Premiery teatralne w kwietniu. 13 nowych spektakli, które warto zobaczyć

W jakie podróże teatralne wyruszyć w kwietniu? Polecamy premiery klasyków w zupełnie nowym wydaniu - m.in. "Zemstę" i "Balladynę". Fani filmu „Dirty Dancing” już mogą odliczać do premiery sztuki „Wirujący seks. Polskie love story”.  A Teatr Śląski w Katowicach zaprasza na intymny spektakl, którego akcja toczyć będzie się w hotelu - widzowie będą poruszać się po zakamarkach pokoju hotelowego, restauracji i lobby.

Premiery teatralne w kwietniu. 13 nowych spektakli, które warto zobaczyć

Magdalena Cielecka wystąpi w spektaklu "Elizabeth Costello"  w Nowym Teatrze w Warszawie. Zdjęcie: Martiq

W marcu na deskach teatralnych w wielu polskich miastach zobaczymy znakomite premiery. Wybraliśmy spośród nich 13 propozycji.

STUDIO teatrgaleria w Warszawie

"Stara kobieta wysiaduje" na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Reżyseria: Irena Jun

Już 5 kwietnia do repertuaru STUDIO teatrgaleria wraca w odświeżonej formie mistrzowski monodram Ireny Jun. Reżyserka i odtwórczyni roli zarazem,  uczyniła z postaci Starej kobiety cały kosmos spektaklu. To kobieca wersja starego boga, nieśmiertelna i niezniszczalna, wstająca o świcie, kiedy cywilizacja umiera, widząca tchórzostwo i bohaterstwo, wielkość i małość we właściwych wymiarach. Czuła przewodniczka, czerpiąca z odkrywanego dziś na nowo archetypu czarownicy. Osoba, z którą warto się spotkać i jej wysłuchać – nie tylko po to, by odkryć jak zaskakująco aktualnie wybrzmiewa dzisiaj tekst Tadeusza Różewicza.

Obsada: Irena Jun, Tadeusz Wielecki

Premiera: 5.04 o godz. 19. Następne spektakle: 6.04 godz. 17, 7.04 godz. 17

Próby do spektaklu "Stara kobieta wysiaduje". Zdjęcie: Sisi Cecylia

Teatr WAM w Warszawie

"Balladyna" Juliusza Słowackiego. Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Bielewicz

Spektakl „Balladyna” to współczesne spojrzenie na dramat Juliusza Słowackiego w musicalowej odsłonie. Sztuka o próbie zrozumienia trudnych emocji młodych ludzi, walce z własnym gniewem, poszukiwaniu „siebie” oraz lekarstwa na naprawę relacji z bliskimi. Nietuzinkowa scenografia, zaskakujący scenariusz i emocjonująca muzyka.

Premiera: 6.04 o godz. 19. Następne spektakle 7.04 godz. 15, 8.04 godz. 10, 9.04 godz. 10, 10.04 godz. 10

Nowy Teatr w Warszawie

"Elizabeth Costello" | J.M. Coetzee. Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Postać pisarki Elizabeth Costello pojawiła się po raz pierwszy w 1999 roku, kiedy Johna Maxwella Coetzeego zaproszono do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, których tematem była pisarka Elizabeth Costello. Odtąd autor napisał jeszcze kilka utworów, w których pojawiała się ta postać, a jej biografia stopniowo zaczęła się rozrastać. W 2003 roku pisarz poświęcił jej odrębną powieść, którą zatytułował „Elizabeth Costello”.

Costello jest też ulubioną i często także nieplanowaną postacią teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Pojawiała się dotąd w jego pięciu spektaklach: w jednych pod swoim nazwiskiem, w innych głosu użyczały jej inne postaci. Ale jeszcze nigdy reżyser nie poświęcił jej całego spektaklu, choć – jak pokazuje jego dotychczasowy dorobek – domaga się ona jego uwagi i nawiedza go chyba równie często, jak swojego pierwotnego twórcę. 

