Żółte liście u zamiokulkasa. Jakie są przyczyny i jak uratować roślinę?

Zamiokulkas to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Nie bez przyczyny nazywana jest „żelazną”. Może się zdarzyć, że liście zamiokulkasa zaczną żółknąć. Czy jest się czym martwić? Jak pomóc roślinie? Podpowiadamy!

Żółte liście u zamiokulkasa. Jakie są przyczyny i jak uratować roślinę?

Przyczyn żółknięcia liści zamiokulkasa może być kilka. Zdjęcie: Pexels / Suki Lee

Żółte liście zamiokulkasa – przyczyny

Popularny zamiokulkas zamiolistny oraz jego kompaktowy kuzyn, zamiokulkas zenzi są roślinami, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferują lekko zacienione stanowiska, przepuszczalne podłoże i rzadkie podlewanie.

A co, gdy liście zamiokulkasa zaczynają żółknąć? Żółte liście u zamiokulkasa mogą mieć różne przyczyny – w grę wchodzą błędy pielęgnacyjne oraz atak szkodników. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Przelanie – zamiokulkas to roślina, która naprawdę może wiele znieść. Nie przeszkadza jej okazjonalna susza, ale źle radzi sobie z przelaniem, które powoduje gnicie korzeni. Jednym z pierwszych sygnałów, że doszło do przelania zamiokulkasa jest żółknięcie liści.

Jak uratować przelaną roślinę? Przede wszystkim musimy sprawdzić stan korzeni zamiokulkasa. Wyjmijmy delikatnie roślinę z doniczki i spójrzmy na bryłę korzeniową – zdrowe korzenie są jasne, jędrne i twarde, natomiast gnijące korzenie są brązowe, miękkie i mogą nieprzyjemnie pachnąć. Gdy zauważymy przegniłe korzenie, należy je usunąć zdezynfekowanymi nożyczkami. Roślinę warto też oczyścić z podłoża i na jakiś czas odstawić na suchym ręczniku lub gazecie, by nadmiar wody odparował, a następnie przesadzić do świeżego podłoża.

2. Zbyt jasne stanowisko – zamiokulkas lubi półcień lub miejsce ze światłem rozproszonym, które imituje ilość światła, którą roślina otrzymuje w ciągu dnia w naturalnym środowisku. Zamiokulkasy nie są roślinami, które dobrze radzą sobie z nadmiarem promieni słonecznych. Intensywne światło może parzyć liście i je odbarwiać, przez co stają się jaśniejsze.

3. Szkodniki – zamiokulkas jest rośliną dość odporną na szkodniki, ale może się zdarzyć, że któreś z nich zaatakują roślinę, przez co jej liście mogą zmienić kolor. Warto wtedy przyjrzeć się zarówno liściom (również od spodu), pędom i podłożu, najlepiej z latarką, by sprawdzić, czy nie ma tam nieproszonych gości.

ok

Zamiokulkas zamiolistny. Zdjęcie: Pexels


Czytaj więcej