Noc Muzeów 2024 w Katowicach. Zobacz to, co na co dzień jest niedostępne dla oka

Noc Muzeów 2024 w Katowicach to idealna okazja, by odwiedzić instytucje kultury i wziąć udział w wydarzeniach specjalnie organizowanych z okazji tej ogólnopolskiej akcji.

 Noc Muzeów 2024 w Katowicach. Zobacz to, co na co dzień jest niedostępne dla oka

Co zobaczyć podczas Nocy Muzeów w Katowicach? Program na tę okazję przygotowało m.in. Muzeum Historii Katowic

Kiedy Noc Muzeów w Katowicach?

W Katowicach, jak w większości miast, Noc Muzeów przypada na sobotę, 18 maja. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie co roku instytucje, galerie i muzea otwierają się dla zwiedzających w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów, tak, by umożliwić mieszkańcom udział w wydarzeniu w innych miastach.

Planujesz Noc Muzeów spędzić w innym mieście? Zobacz też:

Noc Muzeów 2024 w Katowicach

Tradycyjnie wstęp do wszystkich placówek w Katowicach będzie bezpłatny albo w promocyjnych cenach. Większość placówek będzie czynna do późnych godzinnych wieczornych (23:00-24:00). Na niektóre wydarzenia mogą obowiązywać wcześniejsze zapisy i rezerwacje, dlatego warto szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych instytucji i w mediach społecznościowych.

Co przygotowały z okazji Nocy Muzeów instytucje w Katowicach? Wybraliśmy kilka interesujących wydarzeń, które zaplanowano na 18 maja.

Noc w Muzeum Śląskim z nauką i nie tylko

W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać wszystkie wystawy, wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję, zajrzeć tam, gdzie na co dzień nie można wejść, a także poznać pracowników Muzeum Śląskiego. Zaplanowano też spotkania z kuratorami wystaw, koncert, spotkanie z neandertalczykiem, warsztaty i zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw i wiele innych wydarzeń. Szczegółowy program warto sprawdzić na stronie Muzeum Śląskiego. 

Muzeum Historii Katowic - "Tworzymy naSTRÓJ"

W Muzeum Historii Katowic będzie można zwiedzić wystawy:„W kamienicy mieszczańskiej” (na ekspozycji dodatkowo prezentacja wybranych przedmiotów ze zbiorów katowickiej porcelany zgromadzonych przez Muzeum Historii Katowic), a także wystawę „Tworzymy naSTRÓJ. Chłopski gust, pańska moda, folk-fashion”. W programie także m.in. warsztaty dla rodzin „Odbij wzory, twórz kreacje!”. Harmonogram wszystkich wydarzeń organizowanych przez Muzeum Historii Katowic dostępny jest na stronie internetowej. 

Zwiedzanie Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego

Z okazji Nocy Muzeów będzie można zobaczyć wnętrza gmachu Sejmu Śląskiego. Zwiedzanie będzie odbywało się z przewodnikiem w godz. 18:00-24:00. To niezwykła okazja, bo zobaczyć Salę Sejmu, westybul, Salę Marmurową, skarbiec, windę paciorkową czy tunel ewakuacyjny. Na gości będzie czekać też wystawa o historii budynku, fotobudka, faceboard, kącik dla dzieci, a także projekcja krótkiego filmu o Powstaniach Śląskich.

Moc atrakcji w Fabryce Porcelany 

Jak co roku, Noc Muzeów odbędzie się także w Fabryce Porcelany. W pofabrycznej przestrzeni wciąż można poczuć ducha epoki przemysłowej i nasycenie historią produkcji porcelany sprzed ponad wieku. Wśród atrakcji m.in. zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem (zobaczyć będzie można także te miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających), prezentacja filmu przedstawiającego proces produkcji porcelany, ekspozycja ocalonych od zniszczenia cennych artefaktów architektury przemysłowej.

Gra terenowa w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

W Noc Muzeów warto zajrzeć do Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. Zaplanowano tu grę terenową, która rozgrywać będzie się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Uczestnicy poznają ciekawostki dotyczące budynku oraz dziejów architektury XX wieku na Śląsku.

Czytaj więcej