Obsada: Mariusz Bonaszewski, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Hiroaki Murakami, Maja Ostaszewska, Ewelina Pankowska, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska

Premiera: 11.04 godz. 19. Następne spektakle: 12.04 godz. 19, 14.04 godz. 18, 18.04 godz. 19, 19.04 godz. 19, 20.04 godz. 18, 21.04 godz. 18, 24-26 godz. 19

Teatr Ateneum w Warszawie

"Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyseria: Anna Augustynowicz

Jedną z najsłynniejszych sztuk Witkacego zobaczyć będzie można premierowo w Teatrze Ateneum. Agata Kulesza wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami… Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.

“Matkę” wyreżyserowała Anna Augustynowicz, jedna z najciekawszych i najczęściej nagradzanych polskich reżyserek teatralnych, która od dawna marzyła o pracy z Agatą Kuleszą. 

Obsada: Agata Kulesza, Adam Cywka, Zofia Domalik, Ewa Telega, Janusz Łagodziński, Łukasz Lewandowski

Premiera: 12.04 o godz. 19. Następne spektakle: 13.04 o godz. 19, 14.04 o godz. 19, 18.04 o godz. 19, 19.04 o godz. 19, 20.04 o godz. 17, 21.04 o godz. 17

Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

"Zbombardowani". Tekst: Sarah Kane. Reżyseria: Ewa Platt

Z oddolnej inicjatywy studentów roku dyplomowego aktorstwa powstał spektakl na podstawie "Zbombardowanych" Sarah Kane, który w zaufaniu do tekstu i autorki dramatu przepuszcza przez jego twórców pojęcia wojny, śmierci i zdrowia psychicznego. To historia niepewności, bierności i strachu zasikanej bielizny.  We współpracy z innymi jej utworami, aktorzy i reżyserka przyglądają się kondycji człowieka pisanego przez Kane, płaczącego, spragnionego miłości i śladu nadziei.

Obsada: Kuba Dmochowski, Aleksander Łyś, Natalia Szczypka 

Premiera: 12.04 o godz. 19.30. Następne spektakle: 13.04 o godz. 19.30, 14.04 o godz. 19.30, 16.04 o godz. 19.30, 17.04 o godz. 19.30

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

"Godej do mie". Reżyseria: Robert Talarczyk

Godej do mie” to opowieść o dwójce ludzi, którzy zamknięci w luksusowej przestrzeni penthouse’u z widokiem na dzisiejsze Katowice zmagają się z demonami przeszłości. Intymność tej opowieści podkreśla fakt, że w roli pary, która kocha się i nienawidzi jednocześnie, występuje prawdziwe małżeństwo aktorów Teatru Śląskiego: Agnieszka Radzikowska i Dariusz Chojnacki. Akcja tego unikatowego spektaklu dzieje się w autentycznych przestrzeniach Hotelu Diament Plaza, zaś publiczność wspólnie z Agą i Darkiem ma szansę odbyć niezwykłą podróż po zakamarkach pokoju hotelowego, restauracji i lobby.

Spektakl odbywa się w Hotelu Diament Plaza w Katowicach przy ul. Dworcowej 9-11. Ze względu na unikatową przestrzeń wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona do 30 osób.

Obsada: Agnieszka Radzikowska, Dariusz Chojnacki

Premiera: 5.04 godz. 19. Następne spektakle: 6.04 godz. 19, 7.04. godz. 19.

Opera Bałtycka w Gdańsku

Balet komiczny "Coppélia". Kompozytor: Léo Delibes

Dzieło Delibesa powstało w XIX wieku i od samego początku cieszyło się dużą popularnością. Ówczesna publiczność doceniła nie tylko warstwy muzyczną i choreograficzną, ale również samo libretto, oparte na opowiadaniach E. T. A. Hoffmanna. Za literackim pierwowzorem Coppélia oddawała ówczesną fascynację techniką, ale też spirytyzmem i magnetyzmem. Współczesna wiedza o świecie pozwala nam te wątki traktować z większym dystansem, jednak sama fabuła baletu Delibesa pozostała interesująca.

Akcja Coppélii rozgrywa się w małym miasteczku, które w przygotowywanej przez Operę Bałtycką inscenizacji w warstwie wizualnej przywołuje na myśl obrazy Chagalla.

