Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta. My już byliśmy!

Tej jesieni w Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa. Wystawa jest pierwszym w Polsce pokazem prac Picassa wypożyczonych z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze. Wystawa w Muzeum Narodowym zorganizowana jest z okazji 50. rocznicy śmierci malarza oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Wystawa Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta. My już byliśmy!

Pablo Picasso w pracowni, zdjęcie z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zdjęcie: Dominika Merek

Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie?

Wystawa została podzielona na cztery części: Ideał piękna, Mity, Ceramika i Polska opowieść. Prace wypożyczone z Hiszpanii uzupełnione są pracami artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa rozpoczyna się od prac poświęconych poglądom Picassa na temat prawdziwego piękna. Znajdują się tu prace Picassa z okresu dwudziestolecia. Kobiece akty są tu masywne. Podziwiamy także podobizny Francois Gilot, muzy Picassa w okresie powojennym.

Portret kobiety w kapeluszu Pablo Picasso

Portret kobiety w kapeluszu, Pablo Picasso, wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zdjęcie: Dominika Merek

Część wystawy poświęcona mitologii prezentuje głównie sceny z bykami. Zobaczymy też Minotaura, Fauna i Centaura Picassa w wersji żeńskiej.

Po wojnie Picasso lato spędzał na południu Francji. Tam uprawiał garncarstwo, produkował i ozdabiał półmiski i wazy. Talerze, które zobaczymy na wystawie są unikatowe - powstały tylko w jednym egzemplarzu.

Face in Oval Picasso

Półmisek "Face in Oval", Pablo Picasso, wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zdjęcie: Dominika Merek

W sierpniu 1948 roku Picasso odwiedził Muzeum Narodowe w Warszawie. Zafascynowany litografią stworzył swój najdłuższy cykl graficzny "Kobieta w fotelu". Widzimy tu ponownie Francois Gilot, tym razem w nowotarskim kożuszku. Widzimy, jak liczne przekształcenia redefiniują pojęcie klasycznego piękna.

Do kiedy wystawa Picasso w Muzeum Narodowym?

Wystawę Picasso można zwiedzać od 12 października 2023. Podróż przez fascynujący świat twórczości artysty odbyć można będzie do 14 stycznia 2024.

Po wizycie na wystawie Pablo Picasso warto wybrać się na Cytadelę Warszawską do Muzeum Historii Polski czy Muzeum Wojska Polskiego.

Portret Jacqueline Pablo Picasso

Portret Jacqueline, Pablo Picasso, zdjęcie znajduje się w Muzeum Picassa w Barcelonie. Zdjęcie: Dominika Merek


Czytaj więcej