Co robić w weekend w Warszawie?
Spędzając ten weekend w Warszawie, nie sposób się nudzić. Jeśli interesują cię kwietniowe premiery teatralne, koniecznie zajrzyj na naszą listę. A jeśli preferujesz srebrny ekran, mamy dla ciebie zestawienie ciekawych premier kinowych. Domatorzy również nie będą narzekać – zobacz, co warto obejrzeć na Netfliksie w kwietniu.
Dla szukających oryginalnych sposobów na spędzenie weekendu w Warszawie polecamy naszą subiektywną listę, na której znalazły się wystawy, koncerty, spacery, projekcje filmowe itp.
Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych
- Kiedy: piątek, sobota, niedziela
- Gdzie: kino Atlantic, Amondo, Elektronik, Iluzjon, Kinokawiarnia Stacja Falenica, Kino na Boku, Kinoteka, Kultura, Luna, Muranów, Praha, Świt, U-Jazdowski, Wisła
W dniach 19-25 kwietnia odbędzie się czwarta edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych. W każdym kinie biorącym udział w wydarzeniu zaplanowano szereg wydarzeń – pokazy, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery, a nawet potańcówkę! Szczegółowy program dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Tegoroczną edycję rozpocznie wyjątkowy seans „Wilczycy” (1983) Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej.
Wystawa „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”
- Kiedy: piątek (12-20), sobota (11-20), niedziela (11-18)
- Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Wybrzeże Kościuszkowskie 22
To ostatnia wystawa w Muzeum nad Wisłą przed planowanym na 25 października przeniesieniem muzeum do nowej siedziby. Na wystawie zobaczymy blisko 90 prac słynnej ukraińskiej artystki, głównie z lat 80. i 90. XX w. W niedzielę o godzinie 14:00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie.
Wystawa „Matejko nieznany”
- Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 10 – 17
- Gdzie: Zamek Królewski w Warszawie
Od 5 marca do 26 maja na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć wyjątkową wystawę prac Jana Matejki – obrazów olejnych, akwareli i rysunków. Większość prezentowanych na ekspozycji obiektów pochodzi ze zbiorów prywatnych, najczęściej niewystawianych publicznie.
Wystawa „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”
- Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 12 – 20
- Gdzie: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Wystawa prezentuje pond 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa Zbyszka Siemaszki. Oprócz zdjęć z lat 50. i 60. zobaczymy również archiwalne okładki magazynu „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki.
Wystawa "Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii"
- Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 12 – 20
- Gdzie: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Do 19 maja w Zachęcie można oglądać dorobek twórczy cenionego artysty-ceramika, Henryka Luli. Na ekspozycję składa się ponad 100 obiektów ceramicznych, w tym słynne kafle renesansowego pieca w Dworze Artusa, które artysta zrekonstruował z największą starannością.
Festiwal Hanami 2024
- Kiedy: sobota, 10-17
- Gdzie: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ul. Prawdziwka 2
- Link do wydarzenia na Facebooku
Plenerowy festiwal kultury japońskiej łączy elementy pikniku, konwentu, festiwalu i targów. W tym roku odbędzie się w pięknej scenerii Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie jako część Miesiąca Japońskiego. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym to również doskonała okazja, by przespacerować się wśród kwitnących sakur (wiśni) i magnolii.
Targ Śniadaniowy
- Kiedy: sobota 9-16, niedziela 10-17
- Gdzie: Żoliborz, al. Wojska Polskiego, róg ul. Śmiałej (sobota); Mokotów, Skwer AK Granat (niedziela)
- Link do wydarzenia na Facebooku - Targ na Żoliborzu oraz Targ na Mokotowie
W zeszłym tygodniu oficjalnie rozpoczął się sezon Targu Śniadaniowego na Żoliborzu i Mokotowie. To doskonała okazja, by spróbować lokalnej kuchni, ale również pysznych specjałów z różnych zakątków świata.
Spacer z przewodnikiem po Nowej Pradze
- Kiedy: niedziela, 12-15
- Gdzie: zbiórka pod Dyrekcją PKP, ul. Targowa 74
- Link do wydarzenia na Facebooku
Podczas 3-godzinnego spaceru po ulicach i zakamarkach Nowej Pragi poznamy fascynującą historię tej części miasta. Dowiemy się m.in. która ulica pojawiła się w takich kultowych filmach jak „Dziewczęta z Nowolipek” czy „Pianista” oraz gdzie do lat 70. XX wieku można było kupić na Pradze ptaki śpiewające. Koszt: 20 zł.
Spacer z przewodnikiem – Ochota i jej modernizm
- Kiedy: niedziela, 15-17:30
- Gdzie: zbiórka ul. Spiska 16
- Link do wydarzenia na Facebooku
Podczas spaceru zapoznamy się z modernistycznym budownictwem mieszkaniowym i publicznym zachodniej strony ul. Grójeckiej. Dowiemy się też więcej o historii Ochoty, która wcale nie jest taka cukierkowa, jak często się uważa.