6 nowych miejsc w Kopenhadze, które po prostu musisz odwiedzić

Niepowtarzalna atmosfera stolicy Danii zachęca do tworzenia, inspirując złotym światłem bijącym z pięknych, minimalistycznych wnętrz budynków. Przechadzając się ulicami, napotyka się niezliczoną ilość designerskich sklepów, które swoimi wystawami zdobią elewacje kamienic. Oto 6 nowych miejsc w Kopenhadze, które ekscytują mieszkańców i turystów. 

Autor Weronika Pogorzelska

Zdjęcia Materiały prasowe/Weronika Pogorzelska
6 nowych miejsc w Kopenhadze, które po prostu musisz odwiedzić

Kopenhaga to mekka każdego miłośnika designu. Atmosfera tego miasta zachęca do tworzenia. Zdjęcie: Getty Images

Kopenhaga stała się jednym z najbardziej pożądanych kierunków, zwłaszcza dla osób zainteresowanych wszelkimi formami designu. To miasto, w którym estetyka stanowi podstawę codziennego życia jej mieszkańców. To także miejsce dla tych, którzy szukają możliwość rozwoju w branży kreatywnej.

Yonobi

Zdjęcie: Materiały prasowe/ Yonob

Są takie miejsca, gdzie wystarczy wejść, by w duszy zapanował spokój i poczucie harmonii. Studio ceramiki Yonobi znajdujące się w samym centrum Kopenhagi idealnie wpisuje się w ten klimat. Charakter wnętrza kreują jasne ściany, meble wykonane z naturalnych materiałów oraz ogromne okna przez które wpada mnóstwo światła dziennego. Pracownia jest niezwykle estetyczna i ciepła. Na co dzień odbywają się tu warsztaty rzeźbienia w glinie i garncarstwa. Zajęcia prowadzone są zarówno w języku duńskim jak i angielskim, a ich poziom dostosowany jest do umiejętności uczestników.

Zdjęcie: Materiały prasowe/ Yonobi

Yonobi prowadzi również sprzedaż unikatowych, ceramicznych przedmiotów tworzonych przez lokalnych artystów. Mogą stać się one niezwykle cenną pamiątką z Kopenhagi. Nabywając rękodzieło w studiu, stajemy się właścicielami rzeczy, które posiadają duszę tego miejsca i miasta. Od listopada w dolnej części studia funkcjonuje kawiarnia. Można w niej usiąść na dłużej, rozpieszczając wszystkie zmysły pięknem przestrzeni Yonobi. Bez względu na cel wizyty, na pewno opuścimy to miejsce z uśmiechem na twarzy i wewnętrznym spokojem.

SUPeR

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska 

Ważną częścią duńskiej kultury jest pojęcie "hygge", czyli nastrój spokoju i przytulności. Nieodłączoną częścią kreowania go, jest oddanie się dobrej lekturze w zaciszu własnego domu. Po najciekawsze książki, warto zajrzeć do Super. Wszystkie pozycje, które znajdziemy w katalogu tej księgarni są wydane w języku angielskim. Choć to miejsce na mapie Kopenhagi funkcjonuje dopiero od lipca tego roku, już zdążyło już na dobre zaistnieć w sercach miłośników dobrej literatury. 

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska 

Do wizyty zachęca nie tylko możliwość odkrycia nowości książkowych, lecz także ciekawe, eklektyczne wnętrze, którego nasycone barwy i zaskakujące dekoracje pobudzają wyobraźnię. Poza szerokim asortymentem książek młodych, mniej znanych autorów, SUPER zachęca do odwiedzin licznymi wydarzeniami, które przyciągają szerokie grono zainteresowanych. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy były to: warsztaty pisarskie, spotkania z autorami, a nawet w zajęcia nauki szydełkowania czy drukowania za pomocą klocków LEGO.

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska 

Jednym z ciekawszych organizowanych wydarzeń są "open microphone" podczas, których każdy może publicznie przedstawić swoje dzieła literackie. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest otwartość na kreatywność. Działalność Super zachęca każdego do dzielenia się swoimi projektami pisarskimi, promując odwagę w tworzeniu. Hasłem, które widnieje na stronie internetowej Super jest "buntujemy się", co doskonale opisuje to miejsce. 

New Mags

Zdjęcie: Materiały prasowe/ New Mags

W mieście tak urokliwym jak Kopenhaga, nie trudno odnaleźć źródło inspiracji, lecz jeśli podczas wizyty poczujemy nagle niedosyt piękna, idealnym miejscem będzie sklep New Mags. W tym przestronnym, ciepłym wnętrzu zaprojektowanym przez Norm Architects, znajdziemy ogromną ilość magazynów i książek o przeróżnej tematyce: od sztuki, designu po kulinariów. 

