenie krakowskich galerii sztuki, pracowni, a także nietypowych lokacji publicznych i prywatnych. XIII edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Czuj, czuj, odczuwaj”.

Program główny będzie składał się z blisko 60 wydarzeń. W sekcji „Miasto” obecne będą uznane galerie i miejsca z wieloletnią tradycją. Shefter Gallery zaprezentuje „Nieznośną melancholię detalu albo niezadomowienie” Aleksandry Młynarczyk-Gemzy, czyli filozoficzny traktat o DOMU „napisany” za pomocą fotografii, wideo oraz aranżacji przestrzeni. W przestrzeni galeryjnej i pracowniach Składu Solnego będzie miało miejsce aż sześć wystaw, a także instalacja przestrzenna i performans audiowizualny. Szczególnie warte uwagi są też dwie wystawy „Odczuwaj!” w Galerii Podbrzezie oraz „Przesilenie” w przestrzeni dawnego gmachu Poczty Głównej.

Program wydarzenia dostępny na stronie cracowartweek.pl

Czytaj więcej