Premiera: 6.04 o godz. 19. Następne spektakle: 7.04 o godz. 17, 12.04 o godz. 19, 13.04 o godz. 18, 14.04 o godz. 17, 27.04 o godz. 18. 28.04 o godz. 17

Balet komiczny "Coppélia". Zdjęcie: Materiały prasowe

Teatr KTO w Krakowie

"Ewy Błachnio Rzecz Solowa". Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Ewa Błachnio

To spektakl balansujący na granicy stand-upu i teatru – zabawny, choć chwilami rozdzierająco prawdziwy. O życiu – naszym, współczesnym, podporządkowanym social mediom i przymusowi sukcesu. O spełnianiu marzeń i chodzeniu „na skróty”. O miłości i jej poszukiwaniach. Spektakl o byciu kobietą w XXI-wiecznej Polsce.

Premiera 12.04 o godz. 19. Następne spektakle 13.04 godz. 20, 14.04 o godz. 20.

"Ewy Błachnio Rzecz Solowa". Zdjęcie: Robert Grablewski

Teatr Komedia w Warszawie

"Zemsta" Aleksandra Fredry. Reżyseria: Michał Zadara

"Zemsta” reżyserowana przez Michała Zadarę zrywa z podejściem: „szlachetnie, czyli nudno i po literach” albo „radykalnie, czyli napisane raz jeszcze”. To inscenizacja współczesna, w światłach wielkiego miasta. Ale z drugiej strony to również „Zemsta” bez skrótów, grana wierszem zgodnie z zapisem, „nie przepisana” na nowo - i taka, jakiej chciał Fredro: z branymi na poważnie, skomplikowanymi i żywymi postaciami, których śmieszność potęguje często tragizm.

Trwa walka o nieruchomość między Cześnikiem i Rejentem. Obaj są bezlitośni i mają nadzieję, że władza wyleczy ich z potwornej samotności. Sztuka stłamszona przez 150 lat przez poczciwe inscenizacje odradza się w Teatrze Komedia jako bezkompromisowy konflikt o majątek i wpływy. „Zemsta” to sztuka o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasyceniu. W świecie zemsty potencjał przemocy jest zawsze wysoki. I czasami przemoc wybucha z byle jakiego powodu, a w spory angażowane są kolejne pokolenia.

Obsada: Maciej Stuhr, Arkadiusz Brykalski, Bartosz Porczyk, Barbara Wysocka, Filip Lipiecki, Paulina Szostak, Mikołaj Woubishet, Monika Cieciora, Damian Mirga, Robert Ostolski

Premiera 19.04 o godz. 19. Następne spektakle: 20.04 o godz. 19, 21.04 o godz. 16, 25.04 o godz. 19, 26.04 o godz. 19, 27.04 o godz. 15, 27.04 o godz. 19

"Zemsta" Aleksandra Fredry. Reżyseria: Michał Zadara. Zdjęcie: Materiały prasowe

Teatr Rampa w Warszawie

"Wirujący seks. Polskie love story". Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Tadeusz Kabicz

36 lat po premierze filmu Tadeusz Kabicz opowie autorską historię inspirowaną bohaterami, muzyką i klimatem „Dirty dancing”.

Film „Wirujący seks” jest uznawany za najgorzej przetłumaczony tytuł wszech czasów. Do dziś polski tytuł budzi skrajne uczucia, podobnie jak sam film, który mimo początkowej krytyki od 4 dekad rozpala zmysły, prowokuje i wzrusza do łez.

Bohaterowie Mania i Henryk marzą, aby ich wesele było wyjątkowe. Rodzinne przygotowania do ceremonii wywołują przedślubny stres. Hitem imprezy ma być pierwszy taniec młodej pary inspirowany ukochanym filmem panny młodej – Dirty Dancing. Na tanecznej próbie w zastępstwie pojawia się nowy instruktor tańca Patryk, łudząco przypominający Patricka Swayze’go. Spektakl dla widzów od 13 roku życia.

