Weekend w Warszawie. Co się dzieje w stolicy 26-28 lipca?

Nie masz pomysłu na wakacyjny weekend w Warszawie? Sprawdź naszą listę najciekawszych wydarzeń i miejsc, które warto odwiedzić 26-28 lipca – od wystaw i pokazów filmowych, przez spacery, które pomogą ci lepiej poznać historię miasta, aż po darmowe spływy kajakiem po Wiśle.

Weekend w Warszawie. Co się dzieje w stolicy 26-28 lipca?

Łazienki Królewskie. Zdjęcie: Unsplash

Co robić w weekend w Warszawie?

Weekend to doskonała okazja, by się zrelaksować i pójść na spacer. Gdzie? Można z kładki pieszo-rowerowej łączącej Powiśle z Pragą podziwiać zachód słońca lub odwiedzić jeden z miejskich parków. Jest ich w stolicy całe mnóstwo, dlatego by ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych parków w Warszawie. Spacerując, warto spróbować najsmaczniejszych w Warszawie lodów. Pamiętając o zabraniu niezbędników, które musisz mieć podczas letnich spacerów. Sprawdź poniżej, jak jeszcze warto spędzić długi weekend w Warszawie.

Spacer po Łazienkach Królewskich po zachodzie słońca

Chcesz połączyć aktywne poznawanie historii z przyjemnym wytchnieniem na łonie natury? Weź udział w nastrojowym spacerze po łazienkowskich ogrodach w towarzystwie przewodnika. Uwaga – spacer jest biletowany (10 zł).

Wystawa "Stiasny x Łempicka - Blue Dress"

  • Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 12-18
  • Gdzie: Metropolitan, Plac Piłsudskiego 1

Od 8 do 31 lipca w przestrzeni wystawienniczej biurowca Metropolitan w Warszawie będzie można oglądać wystawę obrazów Heleny Stiasny oraz nigdy wcześniej niepokazywanych rysunków Tamary Łempickiej. Wystawa jest okazją do refleksji nad zmieniającym się obrazem kobiety w sztuce.

Wystawa "Józef Hałas. Rytm natury"

  • Kiedy: piątek 11-19, sobota 11 – 16
  • Gdzie: DESA Unicum, ul. Piękna 1A

W 2023 roku prace Józefa Hałasa, jednego z najważniejszych polskich artystów, trafiły do stałej kolekcji paryskiego Centre Pompidou. By zobaczyć na żywo prace Józefa Hałasa, nie musimy jechać do Paryża. W warszawskiej siedzibie DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A od 26 lipca do 20 sierpnia będzie prezentowana wystawa prac artysty z różnych okresów twórczości. Najstarsze obrazy pochodzą z lat 60., najnowszy, z 2014 roku, dzięki czemu możliwe jest prześledzenie ewolucji twórczości Józefa Hałasa.

Wystawa "Van Gogh. Historie jednego obrazu"

  • Kiedy: piątek 10-17, sobota i niedziela 12 – 19
  • Gdzie: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego można oglądać „Wiejskie chaty pośród drzew”, jedyne dzieło Van Gogha w Polsce. Wystawa została podzielona na dwie części: pierwsza skupia się na samym dziele holenderskiego artysty, natomiast druga opowiada o procesie konserwacji i badań nad obrazem, które pozwoliły ustalić jego autentyczność.

Wizyta w Pałacu Rzeczypospolitej (Pałacu Krasińskich)

  • Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 11 – 19
  • Gdzie: Pałac Krasińskich, plac Krasińskich 3/5

Po raz pierwszy w historii Pałac Krasińskich został otwarty dla odwiedzających. Odnowione pałacowe wnętrza wraz z wyjątkowymi eksponatami polskiej i europejskiej literatury można zwiedzać codziennie i to całkowicie za darmo!

Wystawa „Surrealizm. Inne mity”

  • Kiedy: piątek (10-20), sobota (10-18), niedziela (10-18)
  • Gdzie: Muzeum Narodowe, al. Jerozolimskie 3

Od 10 maja do 11 sierpnia w Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć przekrojową wystawę poświęconą surrealizmowi. Ekspozycję otwierają prace z dwudziestolecia międzywojennego, a kończą dzieła artystek i artystów związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Historyczną narrację uzupełniają prace współczesnych artystów. W Boże Ciało Muzeum będzie nieczynne. W niedzielę o 13:00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie.

Potańcówka u Macieja Musiała

  • Kiedy: sobota, 19:00
  • Gdzie: dziedziniec Pałacu Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5

Słynne potańcówki międzypokoleniowe organizowane przez aktora Macieja Musiała zmieniły adres. Teraz odbywać się będą na dziedzińcu Pałacu Czapskich warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do pląsów uczestników dancingu porwie Brass Federacja, czyli 3 trąbki, 3 puzony, suzafon i perkusja. Po dancingu warto zostać na afterparty, które poprowadzi z pałacowego balkonu Dj Kapitan Sparky.

Festiwal Jazz na Starówce

  • Kiedy: sobota, 19:00
  • Gdzie: Rynek Starego Miasta

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazzowego na Starówce jest wyjątkowa, bo jubileuszowa. W każdą sobotę (do 31 sierpnia) na rynku Starego Miasta będzie można posłuchać koncertów jazzowych I to całkowicie za darmo! W tym tygodniu przed publicznością wystąpi  kwartet The Choice pod kierownictwem saksofonisty Adama Wendta.

Kino Letnie Kinoteki

  • Kiedy: sobota, 21:30
  • Gdzie: przed Kinoteką, Plac Defilad 1

Od 1 czerwca do 7 września, w każdy wtorek, czwartek i sobotę przed warszawską Kinoteką będzie można obejrzeć największe hity filmowe i to całkowicie za darmo! W ramach LOT Kino Letnie: W stronę Zachodzącego Słońca zobaczymy ponad 40 produkcji, zarówno nowych, jak i klasyków, które wpisały się do historii światowego kina. W tę sobotę zostanie wyświetlona kultowa komedia z 2001 roku – „Legalna blondynka”.

Bezpłatne spływy kajakowe po Wiśle

Masz ochotę popływać kajakiem po Wiśle? To dobrze się składa, bo w wakacyjne soboty (aż do 28 września) odbywają się darmowe spływy kajakami na trasie Plaża Romantyczna – Plaża Saska Kępa. Projekt realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego, a wszystkie spływy odbywają się pod czujnym okiem ratowników wodnych. By zarezerwować kajak, należy wypełnić formularz na stronie wodnawarszawa.pl

Targ Śniadaniowy

  • Kiedy: sobota 9-16, niedziela 10-17
  • Gdzie: Żoliborz, al. Wojska Polskiego, róg ul. Śmiałej (sobota); Mokotów, Skwer AK Granat (niedziela)

Targ Śniadaniowy na Żoliborzu i Mokotowie to doskonała okazja, by spróbować lokalnej kuchni, ale również pysznych specjałów z różnych zakątków świata. W soboty Targ odbywa się na Żoliborzu, natomiast w niedziele na Mokotowie.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

  • Kiedy: niedziela, 12:00 i 16:00
  • Gdzie: Łazienki Królewskie, pomnik Fryderyka Chopina

Od 19 maja do 29 września w każdą niedzielę pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich będzie można posłuchać recitali najznakomitszych polskich i zagranicznych pianistów. W tę niedzielę dla warszawskiej publiczności wystąpi Hao Rao o 12:00 oraz Adam Kałduński o 16:00.


 

Czytaj więcej