Polacy zaprojektowali eko-pawilon z drewna i papieru. Podświetlana konstrukcja stanęła w parku w Brukseli

Mimo, że tegoroczna edycja Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu w Brukseli już dobiegła końca, to nie zabrakło na niej polskiego akcentu. Jeden z pawilonów, który stanął w parku przy łuku triumfalnym, zaprojektował zespół z Politechniki Wrocławskiej. Konstrukcja robi wrażenie.

Polacy zaprojektowali eko-pawilon z drewna i papieru. Podświetlana konstrukcja stanęła w parku w Brukseli

Pawilon został zaprezentowany w ramach Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu. Zdjęcie: Facebook / Politechnika Wrocławska

Pawilon zaprojektowany przez Polaków w Brukseli

Zakończony 13 kwietnia Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu to inicjatywa, która łączy założenia Europejskiego Zielonego Ładu z przestrzenią i doświadczeniem życiowym. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji były m.in. mieszkania tymczasowe, ziemia i woda, moda, a także zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka w intensywnie zmieniającym się środowisku.

Organizatorzy Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu chcą w ten sposób zmotywować Europejczyków do zastanowienia się i debaty o tym, jak możemy kształtować naszą wspólną przyszłość w duchu zrównoważonego rozwoju, integracji społecznej, a także jak budować stabilną, inkluzywną, miłą dla oka i przyjazną dla umysłu Europę.

W trakcie festiwalu zazwyczaj prezentowane są trzy projekty stworzone przez zespoły architektoniczne z różnych krajów europejskich. Każdy z projektów ma przedstawiać swoją wersję inkluzywnej i zrównoważonej przyszłości. W tym roku do inicjatywy zaproszono również zespół z Polski.

`ok

Pawilon "Caterpillar" został podświetlony diodami LED. Zdjęcie: Facebook / Politechnika Wrocławska

Studenci z kół naukowych Politechniki Wrocławskiej – działających przy Wydziale Architektury i Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego pod czujnym okiem dr. Inż. arch. Jerzego Łątki, zaprojektowali i wykonali pawilon „Caterpillar”. Konstrukcja stanęła w brukselskim Parku du Cinquantenaire, od strony łuku triumfalnego.

Wcześniejsza wersja pawilonu pojawiła się kilka lat temu na Placu Solnym we Wrocławiu. „Gąsienica” składa się z 24 łuków z drewna klejonego. Łuki razem z papierowymi tulejami tworzą rytmiczny i przyjemny dla oka kształt pawilonu. W tulejach zamontowano diody LED w pełnym spektrum RGB, które są sterowane oddzielnie.

Warto wspomnieć, że tuleje wykonano z papieru pochodzącego z recyklingu i zostały zaimpregnowane przy użyciu pokostu lnianego i wosku, a więc naturalnych materiałów. Zastosowanie drewna, papieru z recyklingu oraz naturalnych impregnatów minimalizuje wpływ pawilonu ‘Caterpillar” na środowisko naturalne.

ok

Pawilon nocą. Zdjęcie: Facebook / Politechnika Wrocławska


Czytaj więcej