Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy 2024. Oto pełna lista zwycięzców

Za nami dziesiąta, jubileuszowa edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podczas uroczystej gali, która odbyła się wczoraj w Bibliotece Narodowej, ogłoszono laureatów tegorocznego plebiscytu. Sprawdź, kto zdobył Grand Prix i nagrody w poszczególnych kategoriach.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy 2024. Oto pełna lista zwycięzców

Dom Matki Boskiej Serdecznej. Zdjęcie: Piotr Krajewski / UM Warszawa

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy – Grand Prix

W tym roku nad wyborem najlepszych realizacji i wydarzeń architektonicznych pracowało 12-osobowe jury z Marią Wasiak, Sekretarz m.st. Warszawy na czele. Ze 100 nadesłanych zgłoszeń eksperci wyłonili 15 najlepszych, które walczyły o nagrodę w jednej z 5 kategorii:

  1. Architektura użyteczności publicznej
  2. Architektura mieszkaniowa
  3. Nowe życie budynków
  4. Projektowanie przestrzeni publicznej
  5. Wydarzenie architektoniczne

Nagrodę główną, czyli Grand Prix jubileuszowej edycji konkursu zdobył Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza”, który został usypany z gruzów zwożonych w czasie powojennej odbudowy Warszawy. Za projekt przebudowy parku odpowiadają pracownie Archigrest i topoScape.

W nowej odsłonie wąwozy dla pieszych ze ścianami z gruzobetonu prowadzą na szczyt z symbolem Polski Walczącej. Na terenie parku nie brakuje też placów zabaw dla najmłodszych, a także wydzielonych i nieoświetlonych miejsc dostępnych tylko dla dzikich zwierząt.

ok

Park Akcji Burza. Zdjęcie: Michał Szlaga / UM Warszawa

Lista laureatów 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

W kategorii „Architektura użyteczności publicznej” o nagrodę walczyły: Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski, oba obiekty zlokalizowane w Cytadeli Warszawskiej i zaprojektowane przez pracownię WXCA, a także drewniana Biblioteka w Choszczówce autorstwa biura projektowego Ambient.

Po raz pierwszy w historii konkursu jury przyznało w tej kategorii aż dwie nagrody ex aequo – statuetkę otrzymała Biblioteka w Choszczówce oraz Muzeum Wojska Polskiego. Co więcej, jury przyznało drewnianej bibliotece również nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność.

ok

Biblioteka w Choszczówce. Zdjęcie: Artur Wosz

W kategorii „Architektura mieszkaniowa” zwyciężył projekt Domu Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności wg projektu xystudio. Obiekt zapewnia czasowy pobyt dla osób z niepełnosprawnościami oraz chorych.

ok

Dom Matki Boskiej Serdecznej. Zdjęcie: Piotr Krajewski / UM Warszawa

W kategorii „Nowe życie budynków” doceniono projekty „Okno” i „Budo” Fundacji BRDA. Okna pozyskane z rozebranego biurowca na Woli przeznaczono mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały uszkodzone podczas wojny.

Zwycięzcą w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznej” został wspomniany już Park Akcji „Burza”. Oprócz nagrody w tej kategorii i Grand Prix, projekt Archigrestu i topoScape zgarnął statuetkę za rozwiązania proekologiczne. Park Akcji „Burza” pokonał dwie inne głośne przebudowy warszawskich parków – Parku im. cichociemnych Spadochroniarzy AK oraz jednego z najładniejszych parków Warszawy, nazywanego polskim Central Parkiem, czyli Pola Mokotowskiego.

W kategorii „Wydarzenie architektoniczne” jury konkursowe przyznało nagrodę książce i wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949” zorganizowanej przez Muzeum Warszawy.

Czytaj więcej