Obsada: Karolina Gwóźdź, Maciej Pawlak, Marek Zawadzki, Dominik Mironiuk, Krzysztof Róg, Anna Mierzwa, Katarzyna Walczak, Marcin Januszkiewicz, Wojciech Kurcjusz, Julian Mere, Konrad Marszałek, Anna Pupek, Justyna Cichomska, Adrianna Dorociak, Przemysław Niedzielski, Dominika Kozak, Agata Ewa Mociak, Jakub Cendrowski, Łukasz Kamiński

Premiera: 19.04 o godz. 19. Następne spektakle: 20.04 o godz. 19, 21.04 o godz. 19, 23.04 o godz. 19,  24.04 o godz. 19, 25.04 o godz. 19

Wrocławski Teatr Współczesny

"Kolejność fal". Tekst: Filip Zawada. Reżyseria i scenografia: Daria Kopiec

Reżyserka przedstawienia, Daria Kopiec, mówi, że tekst Filipa Zawady jest swoistą partyturą, z której wyłania się opowieść o miłości, relacjach i budowaniu bliskości.

Bohaterowie, kobieta i mężczyzna, konfrontują młodzieńcze wyobrażenia i oczekiwania z doświadczeniami wspólnego życia. Dialogi nakreślają krąg refleksji: co z czasem się dzieje z uczuciami? Czy miłość to przypadek czy konieczność?

Kolejność fal to trzecia ze sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Obsada: Zina Kerste, Dominika Probachta, Jolanta Solarz-Szwed, Rafał Cieluch, Tomasz Taranta, Maciej Tomaszewski, Dominika Korzeniecka (muzyka na żywo)

Prapremiera 13.04 o godz. 19. Następne spektakle: 14.04 o godz. 18, 16.04 o godz. 19, 17.04 o godz. 19

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

"Niewolnice z pipidówki". Reżyseria: Krzysztof Babicki

Przewrotna i zabawna opowieść o sile sprawczej kobiet. O afrodyzjaku, jakim jest władza i sile napędowej, jaką jest żądza. A także o korupcji, politycznych ustawkach i rodzinnych powiązaniach.

Grupa kobiet próbuje przeforsować swojego kandydata na wysokie stanowisko w mieście. Niestety, ktoś pomyślał o tym pierwszy i fotel dyrektora banku jest już z góry obsadzony. Zdeterminowane bohaterki spróbują wszelkich środków, by osiągnąć swój cel. Czy im się uda?

Obsada: Dariusz Szymaniak, Piotr Michalski, Elżbieta Mrozińska, Agnieszka Bała, Maciej Wizner, Bogdan Smagacki, Dorota Lulka, Rafał Kowal, Beata Buczek–Żarnecka, Monika Babicka, Szymon Sędrowski, Olga Barbara Długońska, Weronika Nawieśniak, Martyna Matoliniec, Mariusz Żarnecki, Marta Kadłub, Maciej Sykała, Krzysztof Berendt

Premiera: 20.04 o godz. 19. Następne spektakle: 21.04 o godz. 19, 23.04 o godz. 18, 24-27.04 o godz. 19

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

"Wielki Gatsby". Autor: Francis Scott Fitzgerald. Adaptacja, reżyseria: Jakub Roszkowski

Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki

Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda – jedna z najważniejszych powieści XX wieku – na deskach Teatru Słowackiego! Opowieść o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu.

Rezydencja Jaya Gatsby’ego, Dolina Popiołów, Long Island, USA. Lato 1924 roku. Około godziny 20.00. Na podjazd zajeżdżają kolejne eksluzywne limuzyny. Służba wita gości szerokim uśmiechem i szampanem. Ze środka słychać gwar i dźwięki strojącej się jazzowej kapeli. Wszechogarniający, oszałamiający zapach perfum, kwiatów, pożądania i pieniędzy. I te ciągłe pytania: gdzie jest gospodarz?, jak udało mu się sprosić tutaj całą śmietankę Nowego Jorku? I wreszcie: kim tak naprawdę jest Wielki Gatsby? 

Obsada: Karol  Kubasiewicz, Dominik Stroka, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski, Magdalena Osińska / Karolina Kazoń, Grzegorz Łukawski, Wanda Skorny, Zuzanna Skolias-Pakuła (gościnnie), Dominika Feiglewicz

Premiera 20.04 o godz. 19. Następne spektakle: 21.04 o godz. 19, 23.04 o godz. 19, 

Czytaj więcej