Prawie 7000 diamentów na fasadzie Tiffany’ego w Szanghaju

W ciągu dnia diamenty odbijają i załamują promienie słoneczne, tworząc olśniewający efekt połysku, natomiast nocą, dzięki oświetleniu LED, sklep mieni się nieskończoną paletą barw. Pozornie prosta i odważna koncepcja MVRDV wyróżnia salon Tiffany’ego wśród sklepów innych luksusowych marek.

Zdjęcia © Wen Studio; © Tiffany & Co, dzięki uprzejmości MVRDV
Prawie 7000 diamentów na fasadzie Tiffany’ego w Szanghaju

Sklep Tiffany’ego w Szanghaju

Szanghaj, centrum handlowe Taikoo-Li Qiantan. Jedna z jego części poświęcona jest wyłącznie luksusowym markom. Jak wyróżnić się z tłumu i ściągnąć wzrok klientów? Odpowiedź projektanci z pracowni MVRDV znaleźli w specjalności marki, a więc zdolności wzbudzania zachwytu. Projekt fasady z diamentów jest hołdem złożonym dziedzictwu Tiffany & Co.

tiffany szanghaj

Najnowsza realizacja MVRDV dla Tiffany`ego - fasada ze szklanych diamentów w Szanghaju. Zdjęcie: © Wen Studio; © Tiffany & Co, dzięki uprzejmości MVRDV

Fasada z diamentów

Zewnętrzny ekran złożony z 6988 ręcznie wykonanych szklanych diamentów na fasadzie sklepu przywołuje wyraźne skojarzenia ze słynnymi projektami biżuterii Tiffany`ego.

Każdy ze szklanych diamentów ma 21 centymetrów szerokości i 13 centymetrów wysokości i waży 1,5 kilograma. Są zawieszone na cienkich stalowych linach, które wykończono z lustrzanym efektem i rozpięto pomiędzy górną i dolną ramą konstrukcji. Niewidoczne stalowe uchwyty, zaprojektowane tak, aby diamenty nie poruszały się ani nie obracały. Umieszczone w taki sposób, aby uzyskać efekt losowo rozproszonego światła i blasku.

Nie bez znaczenia jest, że projekt umożliwia całkowity demontaż elewacji i ponowne wykorzystanie lub recykling w przyszłości.

Podobnie jak poprzedni projekt MVRDV dla sklepu Tiffany’ego Singapore Airport, fasada sklepu w Szanghaju ma charakterystyczny element lokalnej tradycji – w tym przypadku chodzi o kolorowe pokazy laserów nad panoramą Szanghaju. Fasadę Tiffany’ego można oświetlić dowolnym kolorem, w tym firmowym Tiffany Blue ®. Każdy kolor ożywa, dzięki odbiciu w szklanych diamentach.

Zobacz także:

tiffany szanghaj

Prawie 7000 szklanych diamentów odbija i załamuje światło i nie pozwalają ominąć Tiffany`ego. Zdjęcie: © Wen Studio; © Tiffany & Co, dzięki uprzejmości MVRDV

tiffany szanghaj

Zdjęcie: © Wen Studio; © Tiffany & Co, dzięki uprzejmości MVRDV

tiffany szanghaj

Każdy ze szklanych diamentów ma 21 centymetrów szerokości i 13 centymetrów wysokości i waży 1,5 kilograma. Są zawieszone na cienkich stalowych linach. Zdjęcie: © Wen Studio; © Tiffany & Co, dzięki uprzejmości MVRDV

tiffany szanghaj

Elewacja sklepu w kolorze Tiffany Blue®. Zdjęcie: © Wen Studio; © Tiffany & Co, dzięki uprzejmości MVRDV

Czytaj więcej