Co zobaczyć w Szwecji? 11 wyjątkowych miejsc z listy „must see”

Szwecja to idealne połączenie historii i nowoczesności. Zobaczymy tu miejsca o długoletniej historii, które trzeba zobaczyć, ale też zupełnie nowe atrakcje, które dostarczają kolejnych powodów, by odwiedzić Szwecję w 2024 roku.

Co zobaczyć w Szwecji? 11 wyjątkowych miejsc z listy „must see”

Co zobaczyć w Szwecji? Proponujemy kilka miejsc, które warto odwiedzić. Zdjęcie: Getty Images

- Odkryj kraj, gdzie natura zawsze jest obecna. W naszych miastach, w naszych innowacjach i w naszych umysłach. Nasza przyroda wpływa na to, co jemy, gdzie mieszkamy i jak żyjemy. Witaj w miejscu o odmiennym charakterze. Witaj w Szwecji! - tymi słowami Szwedzi witają na swojej oficjalnej stronie internetowej każdego, kto planuje podróż do ich magicznego kraju. 

Co zatem zobaczyć w Szwecji, by nasycić się różnorodnością tutejszych krajobrazów, zachwycić się architekturą i poznać najważniejsze punkty na mapie kulturalnej i historycznej tego kraju? Oto 11 miejsc z listy "must see".

Stolica Szwecji w tym zestawieniu pojawia się najczęściej, dlatego warto też poznać adresy wyjątkowych hoteli, restauracji, butików i galerii w Sztokholmie.  Warto też wiedzieć, że Sztokholm pojawił się w pierwszej 5. rankingu miast idealnych na krótki wypad city break.

Szwedzka Laponia

Szwedzka Laponia to najbardziej wysunięta na północ prowincja historyczna Szwecji, od zachodu granicząca z Norwegią, od północnego wschodu z Finlandią, od wschodu z Norrbotten i Västerbotten oraz od południa z Ångermanland i Jämtland. Jest znana z dziewiczej przyrody i malowniczych krajobrazów. Można tu spotkać renifery i niedźwiedzie.

To popularny cel turystyczny, przyciągający miłośników przyrody, narciarzy, wędkarzy, wspinaczy oraz poszukiwaczy zorzy polarnej. Znajdują się tu liczne ośrodki narciarskie, szlaki turystyczne, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Najpopularniejszy jest Park Narodowy Abisko, który słynie z doskonałych warunków do obserwacji zorzy polarnej.

Zdjęcie: Getty Images

Muzeum Świata Volvo 

Nowy świat Volvo Cars i Volvo Group skupi się na interaktywnych wystawach i rozrywkowych wydarzeniach. Znajdujące się w okrągłym, pięciopiętrowym budynku obok parku rozrywki Liseberg, Muzeum Świata Volvo zastąpi dawne Muzeum Volvo i ma stać się żywym miejscem spotkań i nowym punktem orientacyjnym w Göteborgu. Już wiemy, że otwarcie planowane jest na 14 kwietnia. To wydarzenie, na które czekają nie tylko miłośnicy motoryzacji. Na profilu muzeum już można podejrzeć, jak obiekt prezentuje się od środka. 

Przy okazji pobytu w Göteborgu, warto odwiedzić Alingsås - stolicę szwedzkiej fiki, oddaloną od Göteborgu o 45 km. Tu zanurzycie się w szwedzkiej lokalności i poznacie bogatą historię kultury kawowej tego kraju.

Pałac Królewski w Sztokholmie

W Sztokholmie znajduje się największy pod względem powierzchni pałac królewski w Europie. Znajduje się na wyspie Stadsholmen. Pałac jest rezydencją królewską, ale pełni także funkcje administracyjne i reprezentacyjne, odbywają się tu oficjalne ceremonie państwowe.

Słynie z bogato zdobionych wnętrz, w których można podziwiać zbiory sztuki, meble, gobeliny i inne przedmioty związane z historią Szwecji i rodziną królewską. Pałac Królewski otoczony jest pięknymi ogrodami, które są dostępne dla zwiedzających.

Zdjęcie: Getty Images

Muzeum Gustavianum, Uppsala

Miłośnicy historii powinni zaplanować wizytę w Uppsali tego lata. Po ponad czterech latach remontu, najstarszy zachowany budynek Uniwersytetu w Uppsali zostanie ponownie otwarty w czerwcu. Gustavianum to muzeum i skarbnica, która prezentuje wszystko, począwszy od mumii i hełmów wikingów. Hitem jest tu własny termometr Celsjusza. Anders Celsius, wynalazca skali temperatury, był szwedzkim astronomem i fizykiem.

Zdjęcie: Materiały prasowe, www.uu.se

Szwedzkie Muzeum Kolejowe, Gävle

Po niemal siedmiu latach remontu Szwedzkie Muzeum Kolejowe (Järnvägsmuseet) otworzy się wiosną tego roku. Będzie można tu podziwiać kolekcję 300 doskonale zachowanych pojazdów, w tym najstarszą na świecie, działającą lokomotywę - Księcia Augusta. Szwedzkie muzeum posiada jedną z najbardziej unikalnych w skali światowej kolekcji lokomotyw i wagonów kolejowych. Można tu też udać się w podróż jednym z historycznych pociągów. 

