Letnia posiadłość Jackie Kennedy w Hamptons kupiona przez Toma Forda za 52 miliony dolarów

Rezydencja w stylu Arts and Crafts, znana jako „Lasata”, była wakacyjnym domem byłej Pierwszej Damy w czasach jej dzieciństwa

Jackie Kennedy nadała posiadłości nazwę „Lasata”, oznacza „miejsce spokoju”. Zdjęcie: Geir Magnusson

Projektant Tom Ford wkrótce po tym, jak sprzedał swoją autorską markę za 2,8 miliarda dolarów, zakupił kolejną nieruchomość. Według „Wall Street Journal” najnowszy nabytek to zabytkowa posiadłość Jackie Kennedy w mieście East Hampton. Potentat w branży mody wydał 52 miliony dolarów na dom w stylu Arts and Crafts o powierzchni prawie 9000 metrów kwadratowych. W tej okazałej rezydencji spędzała wakacje w czasach dzieciństwa była Pierwsza Dama, kiedy to dom  należał do jej dziadka, Johna Vernou Bouviera Jr.

Bouvierowie nadali 3-hektarowej posiadłości nazwę Lasata, co w języku Montaukett – rdzennych mieszkańców tych ziem – oznacza „miejsce spokoju”. I tak jest w istocie – z domu, otoczonego trawnikami i dużymi drzewami, można usłyszeć kojące dźwięki fal Oceanu Atlantyckiego.

Okazały dom, z 10 sypialniami i 13 łazienkami, o wyrazistej białej fasadzie, został zbudowany w 1917 roku przez nowojorskiego architekta Arthura C. Jacksona. Lasata wymagała renowacji, kiedy projektant mody Reed Krakoff i jego żona, projektantka wnętrz Delphine Krakoff, kupili ją w 2007 roku za 20 milionów dolarów. Para zadbała o wprowadzenie domu w nową erę, eksponując jednocześnie jego historyczne elementy.

Część wypoczynkowa w głównym holu. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson/OTTO

Następnie, w 2018 roku, posiadłość przeszła w ręce producenta filmowego Davida Zandera, który kupił ją za 24 miliony dolarów. Remont i aranżacja odbywały się pod okiem projektanta Pierre`a Yovanovitcha. Jak podaje „Wall Street Journal”, sprowadzono nawet malarzy z Paryża do pomalowania ścian w charakterystyczną dla Yovanovitcha „bawełnianą” fakturę. 

Jedna z sypialni w Lasacie. Sypialnia z dwoma łóżkami, kominkiem i półkami na książki. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson/OTTO

 

Salon zwieńczony widocznymi belkami stropowymi, z dwiema niebieskimi sofami w kształcie łuku i kominkiem ozdobionym kafelkami z manufaktury. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson/OTTO

 

Główna łazienka. Poprzedni właściciele domu, Reed i Delphine Krakoff, podczas remontu zdecydowali się na nową posadzkę z mozaiki i żeliwną wannę. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson/OTTO

Producent filmu „Spring Breakers” w 2023 roku wystawił posiadłość (w skład wchodzą: dom, dom dla gości z dwiema sypialniami, domek dozorcy, domek przy basenie i warsztat z garażem na trzy samochody) do sprzedaży, za 55 milionów dolarów.

Pod koniec ubiegłego roku Tom Ford wydał kolejne 51 milionów dolarów na nowoczesną rezydencję w Palm Beach. Później podobno zamienił ją na pobliski dom należący do potentata na rynku luksusowych nieruchomości Briana Kosoya. Budynek pochodzi z 1930 roku i ma ponad 1600 metrów  kwadratowych. 

Ford, ikona mody i filmowiec, słynie z zamiłowania do niezwykle stylowych nieruchomości. Był już właścicielem m.in. rancza zaprojektowanego przez ulubionego architekta gwiazd Tadao Ando oraz domu słynnego modernistycznego architekta Richarda Neutra.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US

 


Czytaj więcej