Jak zaprojektować małą kuchnię?
Kuchnia, w której odbywa się większość codziennego życia, to prawdziwa gwiazda domowej przestrzeni. To uniwersum, którego nie da się scharakteryzować jedynie jako miejsce przygotowania posiłków, to również miejsce, w którym przyjmujemy przyjaciół, gdzie toczą się rozmowy, odbywa praca i relaks.
Gdy zachodzi potrzeba stworzenia projektu przestrzeni, o ograniczonych wymiarach, łatwo popaść w błędne koło, ryzykując tym samym brak harmonii. Pojawiają się różne potrzeby - estetyczne i funkcjonalne, które, ze względu na metraż, nie zawsze udaje się idealnie pogodzić. Jest to więc prawdziwe projektowe wyzwanie, które wymaga kreatywności, ale przede wszystkim kompetencji. Czasami, aby maksymalnie zoptymalizować przestrzeń, wystarczą drobne poprawki i pomysłowe podejście. Zanim zaczniemy, trzeba odpowiedzieć sobie na 6, najważniejszych przy urządzaniu kuchni, pytań:
- Kuchnia otwarta czy zamknięta?
- Meble kuchenne gotowe czy na wymiar?
- AGD wolnostojące czy do zabudowy?
- Czy w małej kuchni sprawdzi się wyspa?
- Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?
- Jaki kolor dla małej kuchni?
O porady dotyczące projektowania małej kuchni i błędów, których należy unikać, poprosiliśmy projektanta Claudio Acquavivę i architektkę Deborę Bordogni z Officina Magisafi. Oto jak odpowiedzieli na powyższe pytania.
Otwarta kuchnia z salonem czy zamknięta
Kuchnia, zaprojektowana przez Di Maro, jest pokryta złotym laminatem. Zdjęcie: Dario Borruto
Wybór pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą jest subiektywny - nie istnieje tu błędna decyzja. Jeśli marzymy o oddzielnej kuchni, a przestrzeń jest ograniczona, ważne, aby zintegrować ją z salonem - pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej przejrzyste. Możemy też wykorzystać przesuwne, wykonane na wymiar drzwi, lub lekkie ścianki ze szkła w żelaznej ramie. Nie zajmują wiele miejsca, a mogą odsłaniać i zasłaniać kuchnię, w zależności od potrzeb.
Jeśli chodzi o błędy przy projektowaniu i urządząniu, mamy więcej przydatnych porad.
- 7 błędów w urządzaniu małego mieszkania. Jeden z nich popełniany jest najczęściej
- Jak urządzić małą łazienkę? Nie popełnij tych 5 błędów!
- Jak urządzić mały salon: uważaj na te 6 błędów!
- Jak urządzić mały pokój? 6 wskazówek, dzięki którym stworzysz funkcjonalną i przytulną przestrzeń
Meble kuchenne na wymiar
Meble zaprojektowane na miarę pozwalają zoptymalizować przestrzeń i wykorzystać każdy kąt. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Clara Bona.
Projekt kuchni stworzony na wymiar jest kluczowy, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń. Dzięki niemu pomieszczenie będzie funkcjonalne i estetyczne jednocześnie. Można postawić na wiszące szafki sięgające aż do sufitu, wykonane w tym samym odcieniu co ściany - zniweluje to ich widoczność, maksymalizując ich pojemność. Można także skorzystać z pojemników ułatwiających organizację, a także ze zintegrowanego oświetlenia LED, umieszczonego w meblach.
- Jasna, niewielka przestrzeń w stylu japandi na 29 metrach kwadratowych
- Kuchnia bez górnych szafek. Dlaczego kuchnie skandynawskie nie mają wiszących szafek (i twoja też nie powinna)
AGD do zabudowy
Najlepszy design nawet w najbardziej ukrytych zakamarkach domu. Zdjęcie: Monica Spezia
Umieszczenie sprzętów AGD w zasięgu wzroku, może tworzyć chaos i zakłócać przestrzeń. Lepiej sprawdzi się zabudowa, która zapewni zintegrowany i harmonijny efekt. W ostatnim czasie powstały liczne, kompaktowe rozwiązania, które sprawdzą się również w niewielkich przestrzeniach: zmywarka o mniejszej szerokości i wysokości, dzięki której można zaprojektować więcej miejsc do przechowywania, niewielki piekarnik, z szufladą na sztućce, czy jednokolumnowy, połączony system lodówko-zamrażalki i piekarnika.
Wyspa kuchenna za i przeciw
Wyspa kuchenna może sprawić, że przestrzeń będzie jeszcze mniejsza. Zdjęcie: Alecio Ferrari
Blat roboczy jest bardzo istotny - w miarę możliwości powinien być jak największy, ale chcąc zyskać dodatkową przestrzeń do pracy, nie warto forsować wyspy kuchennej. W niewielkiej kuchni, jej obecność bywa przytłaczająca, dlatego w zamian, lepiej rozważyć wykorzystanie stolika pomocniczego lub wózka, dzięki któremu zyskamy nawet 40 - 50 cm więcej miejsca, w porównaniu do tradycyjnej wyspy.
Diabeł tkwi w szczegółach
Kuchnia wykonana na zamówienie, z wyspą z marmuru Carrara. Zdjęcie: Serena Eller / Eller Studio
W małej kuchni szczególnie trzeba uważać na detale. Nie wolno bagatelizować takich elementów jak: uchwyty, systemy ułatwiające otwieranie czy starannie zaprojektowane wykończenie. Wszystko powinno łączyć się ze sobą i być starannie przemyślane. W malej kuchni nawet niższa listwa pomiędzy blatem a ścianą, optycznie powiększy przestrzeń i ją wizualnie uporządkuje.
Ostrożnie z łączeniem materiałów i kolorów
Proste i linearne elementy wizualnie zwiększają przestrzeń. Zdjęcie: Alecio Ferrari
Uważa się, że zastosowanie różnych materiałów i odcieni, optycznie powiększa przestrzeń. Zabieg ten może przynieść jednak odwrotny efekt, dlatego należy stosować go ostrożnie.
Wykorzystanie zbyt wielu materiałów w małej kuchni sprawi, że powstanie wizualny bałagan, mozaikowy patchwork, dlatego ważne jest, żeby dobrze zrównoważyć główne elementy.
Kolory blatów i frontów szafek kuchennych powinny być zgodne z ogólnym stylem aranżacji. To samo dotyczy podłóg oraz oświetlenia.
- Mała kuchnia. Kolory ścian – jakie wybrać? Porady architekta
- Mała łazienka z prysznicem – inspiracje, aranżacje. Te 9 pomysłów zapewnią funkcjonalną i piękna przestrzeń
- Kolory do małej sypialni. Wskazówki, jak urządzić kojące i stylowe wnętrze
Materiał oryginalnie ukazał się w AD IT