Zdjęcie: Materiały prasowe, www.jarnvagsmuseet.se

ArkDes, Sztokholm

ArkDes Narodowe Centrum Architektury i Designu w Szwecji przeszło roczną rekonstrukcję, której celem było totalne odświeżenie tożsamości muzeum, by w efekcie zaoferować zwiedzającym zupełnie nowe doświadczenia. - W czerwcu 2024 roku Narodowe Centrum Architektury i Designu wkracza w nowy rozdział jako przestrzeń publiczna, otwarta platforma i ciągle ewoluujący projekt w samym sercu Sztokholmu - czytamy na stronie muzeum. 

Otwarcie ArkDes w tej nowej odsłonie ma uatrakcyjnić prezentacja dotychczas skrywanego, kulturalnego skarbu muzeum. A coroczna wystawa domków z piernika, która musiała zostać odwołana w poprzednim sezonie, pod koniec tego roku ma powrócić w jeszcze lepszym wydaniu& niż kiedykolwiek wcześniej. 

Nobel Prize Museum

Muzeum Nobla to ważna atrakcja w Sztokholmie, która przyciąga turystów z całego świata. Muzeum prezentuje interaktywne wystawy, prezentacje multimedialne, relikty związane z laureatami oraz informacje na temat życia i pracy Alfreda Nobla, twórcy Nagrody Nobla. To miejsce, w którym można eksplorować inspirujące historie ludzi, którzy dokonali wybitnych osiągnięć na rzecz ludzkości i przyczynili się do postępu w różnych dziedzinach. 

Vasa Museum

Na liście "must see" nie mogło też zabraknąć Muzeum Vasa (Vasamuseet), które znajduje się w Sztokholmie. To jedno z najbardziej popularnych muzeów w kraju, które prezentuje unikalny zabytek - statek Vasa. 

Statek Vasa został zbudowany na początku XVII wieku i był przeznaczony do służby w szwedzkiej flocie wojennej. Jednak już podczas swojego dziewiczego rejsu w 1628 roku, statek zatonął na dnie portu w Sztokholmie. Po ponad 300 latach statek został wydobyty w 1961 roku i poddany procesowi konserwacji. Muzeum Vasa zostało specjalnie zbudowane, aby eksponować i chronić ten zabytek. Wnętrze muzeum prezentuje zachowane elementy statku oraz wiele artefaktów związanych z jego historią. Stało się jednym z najbardziej fascynujących miejsc do odwiedzania w Sztokholmie. 

Opera Królewska w Sztokholmie

Kungliga Operan (Opera Królewska) to największa i najbardziej znana opera w Szwecji. Ma długą historię sięgającą XVIII wieku, prezentuje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne produkcje operowe oraz baletowe.

Obecny budynek opery prezentuj styl neorenesansowy, jego budowa została ukończona w 1898 roku. Jest to imponujący obiekt w pobliżu Zatoki Sztokholmskiej, który stał się istotnym elementem panoramy miasta. Opera Królewska w Sztokholmie to nie tylko instytucja kulturalna, ale także ważny symbol szwedzkiej tradycji operowej i baletowej oraz duma narodowa.

IKEA Museum

Muzeum IKEA to instytucja kulturalna poświęcona historii i dziedzictwu marki IKEA. Znajduje się w Älmhult, w Szwecji, gdzie powstał pierwszy sklep IKEA.

Muzeum oferuje interaktywne wystawy, prezentacje multimedialne i eksponaty związane z historią marki, opowiada historię założyciela IKEA - Ingvara Kamprada oraz szczegółowo przedstawia rozwój meblarstwa szwedzkiego. Zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o filozofii projektowania IKEA, jej wpływie na przemysł meblarski oraz o globalnym rozwoju marki.

Muzeum IKEA stanowi fascynującą podróż przez historię szwedzkiego designu i jednocześnie jest ważnym miejscem kultury i edukacji dla miłośników designu z całego świata.

Zdjęcie: Materiały prasowe: www.ikeamuseum.com

Abba Museum

Muzeum ABBA to doskonałe miejsce dla fanów muzyki pop i miłośników legendarnego szwedzkiego zespołu. Znajduje się w Sztokholmie, w dzielnicy Djurgården, która jest popularnym obszarem turystycznym z wieloma innymi atrakcjami, takimi jak Skansen, wspomniane wyżej Vasa Museum czy Gröna Lund.

Zobaczymy tu interaktywne wystawy, prezentacje multimedialne, rekwizyty, stroje oraz inne eksponaty związane z historią i muzyką zespołu ABBA. Zwiedzający mają okazję poznać historię tej muzycznej grupy, posłuchać ich przebojów, a nawet wystąpić na scenie przy figurach członków zespołu.

Najnowszą atrakcją muzeum jest "Arrival The Experience", wirtualna przejażdżka helikopterem z muzeum ABBA na wyspę Viggsö w sztokholmskim archipelagu, gdzie powstawały największe przeboje zespołu.


Czytaj więcej