Święty Graal wśród roślin. Ten rzadki filodendron kosztuje nawet 63 tysiące złotych

Jest tak rzadki, że określa się go mianem „świętego Graala” wśród roślin kolekcjonerskich. Można go spotkać czasem na aukcjach, gdzie potrafi osiągnąć niebotyczne jak na roślinę ceny. Mimo to kolekcjonerzy są w stanie zapłacić każde pieniądze, byle tylko go mieć. Oto philodendron spiritus-sancti.

Philodendron spiritus-sancti w naturalnym środowisku. Zdjęcie: Getty Images

Rośliny kolekcjonerskie

Rośliny kolekcjonerskie, czyli rzadkie gatunki i nietypowe odmiany popularnych roślin cieszą się ogromną popularnością kolekcjonerów i miłośników roślin.

Niektóre odmiany z wariegacjami lub z liśćmi o oryginalnym kształcie lub fakturze mogą być trudne do kupienia w zwykłych marketach lub sklepach ogrodniczych. Jeśli szukamy roślin kolekcjonerskich najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu z roślinami lub poszukać danej odmiany w sklepach online. Do najpopularniejszych roślin kolekcjonerskich należą odmiany popularnych gatunków, np. monstery czy aglaonemy.

alocasia

Alocasia z wariegacją. Zdjęcie: Pexels / Yufan Jiang

Są jednak rośliny tak rzadkie, że można ich szukać ze świeczką nawet w dobrych sklepach – takie perełki pojawiają się częściej na aukcjach online, czasem również na facebookowych grupach poświęconych roślinom.

Rośliny kolekcjonerskie to kosztowna inwestycja. Im rzadsza odmiana, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Jeśli zależy nam na zakupie wyjątkowej roślinie, którą mało kto może pochwalić się w swojej kolekcji, philodendron spiritus-sancti będzie doskonałym wyborem.

Philodendron spiritus-sancti

Philodendron spiritus-sancti to jedna z najrzadszych odmian filodendronów na świecie. Roślina rośnie m.in. w brazylijskim regionie Espirito Santo, na cześć którego została nazwana. Philodendron spiritus-sancti charakteryzuje się podłużnymi ciemnozielonymi liśćmi, które mogą osiągać nawet do metra długości.

Niestety, populacja tej odmiany filodendrona w swoim naturalnym środowisku kurczy się z roku na rok.

Philodendron spiritus-sancti hodowany jest również w sztucznych warunkach. Jest to jednak proces czasochłonny i niełatwy. Z tego względu roślina jest bardzo rzadka, a co za tym idzie trudna do kupienia i bardzo kosztowna.

Ile kosztuje philodendron spiritus-sancti? To zależy od wielkości i pochodzenia. W jednym z polskich sklepów internetowych z roślinami malutka sadzonka filodendrona spiritus-sancti kosztuje 350 zł. Jeśli planujemy zakup tej roślinki, na niższe ceny raczej nie powinniśmy się nastawiać.

Za odmianę brazylijskiego filodendrona z wariegacją, na popularnej stronie z rzadkimi roślinami Monstera X musimy zapłacić aż 15.5 tys. dolarów, czyli ok. 63 tysiące złotych! Prywatny hodowca z USA informuje w opisie aukcji, że wyhodowana przez niego roślina jest przykładem „drugiego na świecie udanego zapylenia Philodendron spiritus-sancti i pierwszą odmianą variegata wyhodowaną przez nasiona”.

filodendron

Specjalnie wyhodowana odmiana philodendrona spiritus-sancti z wariegacją kosztuje 15.5 tys. dolarów. Zdjęcie: Monsterax.com

Philodendron spiritus-sancti – uprawa

Philodendron spiritus-sancti w naturalnych warunkach lubi piąć się po konarach drzew, warto więc wyposażyć roślinę w stabilny palik lub podporę.

Jeśli chodzi o warunki, Philodendron spiritus-sancti nie różni się zbytnio od innych filodendronów. Preferuje jasne, ciepłe stanowisko (18-35°C) o rozproszonym świetle i wysoką wilgotność powietrza.

Philodendron spiritus-sancti preferuje podłoże przepuszczalne i umiarkowane podlewanie. Zanim podlejemy roślinę, warto za pomocą palca lub drewnianego patyczka sprawdzić, czy ziemia w doniczce już przeschła, czy wciąż jest wilgotna. Filodendrony nie lubią przelewania, ponieważ może ono skutkować gniciem korzeni lub chorobami grzybowymi.

filodendron

Philodendron spiritus-sancti variegata. Zdjęcie: Monsterax.com

 


Czytaj więcej