Są proste, funkcjonalne, przyjazne człowiekowi i środowisku i po prostu ładne. Surowy klimat panujący na północy Europy, skąd wywodzi się styl skandynawski, wymusza przemyślane i praktyczne rozwiązania architektoniczne.
Najwyraźniej w czasach, gdy w budownictwie coraz bardziej liczą się energooszczędność, ergonomia i ekonomia, Polacy uznali, że to, co sprawdziło się w Danii, Szwecji czy Norwegii, zda egzamin także w naszych warunkach. Tym bardziej, że szwedzka filozofia dobrego życia "hygge" współgra z modą na minimalizm i ekologię. Rozsądne korzystanie z zasobów jest dziś w dobrym tonie. Podobnie jak prosty i funkcjonalny dom w skandynawskim stylu.
Dom w stylu skandynawskim. Projekt: Pracownia KLAR - Václav Kocián i Zdeněk Liška, fot. Václav Novák/agencja Linka
Jak wygląda dom w stylu skandynawskim?
Przede wszystkim nie jest ostentacyjny, lecz harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Zwykle utrzymany jest w chłodnej tonacji - biel tynku, szarość naturalnego kamienia, stali lub betonu, do tego elementy drewna lub cegły. Priorytetem jest funkcjonalność i energooszczędność, dlatego bryła domu jest zwarta i prosta, przykryta dwuspadowym dachem - bez zbędnych komplikacji i nadmiernych zdobień.
Dominują wariacje na temat tzw. nowoczesnej stodoły. Urozmaiceniem bryły budynku bywają proste pergole lub trejaże - zwykle jako osłona tarasu, który stanowi integralną część domu - przedłużenie salonu. Duże okna w miarę możliwości wychodzą na południe lub południowy zachód, aby zapewnić optymalne doświetlenie i w pewnym stopniu dogrzewanie wnętrza.
Dom w stylu skandynawskim. Projekt: Atelier SAD - Adam Jirkal i Tomáš Kubák. Zdjęcie: BoysPlayNice/agencja Linka
Ekologiczne rozwiązania
Tradycyjne skandynawskie domy budowane były z naturalnych materiałów, takich jak drewno, cegła i kamień, dziś popularne są technologie szkieletowe, które zapewniają dobrą izolację termiczną. Wykorzystuje się też nowoczesne materiały, takie jak np. kompozyty imitujące naturalne drewno, które dzięki większej odporności na korozję biologiczną zapewniają większą trwałość.
W projektach domów w stylu skandynawskim kładzie się nacisk na ekologię i oszczędność energii, zwykle więc wyposażone są w instalacje podnoszące ich efektywność energetyczną, takie jak panele słoneczne, pompy ciepła czy rekuperacja.
Dom w stylu skandynawskim. Projekt: ORA - Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser. Zdjęcie: BoysPlayNice/agencja Linka
Hygge w architekturze
To jednak, czym najbardziej domy w stylu scandi ujmują, to że są zaprojektowane na ludzką miarę - bez przesady i nie na wyrost, zawsze z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb mieszkańców. W dodatku harmonijnie łączą tradycję z nowoczesnością, co daje poczucie stabilności, bezpieczeństwa i zakorzenienia, a jednocześnie pozwala w pełni wykorzystać wszelkie udogodnienia, jakie zapewniają nowoczesne technologie.
Dom w stylu skandynawskim. Projekt: ORA - Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser. Zdjęcie: BoysPlayNice/agencja Linka
Jednym z kluczowych elementów stylu skandynawskiego jest przemyślany układ funkcjonalny pomieszczeń. Serce domu stanowi zwykle stół, przy którym mogą zasiąść wszyscy domownicy. Jadalnia, kuchnia i otwarty na ogród salon tworzą otwartą przestrzeń dzienną, gdzie członkowie rodziny mogą wspólnie spędzać czas, razem gotować, jeść, wypoczywać. Otwarty plan sprzyja swobodnemu przepływowi światła i powietrza, a proste umeblowanie bazujące na naturalnych materiałach, jak drewno czy len, nadaje wnętrzu ciepły i przyjazny klimat. Prywatne pokoje domowników - sypialnie i gabinety - by zapewnić każdemu potrzebną intymność, są wyraźnie oddzielone od przestrzeni wspólnej i często mieszczą się na poddaszu.
Dom w stylu skandynawskim "Hytta". Projekt: Adam Hofman i Dominik Ilichman. Zdjęcie: Julius Filip/Studio Flusser/agencja Linka
Prostota i funkcjonalność w domu w stylu skandynawskim idą w parze z troską o środowisko i komfort życia mieszkańców. Ergonomiczne rozwiązania sprzyjają codziennemu funkcjonowaniu i relaksowi - zgodnie z filozofią hygge, która upatruje szczęścia w harmonii z naturą i samym sobą oraz celebrowaniu drobnych, codziennych przyjemności. Jak poranna kawa przy kuchennym stole lub na tarasie.
Więcej o stylu skandynawskim, jego historii, a także o urokach i kulturze Skandynawii:
- Historia stylu skandynawskiego. Wielkie nazwiska, innowacyjne techniki i kultowe meble
- Pochwała prostoty i wygody. Wszystko, co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim
- Łazienki w stylu skandynawskim. Pomysły na aranżację stylowych i przytulnych wnętrz
- Dlaczego kuchnie skandynawskie nie mają wiszących szafek (i twoja też nie powinna)
- Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?
- Loft w Nowym Yorku w stylu skandynawskim
- 9 prawdziwych skandynawskich wnętrz, które warto obserwować
- Styl hygge - 5 ważnych zasad, aby zaprosić hygge do swojego domu
- Lagom, czyli szwedzkie „w sam raz”. Jak żyć i mieszkać w stylu lagom?
- Fika. Czas na kawę i kanelbullar! Ciekawostki o szwedzkiej kulturze kawowej
- Skandynawskie seriale kryminalne. 5 tytułów, od których trudno się oderwać
- 6 nowych miejsc w Kopenhadze, które po prostu musisz odwiedzić
- Co robić w Sztokholmie? Przewodnik po wyjątkowych hotelach, restauracjach, butikach i galeriach
- Co zobaczyć w Szwecji? 11 wyjątkowych miejsc z listy „must see”