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska

Przekraczając próg New Mags, znajdziemy się we wnętrzu o stonowanych barwach, wypełnionym unikalnymi pozycjami stanowiącymi nieskończone źródło inspiracji. New Mags swoim wystrojem idealnie wpisuje się w charakter miasta. Panuje tu harmonia i minimalistyczny wystrój, ściany wykończone naturalnym drewnem dębowym. Uwagę przykuwa rzeźba o organicznym kształcie autorstwa duńskiej artystki Josefine Widning. Działalność sklepu została doceniona w książce autorstwa Elizabeth Stamp pod tytułem "150 Bookstores You Need to Visit Before you Die" (150 księgarni, które musisz odwiedzić przed śmiercią). Co potwierdza, że podczas wizyty w Kopenhadze, odwiedzenie New Mags jest obowiązkowe dla każdego interesującego się designem.

Brigade

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska

Popularnym zjawiskiem w Kopenhadze są lokale o połączonych funkcjach usługowych. Należy do nich galeria sztuki współczesnej o nazwie Brigade, która jest jednocześnie kawiarnią, gdzie od 8 rano możemy napić się kawy w otoczeniu dzieł artystów. Wykończenie naturalnymi materiałami oraz ciepła barwa oświetlenia wnętrza, sprawiają, że to miejsce cechuje się niezwykłą przytulnością i emanuje spokojem. Ściany ozdobione są licznymi magazynami i ciekawymi pozycjami książkowymi, a swoim zapachem kuszą pachnące cynamonem wypieki. 

Zdjęcie: Materiały prasowe/ Brigade

Działalność galerii promuje międzynarodową sztukę współczesną, dąży do nawiązywania dialogu, a także do wymiany kreatywnych pomysłów za pośrednictwem różnych mediów. Brigade skupia się na dawaniu artystom wolności do eksperymentowania, dlatego też każda nowa wystawa różni się od poprzednich. Dzięki tej różnorodności, można zapoznać się z twórczością niszowych artystów. 

April

Zdjęcie: Materiały prasowe/ April

Podczas pobytu w duńskiej stolicy łatwo o dobrą filiżankę kawy. Lecz niewiele kawiarni, tak dba o jakość, jak April. Od momentu wejścia do lokalu, nie można nie zauważyć pasji pracujących tu baristów oraz nie docenić ich wieloletniego doświadczenia. Kawiarnię cechuje minimalizm -  zarówno pod względem dekoracji jak i menu. April oferuje najwyższej klasy ziarna, zarówno pod metody alternatywnego parzenia, jaki i klasycznego espresso. Dzięki szerokiej wiedzy baristów, możemy popijając kawę, dowiedzieć się wiele na jej temat. To idealne miejsca zarówno dla entuzjastów, którzy odnajdą tutaj element zaskoczenia, jak i nowicjuszy, którym pracownicy chętnie wytłumaczą na czym polega magia tego wyjątkowego napoju.

Zdjęcie: Materiały prasowe/ April

Wystrój kawiarni pozwala w pełni skupić się na doznaniach smakowych. Meble, dekoracje i oświetlenie stają się tutaj scenografią dla kawowego spektaklu. Stanowisko baristów znajduje się w samym centrum lokalu. To jasny komunikat -  co jest we wnętrzu April najważniejsze. Nawet grafika firmowych paczek ziaren stanowi element dekoratorski. Warto wyjść stąd z pudełkiem ziaren do samodzielnego zaparzenia. Dzięki czemu wspomnienie aromatu tej niezwykłej kawy stanie się rzeczywistością, a opakowanie ozdobi kuchenną półkę każdego domu. 

Jerome Vintage

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska

Kopenhaski styl mody ulicznej w dużej części opiera się na odzieży vintage - tutejszy rynek ubrań second-hand stanowi nieodłączną część kultury miasta. Jednym z popularniejszych miejsc, gdzie można znaleźć unikatowe fasony i modowe perełki, jest butik Jerome Vintage, zlokalizowany w rosnącej na popularności dzielnicy o nazwie Vesterbro. Starannie dobrane oświetlenie i surowe wykończenie ścian stanowią tło dla ułożonych kolorystycznie ubrań, które natychmiast zwracają na siebie uwagę. Butik imponuje wysokimi sufitami i swobodnością przestrzeni. Na wieszkach znajdziemy zadbane ubrania z ubiegłych sezonów projektów domów mody jak Celine, Hermes, Dior czy Loewe.

Zdjęcie: Weronika Pogorzelska

Poszukiwacze mniej prestiżowych marek, w tym samym lokalu, znajdą coś dla siebie. Funkcjonuje tu także siostrzana działalność - Rosy Vintage, charakteryzująca się stanowczo niższymi cenami oraz prostszymi formami. Zakupy w Jerome to absolutnie luksusowe doświadczenie, podczas którego nietrudno ulec modowej pokusie. Unikamy jednocześnie przyczyniania się do rozwoju fast fashion i inwestujemy pieniądze w niepowtarzalny element garderoby.


Czytaj więcej