Pałac Krasińskich zostanie udostępniony zwiedzającym po raz pierwszy w historii. Znamy datę otwarcia

W warszawskim Pałacu Krasińskich dobiegają końca prace modernizacyjne. Jak poinformował dyrektor Biblioteki Narodowej, barokowa rezydencja zostanie niedługo udostępniona dla odwiedzających. Po raz pierwszy w historii będzie można zwiedzić wnętrza pałacu i zobaczyć cenne eksponaty.

Pałac Krasińskich zostanie udostępniony zwiedzającym po raz pierwszy w historii. Znamy datę otwarcia

W Pałacu Krasińskich od lat 60. XX wieku mieści się oddział Biblioteki Narodowej. Zdjęcie: Wikimedia Commons / Janusz Drzewucki

Otwarcie Pałacu Krasińskich w Warszawie

Przez ostatnie lata Pałac Krasińskich w Warszawie był remontowany i przystosowywany do swojej nowej roli – przestrzeni ekspozycyjnej. Za renowację i aranżację wystawy stałej odpowiada biuro projektowe Konior Studio. Rezydencja zaprojektowana w XVII wieku przez słynnego architekta Tylmana z Gameren zostanie oficjalnie otwarta dla zwiedzających 21 maja 2024 roku. To pierwszy raz w historii, gdy Pałac Krasińskich powita gości spoza wąskiego kręgu Komisji Skarbcowej.

Wiadomo, że Pałac Krasińskich (nazywany też Pałacem Rzeczypospolitej) będzie otwarty przez sześć dni w tygodniu, od środy do poniedziałku, w godzinach 11-19. Wstęp na wystawy stałe będzie darmowy.

Co będzie można zobaczyć podczas wizyty w Pałacu Krasińskich? Jak poinformował dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w barokowej rezydencji zostaną wyeksponowane najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa, m.in. rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

W Pałacu Krasińskich znajdzie się również największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także oryginały utworów muzycznych z ostatnich dekad, jak „Małgośka” Agnieszki Osieckiej, „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Kołysanka” Krzysztofa Komedy z filmu „Dziecko Rosemary”. Szacuje się, że ekspozycję zapełni około 200 najcenniejszych obiektów od VIII wieku do współczesności.

ok

Pałac Krasińskich w 2013 roku. Zdjęcie: Wikimedia Commons / Cybularny

Oprócz eksponatów ważnych dla kultury polskiej, w Pałacu Krasińskich zostaną pokazane również obiekty cenne dla innych kultur, np. Kodeks Supraski z X wieku, będący jednym z najstarszych zapisów języka starocerkiewnosłowiańskiego i pisma cyrylickiego, Sforziada z XV wieku, czyli jedno z arcydzieł literatury włoskiego renesansu, oryginalne mapy z atlasu Ptolemeusza z XV wieku, a także rękopisy tureckie i perskie.

Modernizacja Pałacu Krasińskich w Warszawie to pierwszy gruntowny remont tej barokowej rezydencji od czasów jej odbudowy w latach 1948-61. Prace objęły remont elewacji pałacu, odrestaurowano też rzeźby wieńczące tympanon od strony placu Krasińskich oraz płaskorzeźby i sztukaterie zdobiące fasady budynku. Ponadto, wymieniono okna, schody zewnętrzne i fragmenty dachu. Arkady od strony jednego z najpiękniejszych parków warszawskich, Ogrodu Krasińskich przeszklono i zainstalowano energooszczędny system iluminacji pałacu.

ok

Widok na Pałac Krasińskich z Ogrodu Krasińskich. Zdjęcie: Unsplash / Maksym Harbar


Czytaj więcej